Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не сум вржан за никој бренд
Буџет да кажеме 300евра максиум заедно со тело
Се на старо



Sent from my GT-S5570I using Tapatalk 2
значи бараш и тело и објектив макро за максимум 300 евра....
тешко за некој ДСЛР со макро објектив за тие пари.. провај по огласите, вака за тие пари не знам ни препорака да ти дам (и нее секој објектив баш макро иако на некои ќе сретнеш во називот и Макро)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Лет3 знам дека макро објективи се мн поскапи
Барам препорака и воедно што да гледам при избор за сликање на аквариуми со јако светло брзи и длабоки слики
А воедно да би можел и некоја пристојна макро слика да вадам

Sent from my GT-S5570I using Tapatalk 2
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Лет3 знам дека макро објективи се мн поскапи
Барам препорака и воедно што да гледам при избор за сликање на аквариуми со јако светло брзи и длабоки слики
А воедно да би можел и некоја пристојна макро слика да вадам

Sent from my GT-S5570I using Tapatalk 2
Те разбирам али фондот ти е скромен за некои прпораки, со толку пари немаш некој избор, за околу 300 евра пример ќе најдеш канон 450 или можеби 550 со стандарден објектив, или соодветен модел на никон, значи избор меѓу 2 тела со стандардни објективи стари 5-6 години. Можеби да почнеш од такво нешто со стандарден објектив па потаму да си земеш макро објектив...
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
ај уште нешто да прашам, мислење со што е добро да почнам, никон или канон, за утре ако земам објективи кај кои ке имам поголем избор
и уште нешто го гледав никон д60, добар е, вреди за 170евра со стандарден објектив со малку слики исликано
и дали ке е нешто осакатен што има само 3 фокусни точки, колку тоа игра во квалитет на фокусот, оти другите гледам 5 7 11точки

знам досаден дека сум али да прашам пред да направам избор после касно може ке е

фала многу
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
ај уште нешто да прашам, мислење со што е добро да почнам, никон или канон, за утре ако земам објективи кај кои ке имам поголем избор
и уште нешто го гледав никон д60, добар е, вреди за 170евра со стандарден објектив со малку слики исликано
и дали ке е нешто осакатен што има само 3 фокусни точки, колку тоа игра во квалитет на фокусот, оти другите гледам 5 7 11точки

знам досаден дека сум али да прашам пред да направам избор после касно може ке е

фала многу
Го видов и тој апарат на продажба (мислам 12.000 му бара, Д60 е еден од послабите модели на никон, Д40 е многу подобар, зато и така ефтино се продаваат не само ради фокусни точки има и други мани.
И Канон и Никон се одлични марки, јас си ги сакам и сум се навикнал на Канон али не мора да значи дека сите канони се подобри од никони, зависи за кој модел се работи, јас наскоро ќе го продавам мојот Канон 450Д имам за него стандарден објектив 18-55, плус додатоци за него за широкоаголност и макро, и батери грип, башка имам и објективи за него Sigma 24-70 DG EX Macro, Sigma 50 Macro, Canon 70-300 IS2 пошто ќе преоѓам на друг систем.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
да, за 10 000 ке го даде, отпаѓа од игра тогаш, иако претежно ке ми е за аквариум и пејсажи, несакам да сум лимитиран да неможам да фокусирам предмети во движење

колку би му барал на 450д со стандарден објектив, или не ги делиш објективите

п.с. најдов и д40ка за 180евра со стандарден објектив, ама и тој има 3 фокусни точки само
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
да, за 10 000 ке го даде, отпаѓа од игра тогаш, иако претежно ке ми е за аквариум и пејсажи, несакам да сум лимитиран да неможам да фокусирам предмети во движење

колку би му барал на 450д со стандарден објектив, или не ги делиш објективите

п.с. најдов и д40ка за 180евра со стандарден објектив, ама и тој има 3 фокусни точки само
планирав во мај да земам нова опрема зато и не брзам да ја дам ова, инаку во комплет би дал:
Канон 450Д
објектив 18-55 ИС
батери грип со 2 батерии плус една батерија
полнач
додаток за широкагол
додаток за макро и телефото
мемориска картица од 4ГБ
на апаратот му е скоро сменато пердето комплет со се механизам, во овластен сервис за канон во скопје, то кошташе околу 120 евра, тоа е оној дел кој со тек на време (штракање) се троши така да сега е речиси нов и ќе трае уште иљадници окинувања. Исто така му е апдејтиран во сервисот и најновиот софтвер. Никогаш не е паднат или удрен, инаку земен е од Америка и ја носи америчката ознака за тој модел XSi
испод 250 евра не би го дал комплет како што е горе наведено.
За објективите башка ќе одат - за нив веќе имам колеги фотографи заинтересирани
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
убава понуда т.е. најубава досега, кажи ми само тоа за пердето од многу сликање е сменето или покварено. да немам утре некој проблем

иначе добро чим не се брзаш, ке те имам во предвид, само да ми легне платата
ако е судено за мене ке го земам, ако најдеш купец продавај си го :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
убава понуда т.е. најубава досега, кажи ми само тоа за пердето од многу сликање е сменето или покварено. да немам утре некој проблем

иначе добро чим не се брзаш, ке те имам во предвид, само да ми легне платата
ако е судено за мене ке го земам, ако најдеш купец продавај си го :)
пердето е механички дел во апаратот за разлика од електрониката која не мрда, значи како и кај кола или машина за перење... има делови кои вртат, се движат и со тек на работа се абат за на крај да откажат. Мојот откажа некаде на просек на животен век за тој модел нешто над 50.000 окинувања. И го заменија со нов и од тогаш не е сликано многу не знам сигурно али мислам околу 600-700 фотки дали направил. Кога купуваш половен апарат, то е најголемиот ризик, колку има окинувања и колку ќе ти трае уште механизмот, е кај мојот е тоа поминато заменето и сега треба да тера уште неколку десетици иљади фотографирања.
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
20
Поени од реакции
4
SONY DSC H300 или NIKON L820?
Двата се нови и речиси исти пари се.
Ми треба за домашна употреба ,да ги сликам децата,некоја фотографија на одмор....
Дали вреди да се потрошат околу 12000 денари,или да продолжам да си го користам BENQ идиотчето и мобилниот телефон?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
SONY DSC H300 или NIKON L820?
Двата се нови и речиси исти пари се.
Ми треба за домашна употреба ,да ги сликам децата,некоја фотографија на одмор....
Дали вреди да се потрошат околу 12000 денари,или да продолжам да си го користам BENQ идиотчето и мобилниот телефон?
Сонито е премногу нов модел и се уште нема тестови за него така да не може никонот да го споредиш со сонито ....
никонот е добар али си на некоја средина ни погоре за ДСЛР ни подолу за идиот.... јас имав еден период таков тип на апарат (Фуџи беше) разгледај малце и Фуџи модели тие прават револуционерно добри работи во фото опремата
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
20
Поени од реакции
4
Сонито е премногу нов модел и се уште нема тестови за него така да не може никонот да го споредиш со сонито ....
никонот е добар али си на некоја средина ни погоре за ДСЛР ни подолу за идиот.... јас имав еден период таков тип на апарат (Фуџи беше) разгледај малце и Фуџи модели тие прават револуционерно добри работи во фото опремата
На што да обрнам внимание,,што е "маркетинг трик"?
Што е нај важно за еден добар фотоапарат?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
На што да обрнам внимание,,што е "маркетинг трик"?
Што е нај важно за еден добар фотоапарат?
да направи фотографија каква ти сакаш да биде
Нема идеален апарат, ниту најдобар апарат, се зависи од самиот фотограф и од она што тој фотографира, едно е ако планинариш и шеташ по природа па сакаш да овековечиш пејсажи и природниу убавини, друго е ако сликаш спорт, или портрети или архитектура или улична фотографија или макро или ноќна.... Зато и постојат толку различни тела и објективи, има и универзални кои покриваат неколку сегменти али ретко кај тие со прифатлива цена се добри.
Тебе ти требаат домашни фотки, деца, одмор... јас би одел на апарат со квалитетна фотографија на повисоко ИСО и бр4з автофокус. Не знам колкави се децата но да ги фатипш кај што трчкаат, се играат, значи во движење постојано - ти треба брз и поуздан автофокус, за да ги сликаш и тоа да личи на нешто во соба каде имаш слабо светло - ти треба минимум ИСО 800 и на тоа ИСО да има добри резултати и да имаш разумно брз објектив барем 2,8 на најшироко. Е сега овие можеби ти се нејасни работи али ако бараш значи барај
брз и поуздан автофокус
прифатливи фотки барем до ИСО 800
бленда од 2,8 да почнува
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Со ниет сум да земам дигиталка ама не DSLR првично ради буџет пошо се стварно над ниво - од 10 000ки нагоре, додека мојот скромен џеб не трпи нешто изнад цифра со четири нули, значи до 9000 е возможно. Ги разгледав прво можностите и вака онака еден модел на Nikon ми фати око - поточно се работи за моделот L310 од Coolpix. Ама ете има и други слични модели и брендови на кои налетав, така од Sony DSC-H300B ми фати око па сеа сум во двојба... Не знам за Canon пошо глеам по ценовниците рипање на цени од 7900 следниот модел е 12 000, што ми е чудно. Исто да прашам колку да се поуздам на самсунгот, дали вреди, исто и за Fujifilm некој сличен модел како Никонот погоре?

Зошто ми е ваквиот фотоапарат, најмногу за улична фотографија (добар зум), некое асално макро и да можам не многу добри ама солидни слики да правам ноќе. Не ми треба нешто uber јака фотка да влече, ама пристојна за тие пари и таа консталација.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Ај предложете некое апаратче, ќе биде користено само на одмори, не барам нешто wow, буџетот е максимум 15 000 ден, битни ми се две работи, убава чиста слика и солиден блиц.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom