Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
еве на пример сликаш мото трка ..... колку исо би ти требало ако времето не е баш нај нај...... ако видиш дека 1/1000 е минумум тогаш исо400-800 е рангот кој треба да го користиш.
ok, validen sluchaj - ama mnogu pokompleksen odkolku shto izgleda na prv pogled... vo vakov sluchaj kje treba da zaboravish na spori apertures (f/8 f/11 itn), i kje mora da slikash so neshto mnogu brzo (1.8, 2.8) koe e dostapno so objektivi od 1000+ evra... iso vo ovoj sluchaj stanuva neferska realnost za lugje kako nas koi nemaat pari da si kupat seriozni kameri ili objektivi... ama i D40 i D90 imaat dovolen high-ISO kvalitet za da dolovish toa shto sakash... bar do nekade... performans na koja bilo DSLR kamera do 1600 e 'acceptable' taka da ostanuva izbor na toj shto slikuva...

а за вторава работа си во право..... прво се калиш како фотограф се додека не осетиш дека опремата те ограничува.... после почнуваш да купуваш скапа опрема.
toa e celata poenta na moite posledni 4-5 posta... :/ za zhal, teshko mi ide so ilustriranjevo...

хехехех безазлени муабети околу ЦМОС и ЦЦД
ахахахаа па да беа безазлени одамна луѓето ќе проценеа што е подобро и поисплатливо па ќе ставаа или едно или друго.
Си се запрашал зошто на приомер никон става во некои апарати ЦЦД а во некои ЦМОС??
Така им текнало?? онака на среќа “еци пеци пец...“ па шо ќе падни дал ЦЦД или ЦМОС?!?!
немој да се нервираш, млад си зелен и допрва треба да ги откриваш тајните и техниките на фотографијата.
Ова што ти го постираш со воодушевување нема ни уметничка ни композициска вредност. Си наместил апарат на трипод и сликал ноќна сцена со светла. Градски вештачки светла. Малце вода да се огледа. Тоа е восхитувачки но само за некој кој абер нема што е уметничка фотографија. Секој монголоид може да постави апарат на трипод ноќе и слика светла на згради. Скопје, Кавадарци, Велес, Струмица, Париз, Мостар, Валандово, Токио.... на секој чекор ноќе имаш светла и згради и куќи со запалени светла да сликаш. Ништо несекојдневно, ништо што некој нема видено секоја вечер кога ќе излези во град, ништо што ќе те натера да подзастаниш и речиш “ееееј види го ова колку е восхитувачки, несокјдневен агол, сцена, композиција,.....“ си застанал кај што секој може да застане и го види тоа 365 пати во годината Си сликал вообичаени секојдневни моменти од вообичаени секојдневни агли.

Али ако стварно имаш желба и пасија за фотографија еден ден ќе ти помини и ќе се срамиш од текстовите кои ги постираше и сликите кои ги покажуваше како некои не знам какви уметнички остварувања.
http://canon.ca/english/index-products.asp?lng=en&prodid=1383&sgid=23&gid=2&ovr=1
http://nikon.ca/en/Product.aspx?m=17020&disp=Specs
a ti si se zaprashal zashto nekoi kameri se poeftini a nekoi poskapi? dali toa ima vrska kakva tehnologija koristat? hm? opaaa, i think we're onto something! i think you should go investigate!

ti sepak prodolzhuvash da vmetnuvash znachenje vo moite postovi, do pred nekoe vreme misleshe deka sum rekol deka sum profesionalec, a sega mislis deka slikite koi gi postirav kako primer na nokjna fotografija so ISO 200 (koe beshe i temata na razgovor so mmm121) deka se moite najvisoki standardi, simbolichni na iskachuvanje na mt. everest?

vo sekoj post koj go napishav se zafakjash za nekoi epten nebitni stvari, im sozdavash nekoe treto znachenje vo tvojot razum, i pochnuvas da me napagjash kako dete od gradinka - ti imash golema glava!

epa ti imash golemi ushi: da imashe malku talent za fotografija nemashe da drdorish za kameri od 8000 dolari, tuku kje zboreshe za toa kolku srebro si stavil na svojot rachno-izraboten film.

mislam deka mozhesh da predvidish koj ti e sledniot chekor -> get a life.

uh, mnogu anti-klimaktichno deluva poslednava linija, ama stvarno choveku, najdi neshto poarno od troll-anje na forum
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Let3, може да направиш споредба меѓу 50D и 450D, од кај ги зимаш објективите и дали IS стварно помага или е маркетиншки трик?

Фала
Тоа се две различни категории на апарати.
Самиот “фат“ на 50 и 450 ти го кажува тоа. 50 е покрупен, потежок (поозбилно делува)
Има малце повеќе мегапиксели од 450, има поголем бурст, има понов процесор Дигимак оди до ИСО 12800, има синхронизација со блиц на 250, има побрз шутер (до 1/8000) и појасен дисплеј имаш кастум температури на вајт балансот...... и други помалце или повеќе битни детали

Али сепак се уште не множам да се навикнам на командите на 50Д, некако 450Д беше поедноставно и пологички тоа решено. Се уште треба да застанам и да се замислам каде требаше за ауто бракетинг да наместам

Прикаската што го зедов е следна, таман го купив 450Д кога испадна една добра зделка после која можев да земам дополнителна опрема (или да ги спискам парите на некои домаќински потреби - мебел, плазма Тв и слично) па си реков “Да земам подобар апарат, ова 450 ќе ја продадам и ќе останат и пари, така да зедов 50Д (со кит 17-85), блицот Канон и објективот 70-300. Набрзо сватив дека нема баш потреба да ја давам 450 која сега ја користам за сликање на понезахтевни сцени или сцени на отворено каде има доста прашина или опасност од влага (дожд, снег....) или кога ќе оди синот на одмор или жената сака нешто да слика.

ИС помага дефинитивно!
Иако не сликам од покрет или нестабилни платформи значи немам ни потреба од ИС толку сепак ИС ја брка работата доста добро. Само внимавај, ИС ќе ја “смири“ сликата доколку имаш покрет (тресење) на апаратот но нема да даде јасна слика ако објектот кој го сликаш се помрднува. Јас кога сликам од статив го исклучувам ИС, тоа е мое лично мислење дека така треба, пошто сметам дека и кога мирува електрониката и сензорите во објективотот трагаат за некој покрет или мрдање за да го корегираат. Искрено не сум испитувал дали од трипод со уклучен или исклучен ИС ќе има разлика, али не ми смета на трипод да го исклучам.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
ИС помага дефинитивно!
Иако не сликам од покрет или нестабилни платформи значи немам ни потреба од ИС толку сепак ИС ја брка работата доста добро. Само внимавај, ИС ќе ја “смири“ сликата доколку имаш покрет (тресење) на апаратот но нема да даде јасна слика ако објектот кој го сликаш се помрднува. Јас кога сликам од статив го исклучувам ИС, тоа е мое лично мислење дека така треба, пошто сметам дека и кога мирува електрониката и сензорите во објективотот трагаат за некој покрет или мрдање за да го корегираат. Искрено не сум испитувал дали од трипод со уклучен или исклучен ИС ќе има разлика, али не ми смета на трипод да го исклучам.
Во неколку книги што прочитав (Келби, Бен Лонг) викаат дека на трипод IS или VR (Никон) треба да биде исклучено.

Иначе смоле, IS или VR доста помага, затоа и објективите со IS се доста поскапи.
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Во неколку книги што прочитав (Келби, Бен Лонг) викаат дека на трипод IS или VR (Никон) треба да биде исклучено.

Иначе смоле, IS или VR доста помага, затоа и објективите со IS се доста поскапи.
na mojot Nikkor 18-105 (stock objektiv) zabelezhuvam vertikalno podiganje na samata lekja (odvnatre se razbira) koga auto-fokusira na tripod, sigurno e povrzano so vibraciite od motorot koj ja fokusira lekjata...

vo sekoj sluchaj, ne e potrebno.

Let 3 напиша:
Јас кога сликам од статив го исклучувам ИС, тоа е мое лично мислење дека така треба, пошто сметам дека и кога мирува електрониката и сензорите во објективотот трагаат за некој покрет или мрдање за да го корегираат.
ne bi trebalo da se deshava, poshto tehnologijata e bazirana na potresi vrz lekjata (i celata kamera indirektno) a ne vizuelno.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ama i D40 i D90 imaat dovolen high-ISO kvalitet za da dolovish toa shto sakash... bar do nekade... performans na koja bilo DSLR kamera do 1600 e 'acceptable' taka da ostanuva izbor na toj shto slikuva...



ne me zaebavaj kade ima D40 dovolen high iso kvalitet pa duri i mojot e-510 ima bolje iso kvalitet od toa cudo
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
kade be so 1600 vidi kako e so 800 a ne pa 1600
na 800iso ima mnogu mala razlika, na 1600 ima malku povishe (razlika koja ne bi ja primetil so malku povekje svetlina)

generalno ima razlika pomegju dvete sliki zaradi toa shto D40 ima duplo pomala rezolucija od D300... ama e skoro 10 pati poeftina.

edit: vekje na 3200 se gleda nekoja ogromna razlika... na site pred toa ne bi ja zabelezal koga bi bile slikite celi isprintani edna do druga... i ne samo toa, Nikon ima prilichno dobar Noise Reduction (ako sakas da slikuvas na high ISO mozhesh da ja ukluchish taa opcija) i nema mnogu golema razlika da ima...

samo zatoa shto slikata e malku grainy ne znaci deka e losha, bash dobiva interesna tekstura na mal DOF
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
prvo ne e slikuvas tuku slikas
drugo ima stvarno grainy i grainy a ovoj noise definitivno loso izgleda ima drug so lici poprirodno. noise reduction vo kamera retko se uklucuva ako si procital nekade obicno se izbegava a se pravi vo post processing
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
prvo ne e slikuvas tuku slikas
drugo ima stvarno grainy i grainy a ovoj noise definitivno loso izgleda ima drug so lici poprirodno. noise reduction vo kamera retko se uklucuva ako si procital nekade obicno se izbegava a se pravi vo post processing
jas ne ni koristam NR, ni pak apliciram so software, ne mi treba zatoa shto sekogash slikam (slikuvam mi ispadna poshto ja sum od tetoo i nie si vikamno SLIKUAM, a ja se praem malu literaturen deneska...) go pravam toa so 200/400 ISO, na dnevna svetlina F/11 ili F/16 e vozmozhno so 1/200 shutter za slikanje od raka, a navecher koristam tripod.

D40 ne e losha kamera... koshta 400 dolara (barem ovdeka vo kanada) a D300 koshta okolu 3000...

sporedliv kvalitet megju D40 i D300 do 800ISO ne e tolku losho...
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
ama i D40 i D90 imaat dovolen high-ISO kvalitet za da dolovish toa shto sakash... bar do nekade... performans na koja bilo DSLR kamera do 1600 e 'acceptable' taka da ostanuva izbor na toj shto slikuva...



ne me zaebavaj kade ima D40 dovolen high iso kvalitet pa duri i mojot e-510 ima bolje iso kvalitet od toa cudo
немој да споредуваш сензор 4/3 со 1.5 кроп сензор.... едноставно на висок исо (800+) неможе да им парира... како ни што кропот неможе да парира на фул фрејм.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
jasno mi e toa samo sto sakam da mu dokazam deka d40kata ednostavno nema kvaliteti. neznam dali nekogas ja drzel vo raka slikal so nea probuval kombinacii ja probuvav i voopsto ne mi se dopadna mada da za tie pari nema drugo nesto
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
jasno mi e toa samo sto sakam da mu dokazam deka d40kata ednostavno nema kvaliteti. neznam dali nekogas ja drzel vo raka slikal so nea probuval kombinacii ja probuvav i voopsto ne mi se dopadna mada da za tie pari nema drugo nesto
сум пробал повеке апарати, другарите имаат д40, д50, д80.... јас сликам со пентакс к100дс. д40 е најмала и не е воопшто ергономична. Пентаксот е исто мал но подобро лежи во рака. Исто голема предност е горниот дисплеј кој д40 го нема и искрено никогаш не би купил апарат без горен екран. А ако зборуваме за квалитет на сликата тогаш би ти кажал дека сепак д40 е добар апарат и си има свои квалитети. Но за нешто напредно треба и понапреден апарат. Овие што ги набројав се сепак entry level.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom