Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
А Канон а470?
Па супер мало лесно компактно апаратче, се разбира канон се едни од најдобрите, ако го земиш нема да згрешиш гледам и супер опции има. :smir:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Модел Kodak C713 Сензор 1/2.5 " Type CCD Пиксели 7 MPФокусно разстојание
Оптички зум 3 XДигитален зум 5 XСветло сила на објектив F2.7 - F4.8 Брзина на затворање - Чувствителност ISO ISO 80, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1250 ISO auto ДругоДисплеј 2.4" LCD Видеоклип
Звук Да Стабилизатор Не Меморија 16MB + 2gb Формат на компатибилна меморија SD/MMC Формат на зачувување JPEG (EXIF 2.2) AVI Батерии AA (2) Зарјадно Да Димензии 91 x 66 x 37 ммТежина 187 гр
.

МоделМодел Nikon Coolpix L16 Сензор 1/2.5 " Type CCD Пиксели 7.1 MPФокусно разстојание 5.7-17.1mm Оптички зум 3 XДигитален зум 4 XСветло сила на објектив F2.8 - F4.7 Брзина на затворање - Чувствителност ISO Auto (64-1600) ДругоДисплеј 2.8" LCD Видеоклип Да Звук Да Стабилизатор Да Меморија 21 MB Формат на компатибилна меморија SD/MMC/SDHC card Формат на зачувување JPEG 3072 x 2304 Батерии AA (2) Зарјадно Да Димензии 95 x 61 x 29.5 ммТежина 175 гр
.



МоделМодел SAMSUNG DIGIMAX S750 + 1GB Сензор 1/2.5″ CCD Пиксели 7,2 MPФокусно разстојание 80см Оптички зум 3 XДигитален зум 5 XСветло сила на објектив F2.8 ~ F7.1 Брзина на затворање 1 ~ 1/1,500 sec Чувствителност ISO Auto, 80,100, 200, 400 ДругоДисплеј 2,5" TFT LCD Видеоклип AVI (MJPEG), 640x480, 30fps Звук Да Стабилизатор Да Меморија 16MB Формат на компатибилна меморија SD/SDHC/MMC Формат на зачувување JPEG (DCF) Батерии АЛКАЛНИ 2ХАА Зарјадно Не Димензии 99.8x 62.8x25.7 ммТежина без батериjaта и картата - 136 гр.

Други Пауза и оптично зголемување за време на снимање

SAMSUNG DIGIMAX S750

  • 7.4 Mега Пиксели CCD
  • 2.5" LCD Екран
  • JPEG / AVI поддршка
  • Снимање видео клипови 640x480 пиксели на 30 fps
  • Оптички 3x / Дигитален 5x zoom
  • 16 MB вградена меморија
  • Secure Digital Card (SD) / Secure Digital Card High Capacity (SDHC) компатибилност
  • 2 AA батерии
  • Тежина: 186 гр.


SAMSUNG DIGIMAX S630

  • 6 Мега Пиксели CCD
  • 3x Advanced Shake Reduction Оптички зум за јасна слика
  • 5x Дигитален зум
  • 2.5" LCD Екран
  • Снимање видео клипови со 640 x 480 на 15 frames/сек, во AVI (MJPEG) формат
  • 20 MB вградена меморија
  • Secure Digital SD компатибилен
  • 2 AA батерии
  • Тежина: 136 гр.


SAMSUNG DIGIMAX S730

  • 7.2 Мега пиксели CCD
  • 2.5" LCD Екран
  • 3x Advanced Shake Reduction Оптички зум за јасна слика
  • Вградениот микрофон дозволува зачувување звук од 10 секунди на секоја слика
  • Снимање видео во две резолуции, до 640 x 480 на 15 frames во секунда, во AVI (MJPEG) формат
  • 20 MB вградена меморија
  • Secure Digital SD, SDHS и MMC компатибилен
  • Две AA батерии
  • Тежина: 136 гр.


Сите се со цена од 6000-7000 ден. Мене фаворит ми е првиот. Некој совет?
Бтв, знае ли некој за која цена може да најдам Канон а560 и каде?
Јас го имам првиот и за тие пари мислам дека е најдобар и презадоволна сум од него:pipi:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Па супер мало лесно компактно апаратче, се разбира канон се едни од најдобрите, ако го земиш нема да згрешиш гледам и супер опции има. :smir:
Па изгледа за него се одлучив. Сити ми кажуваат да си земам Канон, а бидејќи сум ограничена со парите кои може да ги дадам, мислам дека а470 е супер, и бтв во 2Бе ти даваат меморија од 1ГБ и футрола. И така, ај ке ви се пофалам утре кога ќе си го купам:vozbud:
 
D

Daftie

Гостин
Kamachi 2000N помош

Вчера се загледав во фотографскиве теми и ми текна дека еднаш оддамна од Швајцарија ми донесоа фотоапарат на филм(корегирајте го насловот ако сум го утнала) малку поразличен од тие кои дотогаш ги имав видено....решив да го побарам, и го најдов забутан во последното ќоше во подрумот.
Kamachi 2000N

Ме интересира дали можам да направам нешто со апаратов, го бива или е стандарден(џабе изгледа така прималиво). Мислам дека не сум заборавила да ставам филм на вакви апарати, ама после, кога ќе ги испукам сликите и ќе го однесам филмот на развивање, ќе им побарам сликите да ги стават на USB/CD, дали ги скенираат или на друг (поквалитетен)начин ги обработуваат?

Едит: И што треба да значат 50mm кај ваков апарат?
 

Attachments

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
50 mm - najverojatno e zumot -
zamisi nekoe pokvalitetno filmce - pr : nad 400 asa ili ak imas covek nekade "po svetot" neka ti donesat od 800 - pa da vides kakvi cuda ke pravi :)

p.s - so zdravje da go koristis - a prv pat gledam vakvo cudo :)

pozZ
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Вака сега ова е SLR (Single-Lens Reflex) Camera. И е прилично постар, ама би вадел добри слики.
Ај сега јас да те прашам, тоа 50mm го пишува на објективот? Ако е така тогаш имаш перфектен објектив за правење портрети:)
 
D

Daftie

Гостин
Точкест, ај те молам ко баба на пешачки да ми објасниш ко на мало детенце(шо уствари и сум) што се подразбира под Single-Lens Reflex поточно:kesa:
Не ми кажавте за делот - слики на компјутер, како ги вадат и дали се губи на квалитет...и колку пари е еден филм...

Иначе, да, 50mm пишува, како и уште некои ствари, што значи па сеа focus free и под него 1:6.3?

Еве и некоја фотка, со него имам кожна футрола, блиц и трипод.
 

Attachments

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
50 mm - najverojatno e zumot -
zamisi nekoe pokvalitetno filmce - pr : nad 400 asa ili ak imas covek nekade "po svetot" neka ti donesat od 800 - pa da vides kakvi cuda ke pravi :)

p.s - so zdravje da go koristis - a prv pat gledam vakvo cudo :)

pozZ
Извини ама нели беше она .... помалку аса поквалитетна слика ??? дај не го лажи човекот. Повеќе Аса = повеќе шум = послаба слика
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Не проверив на форумов дали досега се има зборувано... па да си прашам:

Canon PowerShot S5 IS

или

FujiFilm FinePix S8000fd


Или ваш предлог за тие пари (во USA од 300 до 350 долари)
За првиот добри особини: Хот Шуе (за екстерен блиц), кај фуџито го нема. Блицот ако сакаш посериозно би ти бил +. Втора работа е ЛЦД-то, можеш да го ротираш кај сакаш и да сликаш од чудни агли.

Вториот: поголем зум (не многу, ама поголем), подобри сетинзи. Auto Bracketing (ова за ХДР е закон). Овај е повеќе аматерски, ама со макс. можности. Првиот ти е послаб од овај, ама со надградба би можел повеќе.

Ова од прва вака, мислење мое. Јас би одел на вториот. Или би додал уште некој долар за Никон Д40. :)

http://www.bhphotovideo.com/c/product/471716-REG/Nikon_00025420_D40_SLR_Digital_Camera.html
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не проверив на форумов дали досега се има зборувано... па да си прашам:

Canon PowerShot S5 IS



или

FujiFilm FinePix S8000fd



Или ваш предлог за тие пари (во USA од 300 до 350 долари)
И давата се супер сега зависи што сакаш повеќе ти објасна и cYb3rc0re со канонот можи малку по квалитетна слика да вадиш многу добра оптика има, а со фуџито можеби да има мала нијанса повеќе ноис.

Eве јас овде гледав
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_s5is.asp
http://www.dpreview.com/news/0705/07050703canons5is.asp

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fujifilm/fuji_finepixs8000fd.asp

И за канонот е подобро што многу се поефтини мемориските картички бидејќи има можност да користи SD за разлика на Фуџито за кој треба XD да земиш, исто канонот има подобро макро од фуџито, и сензорот за светлина му е подобар.

Или мој предлог ако веќе си повеќе за фуџито земи го барем поновиот модел има скоро иста цена со канонот

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fujifilm/fujifilm_S8100fd.asp



A некако повеќе опции има. :smir:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ова од прва вака, мислење мое. Јас би одел на вториот. Или би додал уште некој долар за Никон Д40. :)

http://www.bhphotovideo.com/c/product/471716-REG/Nikon_00025420_D40_SLR_Digital_Camera.html
Ахх мислиш не сакам Никончето :)

Ама проблем е што кај нас не е голема разликата меѓу Канонот и Никонот (22000 ден. Канон - 25000 ден. Никон) но во САД - Канонот е 13000 денари а Никонот 20000 денари
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Корекција на оглас

NikonD40x со кит објектив 18-55 mm , 400 евра
Nikkor 55-200 mm VR 200 евра
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Сакам да купам дигиталка

Пошо незнам у која тема да прашам, па еве вака отварам нова тема...

Муабетов ми е следен... сакам да купам дигиталка и сеа глеам по нетов цени на дигиталки, па одбрав некоја, па да прашам за изборот дали е добар ово оно.

Значи као за мои потреби не ми треба некоја дигиталка ептен скапа или незнам таму си со фокуси мокуси, бленди вакви бленди онакви, ми треба некоја ефтина, претежно 7.1 до 8 мега пиксела, колку да штракам наоколу, не за профи употреба и слично.

Ги одбрав овие 2 модели на Canon и се двоумам шо е боље да зеам.

Canon PowerShot A470

-ДИГИТАЛЕН ФОТОАПАРАТ
-7,1 МЕГАПИКСЕЛА (1/2,5 CCD)
-4 Х ОПТИЧКО ПРИБЛИЖУВАЊЕ
-1СМ МАКРО РЕЖИМ
-ВИДЕОКЛИП СО ЗВУК
-2,5" (6,2СМ)TFT LCD ДИСПЛЕЈ
-32 МВ МЕМОРИЈА
-СЛОТ ЗА SD/SDHC/MMC/
-2 Х АА БАТЕРИИ
цена : 7,499.00 ден.

Canon PowerShot A580

-ДИГИТАЛЕН ФОТОАПАРАТ
-8 МЕГАПИКСЕЛА (1/2,5 CCD)
-4 Х ОПТИЧКО ПРИБЛИЖУВАЊЕ
-5СМ МАКРО РЕЖИМ
-ВИДЕОКЛИП СО ЗВУК
-2,5" (6,2СМ)TFT LCD ДИСПЛЕЈ
-32 МВ МЕМОРИЈА
-СЛОТ ЗА SD/SDHC/MMC/
-2 Х АА БАТЕРИИ
цена : 9,999.00 ден.

Од овие 2 модели едниов е со 8 мегапиксела и малце поскап, а другиов 7.1 и така поефтиничок, и двата снимаат клипови со звук. И сеа се мислам шо да зеам да не има некој искуство со овие 2 дигиталки, па некоја маана да не има едниов према другиов и шо ти ја знам.

Па повелете истакнете се.

А и ако имате и други предлози кажувајте, значи цените да се отприлика олкави. :)

P.S. Ја сум поише за поефтинава варијанта. Разлика меѓу 7.1 и 8 мегапиксела се резолуција малце поголема односно помала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom