Фото натпревар #291: Тема : Љубов

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
DSCF8072.JPG

... темата нека биде „Љубов“со три фотографски правила:
- фокусиран субјект што преставува тема на фотографијата,
- запазување на правилото на 3/4 на субјектот во самата фотографија било централно поставено или странично на фотографијата,
- со јасна колоритна околина околу фоксираниот субјект (објект) или апстрактна или нејасна, заматена околина околу фокусираниот субјект(објект).

...љубовта е различна така да и самиот субјект на фотографијата може да биде различен, љубов кон книгата, љубов кон спортот, љубов кон некое хоби, љубов кон професионалното ангажирање, љубов кон мајка, партнер, милениче, љубов кон дел од градот, со малку труд за запазување на тие основни правила при фотографирањето, фокусиран субјект(објект), 3/4 застапено во самата фотографија и јасна или апстрактна (замаглена) околина, но секогаш присутна на фотографијата двата субјекти или комбинација љубов субјект со објект(предмет), а не само една единка, за љубов се потребни врска меѓу двата субјекта :)

...е сега еден повик до сите поактивни членови на форумов да се потрудат да постават една фотографија на натпреварот, да видиме колку ја сакаме модераторката на ова тема и да усреќиме со повеќе фотографии, а не само усно надобра модераторка и толку, да возвратиме ако е најдобра! :aplauz:
@Acid , pozdrav eden topol, TrendS , Диле Јоргачев , Илко Илија, Partizanen banditen, StefusRefus, Hello Kitty, Dani, Io Sono Interista, Filip Telford, ForzaMilan!!!, курајбер, shutrak, Let 3, Scirea , Darklady, Dumbledore, jovankrstevski1, TOT , Zlatikevichius, Eisenhorn , Violetova , Nino Manchester , gjoko-mkd ,Darling , Ron Burgundy, Isao Obata, Sussaro, Vanlok, ВардарскиМКД, Ska Maniac, TGTBF, frisbee, Toma, Vivienn, KEEF, клошарињо, Kadaif, poimanemam, Емкаа, Harald, СкСвр, мкд владе, Miss.Independent, Sladoledzija , volare_g, Agda Beata , Red Zurla, punoФлеш[/USER[USER=33957]Vespertine , maja-maja , Византиецот, Matt Bevilaqua, c i t r o, zmej gorjanin, Shawn Spencer, Bafra, Audiofil, vouager, Staufer, Stern, kano, roden teneke, Ingvar, Darko I., Хептаграм XI,, Goyathlayy, PROROKOT, Aceso, wot, Лаик, Стев , Zaptija Stojkov , @Corvus, Keyser, @DJ Khaled , @Lester Freamon @Варвара @Spencer @Imperatorot @grande-juve @Joshua_Tree @Tonchie, AceCaleb, парва, @jamajka , Tyrael , MARCELLO , Kornet, JaqenH'ghar

... и уште толку што ми ги предложил самиот форум. :pipi:
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Може љубов меѓу животни? Или секс меѓу инсекти?
Благодарам за тагот, ама немам фотографии на тема љубов меѓу луѓе што смеам да ги поставам јавно...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
Може љубов меѓу животни? Или секс меѓу инсекти?
Благодарам за тагот, ама немам фотографии на тема љубов меѓу луѓе што смеам да ги поставам јавно...
имаш време до недела навечер, доволно нешто на улица да сликнеш, на пример две бабички како зборуваат како љубов меѓу сосетки, така од грб ниту ќе те приметат ниту ќе се видат, во парк некоја ливадарка :D или двајца на велосипеди или некои прегрнати ќе ги сликнеш одпозади, еееееееее зарем немаш фантазија?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
имаш време до недела навечер, доволно нешто на улица да сликнеш, на пример две бабички како зборуваат како љубов меѓу сосетки, така од грб ниту ќе те приметат ниту ќе се видат, во парк некоја ливадарка :D или двајца на велосипеди или некои прегрнати ќе ги сликнеш одпозади, еееееееее зарем немаш фантазија?
Фантазија имам, немам толку време да ги начекувам случајните минувачи. :D
Ај ќе пробам нешто.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
...што да напишам, запазени се правилата, централно фокусиран субјект, запазено 3/4 , можеби само требаше да се скрати предниот дел и канализацијата и да биде „легнат“ мобилниот кога се чкрапа, ама и тој капак како геометриска фигура дава акцент на улична фотографија! :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Спасено врапче кое паднало од седело. Му помогнав да се опорави,а за после тоа со неговиот ксмет...

20200611_165719.jpg

ПС. Во позадина мојата втора љубов.....мојата Алфа...:cool:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Sega treba da se manjacime i da slikame zamagleni stakla od kola so konturi od dvajca zaljubeni kaj so se pleskat na nekoe za toa nameneto mestence. Ne mi e za drugo tuku da ne ne naslakat pri procesot :cautious: .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
Sega treba da se manjacime i da slikame zamagleni stakla od kola so konturi od dvajca zaljubeni kaj so se pleskat na nekoe za toa nameneto mestence. Ne mi e za drugo tuku da ne ne naslakat pri procesot :cautious: .
... сликај некоја книга со стари корици отворена на средина,а ти со двете раце ја држиш, ете љубов кон книгата, само на секс мислиш, љубов не значи секс :cautious:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
... сликај некоја книга со стари корици отворена на средина,а ти со двете раце ја држиш, ете љубов кон книгата, само на секс мислиш, љубов не значи секс :cautious:
Treba da lazam, nemam ljubov kon knigata osven kon toaletnata hartija. Da skinam parce i da go drzam so dvete race ?
Nastrana toa uvodnata slika ti e dvajca zaljubeni na klupa pa soznam mi mana umot na sledno nivo na ljubov ili treta baza so bi rekle amerikancite na filmovite.
I toj so nejki seks da umri :sneaky: .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Владе, сликај се како на втората слика и стварно за тебе ќе гласам. :icon_lol:
Ke treba mnogu povekje da napravis od toa za taka da se slikam :свиркам:.
Автоматски споено мислење:

Ja sakam toaletnata ama iskreno ne do tolku:toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
Love is an intense, deep affection for another person. Love also means to feel this intense affection for someone. Love can also refer to a strong like for something or to like something a lot. Love has many other senses both as a verb and a noun.
Love is the most powerful thing in the world, and you know what love brings is joy!
Прегледај го приврзокот 358234

... dear member DJ Khaled
this is a photo contest and must you set your own photo made with your hands and eye with mobile phone or camera, otherwise, your explanation of what love is accepted, come on, give your picture about love! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom