Фото натпревар # 138, ТЕМА: Планина

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Една од најјаките теми, сите слики се партали!

Нешто тазе од пред две недели


Водно-Матка
by AceCaleb on Кајгана форум

Боже колку е волшебна сликава, очите неможам да ги одлепам од облаците, како магнет ме влечат:bravobe::)(y)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ѕирка прозорот од страна, лоши бои, фали контраст, си требала да појачаш shadows во постпродукција и да додадеш vibrance... Хистограмот знаеш ли за што служи на апаратот? Греота е на вака добра фотка да не и го дадеш целиот сјај! :D И покрај сите „детски болести“, останува мој фаворит! :D

Да не мислиш дека само мрчам... Чисто како насока, да го имав оригиналот, би ја направил приближно вака:
13214-1559745315-e34143bcc4e69557bf869e55f3a2ea89.png
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Ѕирка прозорот од страна, лоши бои, фали контраст, си требала да појачаш shadows во постпродукција и да додадеш vibrance... Хистограмот знаеш ли за што служи на апаратот? Греота е на вака добра фотка да не и го дадеш целиот сјај! :D И покрај сите „детски болести“, останува мој фаворит! :D

Да не мислиш дека само мрчам... Чисто како насока, да го имав оригиналот, би ја направил приближно вака:
Прегледај го приврзокот 210331
Не е прозор туку кошницата од балонот ама не ми се свиѓаше ако го кропнев тоа некако не ми идеше форматот. Не правам обично ништо отпосле зашто не знам да средувам, тоа е :) хистограм из? :) :) да ја средиш??
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не е прозор туку кошницата од балонот ама не ми се свиѓаше ако го кропнев тоа некако не ми идеше форматот. Не правам обично ништо отпосле зашто не знам да средувам, тоа е :) хистограм из? :) :) да ја средиш??
Напротив, хистограмот се чита за да не мора да ја средуваш отпосле :D
https://digital-photography-school.com/how-to-read-and-use-histograms/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Сликата ја направив возејќи на изразито опасно место кај Дерми. Многумина овој пат го избегнуваат од страв....а јас се осудив да возам со едната рака а со другата да фотографирам.....
малку забегано....

Dermi
by gjoko-mkd on Кајгана форум
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Сликата ја направив возејќи на изразито опасно место кај Дерми. Многумина овој пат го избегнуваат од страв....а јас се осудив да возам со едната рака а со другата да фотографирам.....
малку забегано....

Dermi
by gjoko-mkd on Кајгана форум
Имам приметено дека датата секогаш ти стои на фотографиите :) во 2010 со моите заглавивме по овој пат, преубаво ама да, заебано изгледаше[DOUBLEPOST=1560082963][/DOUBLEPOST]@Спојлер сега уште една тема трреба да отвориш, таа поинтересната :p за гласање
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Имам приметено дека датата секогаш ти стои на фотографиите :) во 2010 со моите заглавивме по овој пат, преубаво ама да, заебано изгледаше[DOUBLEPOST=1560082963][/DOUBLEPOST]@Спојлер сега уште една тема трреба да отвориш, таа поинтересната :p за гласање
Тогаш фотографирав со дигитален фотоапарат Самсунг, и подесен ми беше да го дава датумот. Сега сликам со мобилен...но иако е многу постар фотоапаратот, сликите правени дење сеуште се репер за денешниве мобилни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom