Фото натпревар -150 Тема: Спротивности

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Темата е доста слободна. Секое нешто има своја спротивност, контраст. Ден-ноќ; мало-големо; младо-старо; ново-старо; црно-бело; јин-јанг;

Слика би ставила во текот на неделата. Имам испити.. ч.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 1759.jpg-----da ja zgolemi slikava moze nekoj i pak neka ja pusti tuka
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Незнам дали ќе се важи мојата слика...бидејќи не употребив моја камера, него ,,ја позајмив,, на кратко од ISS меѓународната вселенска станица.

Ден/ноќ над Пацифичкиот океан на околу 400 км од земјата...
pacifik.jpg
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Незнам дали ќе се важи мојата слика...бидејќи не употребив моја камера, него ,,ја позајмив,, на кратко од ISS меѓународната вселенска станица.

Ден/ноќ над Пацифичкиот океан на околу 400 км од земјата...
Прегледај го приврзокот 225601
како тоа ја позајми???? :eek:






сакам да кажам фотката е супер нормално, ама ако е слика од мониторот каде што во живо гледаш тоа што они гледаат....малку е тапа нели? :cautious:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Kocka.....gi pregledav site sliki vo kompjuterot....i ne najdov ništo dovolno kvalitetno za ovaa tema.
I počnav da razmisluvam...pošto redovno upagjam na live kamerata na ISS.....rekov aj da probam. Prviot obid mi beše neuspešen, bidejki strimot zaglavi...i čekav 1.5 h kolku što treba sateliot da ja zavrti planetata i da fatam nov , momenat,,
Toa beše momentalna inspiracija...možebi glupa možebi dobra...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Kocka.....gi pregledav site sliki vo kompjuterot....i ne najdov ništo dovolno kvalitetno za ovaa tema.
I počnav da razmisluvam...pošto redovno upagjam na live kamerata na ISS.....rekov aj da probam. Prviot obid mi beše neuspešen, bidejki strimot zaglavi...i čekav 1.5 h kolku što treba sateliot da ja zavrti planetata i da fatam nov , momenat,,
Toa beše momentalna inspiracija...možebi glupa možebi dobra...
Не не супер е :) не се сфаќаме
Ако си го сликал само мониторот не знам колку е тоа твоја фотка :) да ја оставиме нек се гласа, супер е идеата
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Има и Google Earth и Life cam. низ целиот свет и според таа логика, можам да" фотографирам" и Монт Еверест или во центарот на Токио,
фотографии во некоја пустина ... или без опастност да сликам по улиците на град како Сиудад Хуарез...?!?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Има и Google Earth и Life cam. низ целиот свет и според таа логика, можам да" фотографирам" и Монт Еверест или во центарот на Токио,
фотографии во некоја пустина ... или без опастност да сликам по улиците на град како Сиудад Хуарез...?!?
Мене искрено не ми фаќа око :) ама оставам на учесниците да одлучат колку се загрозени од фотката :P
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Правам ,,принт скриин,, и ја сечам сликата на краевите. но камерите на ИСС имаат опција за ХД...па квалитетот е знатно подобар него тие уличните
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.787
паааааа, искрено јас би рекла дека е негова фотографија, на нешто што се движи, ако тоа се движи надвор или во некој екран, камера би рекла делимично негова фотографија, оти ете колку време изгубил за да ја „фати“?
... како и да е, јас не би оправдала повеќето фотографии кои некои членови тука ги постираат постојано во повеќе слични меѓу себе теми, наоѓајќи причина на самата фотка дека може да конкурира!
....така, да добро треба да се размисли да се донесе ново правило во ова фото тема, дека еднаш поставена фотка не може повторно да се постави во нов натпревар!
...ме мрзи да докажувам, ама ете црно белите скали на саладин најмалку три пати ги поставил, (дали архитектура, дали црно бела фотка, дали геометриски форми, дали апстрактна фотка) победил со истата фотка од други теми, за да после уВо не го боли да постави нова тема тука, ама уВо го болеше да коментира во тема „Пиво“ во исто време кога ја имаше обрската тука да отвори нова тема! :ајнапиво: јеби га пивото е поважно, разбира се! :pijanco:

... ќе рече, ја мрзам ова бијонс, све нешто мрчи, дислајк факју бијонс !... а јас би рекла, не е тоа мрчење брат, туку само едно докажување на твојот игнор кон нас тука, еве тука има членови што се трудат и ферски учествуваат и можеби со душа очекуваат да добијат барем еднаш шанса да постават тема, а не може токму од вакви ,,дојов, постирав, победив... сликајте се сега“ , зашто @Anco или @gjoko-mkd не можат никогаш да креираат тема, дури никогаш не се ни втори или трети со минимална шанса да се откажи прворангираниот?! :semolam:

...според горе насоченото, и фактот да @gjoko-mkd направил фотка на друга фотка, но негова фотка е оригинална нема друга идентична како неговата како е правилото на темата, автоматски фотката може да се прогласи за негова лична и може да учествува во натпреварот! ете тоа е мое мислење! :kafence:

( не употребив ниедна „точка“ поради континуитет на мислењето) :D
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Токму така, јас незнам шо кур трошите пари на камери, објективи, литература и курсеви за фотографија...имајќи принтскрин или десен клик и save as и со тоа на натпревари да учествувате, а некој ден можеби и изложба во галерија. Бриши подфорумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom