Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Срцето на апаратот е сензорот.
Никон кај своите модели (D40, D60) користи CCD a Канон во 1000D, 450D 500D става CMOS сензори.
Така да не би рекол дека разликата е мала или ситница.
Во новиот модел Никон D90 премина на CMOS.
Razlikata vo slikanje megju CMOS is CCD ne e ogromna, lugje ne se potepuvaat da imaat CCD ili CMOS sensor, ima nekoi razliki (kako na primer so nachinot na snimanje na svetlina) ama za amateri i semiprofesionalci kako nas toa uopshte ne e bitno.




Спрема мое лично мислење веќе со дигиталните апарати дојдовме до точка кога како што е битен фотографот и неговото око така е битен и апаратот.
Имај ти апарат кој дава голем шум над ИСО 200 па колку сакаш имај око нема да направиш квалитетна слика во затемнато или со амбијателно осветлување,
Go nosam mojov aparat cela godina, i mozham na race da gi nabrojam site priliki vo koi sum moral smenam iso od 200 (ili 400) vo neshto povisoko...

или ако нема добар white balance, има апарати кои не можат да се справат со осветлување од тугстен сијалици па сликите влечат на жолто или неприродно црвено, имаш апарати кои не можат да го доловат добро контрастот или тоналитетот на бои па сликите излегуваат “плитки“, да не зборуваме за објективи кои можат да ти направат премногу мека цела слика, или јасна во центарот и “мека“ околу, или да ти дадат изобличувања, или purple finger, chromatic.....
Sevo ova mozhe da se korektira mnogu lesno so poseduvanje na kakov bilo RAW processing program. (vo moj sluchaj, Lightroom 2.4)

Плус само кај нас и околу на балканот имаш “професионалци“ со entry level DSLR. Пробај да бидеш професионалец на запад или Америка со D40 и објектив од 100 евра.
Jas zhiveam na zapad (neznam dali zabelezha, ama dodadov slika od Toronto vo mojot post) i zborev za toa kako jas sum videl profesionalci koi koristat D40.

eve eden koj nekolku pati ima kazhano deka koga si izleguva vo priroda zema dva aparati, eden D40 i eden full-sensor
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

ne sumnjam u chovekot, epten e dobar, znae shto si zbori.


:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Jaс фотографирам веќе 22 години.
Сето ова горе што го напиша е во ред за аматерско сликање.
За аматер доволен е и поинт енд шот и после по неколку сати преправања во фотошоп. Сликај ти една сесија од 1000 слики во затворен простор со апарат кој има мани па седи и избери 200 слики кои ќе ги обработиш и поправаш во фотошоп додека те чека муштеријата.
Јас зборував за ДСЛР апарати.
Нема начин на кој би можел моите 20+ години искуство во фотографии и сите ситуации во кои сум сликал и сите проблеми со кои сум се сретнал при тоа да ти го прененесам во еден па ни во 20 постови.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d3.htm
http://www.kenrockwell.com/nikon/d300.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/20d.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/1dsii.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/5d.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/40d.htm
http://kenrockwell.com/canon/50d.htm

Oва е дел од опремата која ја има Кен.
Јас имам канон 50Д, Канон 450Д, објективи (Канон) 18-55, 17-85, 70-300, како и Сигма 50 Макро, блиц Канон 430 и Ди 466 и по некои фотографски стандарди сум аматер со опрема.

Никон Д40 е сепак основен (ентри) модел н ДСЛР, тоа е фамилијарен аппарат, за хобисти почетници и аматери.
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Jaс фотографирам веќе 22 години.
Сето ова горе што го напиша е во ред за аматерско сликање.
За аматер доволен е и поинт енд шот и после по неколку сати преправања во фотошоп. Сликај ти една сесија од 1000 слики во затворен простор со апарат кој има мани па седи и избери 200 слики кои ќе ги обработиш и поправаш во фотошоп додека те чека муштеријата.
Јас зборував за ДСЛР апарати.
Нема начин на кој би можел моите 20+ години искуство во фотографии и сите ситуации во кои сум сликал и сите проблеми со кои сум се сретнал при тоа да ти го прененесам во еден па ни во 20 постови.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d3.htm
http://www.kenrockwell.com/nikon/d300.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/20d.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/1dsii.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/5d.htm
http://www.kenrockwell.com/canon/40d.htm
http://kenrockwell.com/canon/50d.htm

Oва е дел од опремата која ја има Кен.
Јас имам канон 50Д, Канон 450Д, објективи (Канон) 18-55, 17-85, 70-300, како и Сигма 50 Макро, блиц Канон 430 и Ди 466 и по некои фотографски стандарди сум аматер со опрема.

Никон Д40 е сепак основен (ентри) модел н ДСЛР, тоа е фамилијарен аппарат, за хобисти почетници и аматери.
Mozhe do 3009 da se raspravame za toa koj ke bide zadovolen so kolku, na kraj kje bide izbor na toa tebe shto ti treba.

Lightroom e mnogu efikasen vo toa shto e potrebno za RAW procesiranje, samo sakam da potenciram deka za lugje koi ne se Vie, kje im bide dovolen toj program koj mozhad da go nabavat besplatno (albeit via illegal means) i da gi napravat nivnite D40 sliki vo D80 sliki... Moe mislenje e deka najvazhnoto neshto od opremata e objektivot, za se drugo ima fix.

A za tvoite 22 godini digitalna fotografija i raspravanja so ISO mozham samo da se nasmeam...

Izvini ama ne dojdov da se natprevaruvam so tvoeto iskustvo, tuku samo pokazhuvav nachin na koj mozhe da se zashtedi nekoj denar... Ako denarot tebe ne ti e problem, go ahead, kupi si i EOS 1D Mark III ako sakash, samo toa nema da te napravi podobar fotograf - samo kje ja zgolemi rezolucijata na tvoite padovi. (ne tvoi bukvalno, mislam deka razbirash)

Moram da kazham deka si malku prodoren so mislenjava na forumov, da beshe vakov vo forum za matematika nemashe da me iritira, zatoa shto tamu se ima formuli, vo fotografija nema.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Mozhe do 3009 da se raspravame za toa koj ke bide zadovolen so kolku, na kraj kje bide izbor na toa tebe shto ti treba.

Lightroom e mnogu efikasen vo toa shto e potrebno za RAW procesiranje, samo sakam da potenciram deka za lugje koi ne se Vie, kje im bide dovolen toj program koj mozhad da go nabavat besplatno (albeit via illegal means) i da gi napravat nivnite D40 sliki vo D80 sliki... Moe mislenje e deka najvazhnoto neshto od opremata e objektivot, za se drugo ima fix.

A za tvoite 22 godini digitalna fotografija i raspravanja so ISO mozham samo da se nasmeam...

Izvini ama ne dojdov da se natprevaruvam so tvoeto iskustvo, tuku samo pokazhuvav nachin na koj mozhe da se zashtedi nekoj denar... Ako denarot tebe ne ti e problem, go ahead, kupi si i EOS 1D Mark III ako sakash, samo toa nema da te napravi podobar fotograf - samo kje ja zgolemi rezolucijata na tvoite padovi. (ne tvoi bukvalno, mislam deka razbirash)

Moram da kazham deka si malku prodoren so mislenjava na forumov, da beshe vakov vo forum za matematika nemashe da me iritira, zatoa shto tamu se ima formuli, vo fotografija nema.
Eх бе деца....
Таквите ко тебе ако бидат некогаш фотографи вака ќе му велат на муштеријата:

“А бе оти да те сликам, ела одбери си една слика која те бендиса и која личи на тебе од албумот“

Кутрите професионални фотографи појма немаат дека за џаба даваат десетици иљади долари за апарати. Па оди просветли ги речи им дека можат да бидат профи и со 300 долари апарат.
У ствари ко ќе размисли чоек може и со мобилен телефон со вградена камера да е профи.... зошто да не....
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Eх бе деца....
Таквите ко тебе ако бидат некогаш фотографи вака ќе му велат на муштеријата:

“А бе оти да те сликам, ела одбери си една слика која те бендиса и која личи на тебе од албумот“

Кутрите професионални фотографи појма немаат дека за џаба даваат десетици иљади долари за апарати. Па оди просветли ги речи им дека можат да бидат профи и со 300 долари апарат.
У ствари ко ќе размисли чоек може и со мобилен телефон со вградена камера да е профи.... зошто да не....
pa i jas taka velam, eh koga ke se vrati vremeto koga celi sliki bea edna fotodioda?

neli?

epa aj sega da bideme interesni, idi istepaj gi site fotografi shto zhiveele vo peesettite zatoa shto ne koristele Canon od 8000 dolari.

mnogu interesni ekstremni primeri davash choveche, zazemji se, forumov e fotografija na kajgana, ako sakash da slikuvash za reuters siguren sum deka ne si na pravo mesto.

jas nema da bidam fotograf, ova mi e samo hobi, a isto sum siguren deka povekje od 95% od lugjeto na forumov se vo istiot krug...

prav primer na elitizam

nema potreba :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
jas nema da bidam fotograf, ova mi e samo hobi, a isto sum siguren deka povekje od 95% od lugjeto na forumov se hobisti...
Сега си аматер?
А делиш совети како професионалци можат да бидат со ефтини ентри левел апарати и да си “поправаат“ сликите со бесплатни програми или фотошоп???

Апаратите јас кои ги имам се од основна и средна класа.
И објективите исто така.
Се на се мојата опрема не кошта повеќе од 4-5.000 евра. Така да џаба паничиш за некои кизнај какви суми. Па луѓе купуваат коли мотори или мебели поскапи од мојата опрема со која вадам по некој динар за живот.
фиксен објектив на никон 600 мм кошта 10.000 евра, Апарат Хаселблад 39 е некои 35.000 евра, над 2000 евра кошта една глава со генератор......
За фотографски стандарди јас имам полупрофи и аматерска опрема. Така да не мисли дека сум некоја елита или дека она што го имам е врв на дигитална фотографија. И реков дека 20+ години се бавам со фотографија а не дека со ДИГИТАЛНА. Тоа беа времиња на Практика, минолта, и канон ФИЛМ апарати.
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Сега си аматер?
koga rekov deka sum profesionalec? - ha ha

А делиш совети како професионалци можат да бидат со ефтини ентри левел апарати и да си “поправаат“ сликите со бесплатни програми или фотошоп???
da, zatoa shto e vistina, treba samo malku analitichki duh

Апаратите јас кои ги имам се од основна и средна класа.
ama zatoa sovetite ti se obleani vo zlato

И објективите исто така.
Се на се мојата опрема не кошта повеќе од 4-5.000 евра. Така да џаба паничиш за некои кизнај какви суми. Па луѓе купуваат коли мотори или мебели поскапи од мојата опрема со која вадам по некој динар за живот.
фиксен објектив на никон 600 мм кошта 10.000 евра, Апарат Хаселблад 39 е некои 35.000 евра, над 2000 евра кошта една глава со генератор......
За фотографски стандарди јас имам полупрофи и аматерска опрема. Така да не мисли дека сум некоја елита или дека она што го имам е врв на дигитална фотографија. И реков дека 20+ години се бавам со фотографија а не дека со ДИГИТАЛНА. Тоа беа времиња на Практика, минолта, и канон ФИЛМ апарати.
nepotreben filler.


aj sega malku backtrack... kako nastana originalniot konflikt megju nas? ah da, so mojot sovet deka razlikata pomegju Nikon i Canon ne e ogromna za parite koi gi davash.

dali tvoite repliki bea potrebni?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Конфликт со мене???
почна многу да се преценуваш.
Ова е само добронамерен разговор на некој кој фотографијата ја сфаќа и живее секојдневнио и озбилно, со некој кој фотографијата ја знае површно и повремено и од она што ќе прочита а не искуси.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Let3, може да направиш споредба меѓу 50D и 450D, од кај ги зимаш објективите и дали IS стварно помага или е маркетиншки трик?

Фала
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Конфликт со мене???
почна многу да се преценуваш.
Ова е само добронамерен разговор на некој кој фотографијата ја сфаќа и живее секојдневнио и озбилно, со некој кој фотографијата ја знае површно и повремено и од она што ќе прочита а не искуси.
stage 1: find a random post
stage 2: create a conflict
stage 3: try to win; otherwise, start personal attacks
stage 4: feel better about yourself

mnogu metodichno izvrshen forum troll attack.

izvini shto ne sum se rodil 20 godini predvreme, pa da se trkavme zaedno...
ama shto e, e. imash 21 godina iskustvo nad moeto, toa mozhebi e dobro, ama ti se do sega shto pokazha e kiselo i iskompleksirano odnesuvanje koe e sigurno rezultat na nedostatok na grizha... roditeli? ljubov?

vo sekoj sluchaj, dali jas se podcenuvam ili precenuvam ne e vazhno, zatoa shto ti si toj koj pochna bezpolezni muabeti za CCD i CMOS senzori koga jas predlozhiv deka vo fotografija e povazhen fotografot odkolku opremata... ili ti ne go razbirash ova zatoa shto nemash vrska so umetnost, ili si reshil da troshish svoe i moe vreme na stvari nebitni za ovaa tema.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Razlikata vo slikanje megju CMOS is CCD ne e ogromna, lugje ne se potepuvaat da imaat CCD ili CMOS sensor, ima nekoi razliki (kako na primer so nachinot na snimanje na svetlina) ama za amateri i semiprofesionalci kako nas toa uopshte ne e bitno.


Go nosam mojov aparat cela godina, i mozham na race da gi nabrojam site priliki vo koi sum moral smenam iso od 200 (ili 400) vo neshto povisoko...
изгледа ти си иклучок ..... сигурно штом ќе падне првиот мрак ти го гасиш апаратот. Ако ставиш некој теле објектив тогаш исо800 е нормална работа.


Sevo ova mozhe da se korektira mnogu lesno so poseduvanje na kakov bilo RAW processing program. (vo moj sluchaj, Lightroom 2.4)



Jas zhiveam na zapad (neznam dali zabelezha, ama dodadov slika od Toronto vo mojot post) i zborev za toa kako jas sum videl profesionalci koi koristat D40.

eve eden koj nekolku pati ima kazhano deka koga si izleguva vo priroda zema dva aparati, eden D40 i eden full-sensor
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

ne sumnjam u chovekot, epten e dobar, znae shto si zbori.


:smir:
Штом Кен Роквел ти е репер во фотографијата тогаш нема потреба да дискутираме понатаму.......
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
изгледа ти си иклучок ..... сигурно штом ќе падне првиот мрак ти го гасиш апаратот. Ако ставиш некој теле објектив тогаш исо800 е нормална работа.



ISO 200.
a zashto bi koristel tele objektiv u mrak bez trinozhnik? slikash nokjni zhivotni?
Blic ne pomaga za ostalo?


Штом Кен Роквел ти е репер во фотографијата тогаш нема потреба да дискутираме понатаму.......
mislish reper vo procenuvanje na kvalitet? mislam deka e dobar izbor.

a za reper vo fotografija ne mi e, go iskoristiv nego kako eden primer na profesionalec (plakja smetke i jadenje so sliki) koj ne bega od Nikon D40 ko od kolera... neli e dobar primer?

normalno e deka seriozni fotografi koristat skapa oprema, na eden nachin site si se perfekcionisti - kako bi postanale profesionalci ako ne se?

ama site pochnuvaat od nekade, i Nikon D40 ne e losh izbor za pochetnichko nivo...

temava e za kako da odberesh aparat... let's analyze.........
ako si profesionalec, ne treba da ja chitash poshto vekje znaesh. ako si novajlija, treba da chitnesh. togash zashto sovet koj veli "fotografot e povazhen od opremata" e losh? bash na mesto si e, ako sakaat da se podobrat, kje pochnat od sebe, i koga kje se chuvstvuvaat limitirani od nivnata oprema, kje ja nadgradat...

nema nishto losho tuka, tuku samo nekoi bezpolezni zakachki za da vlezeme vo raspravii vo toa koj ima pogolem k*r.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21

ISO 200.

a zashto bi koristel tele objektiv u mrak? slikash nokjni zhivotni?
Blic ne pomaga za ostalo?




mislish reper vo procenuvanje na kvalitet? mislam deka e dobar izbor.

a za reper vo fotografija ne mi e, go iskoristiv nego kako eden primer na profesionalec (plakja smetke i jadenje so sliki) koj ne bega od Nikon D40 ko od kolera... neli e dobar primer?

normalno e deka seriozni fotografi koristat skapa oprema, na eden nachin site si se perfekcionisti - kako bi postanale profesionalci ako ne se?

ama site pochnuvaat od nekade, i Nikon D40 ne e losh izbor za pochetnichko nivo...

temava e za kako da odberesh aparat... let's analyze.........
ako si profesionalec, ne treba da ja chitash poshto vekje znaesh. ako si novajlija, treba da chitnesh. togash zashto sovet koj veli "fotografot e povazhen od opremata" e losh? bash na mesto si e, ako sakaat da se podobrat, kje pochnat od sebe, i koga kje se chuvstvuvaat limitirani od nivnata oprema, kje ja nadgradat...

nema nishto losho tuka, tuku samo nekoi bezpolezni zakachki za da vlezeme vo raspravii vo toa koj ima pogolem k*r.
еве на пример сликаш мото трка ..... колку исо би ти требало ако времето не е баш нај нај...... ако видиш дека 1/1000 е минумум тогаш исо400-800 е рангот кој треба да го користиш.

а за вторава работа си во право..... прво се калиш како фотограф се додека не осетиш дека опремата те ограничува.... после почнуваш да купуваш скапа опрема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
stage 1: find a random post
stage 2: create a conflict
stage 3: try to win; otherwise, start personal attacks
stage 4: feel better about yourself

mnogu metodichno izvrshen forum troll attack.

izvini shto ne sum se rodil 20 godini predvreme, pa da se trkavme zaedno...
ama shto e, e. imash 21 godina iskustvo nad moeto, toa mozhebi e dobro, ama ti se do sega shto pokazha e kiselo i iskompleksirano odnesuvanje koe e sigurno rezultat na nedostatok na grizha... roditeli? ljubov?

vo sekoj sluchaj, dali jas se podcenuvam ili precenuvam ne e vazhno, zatoa shto ti si toj koj pochna bezpolezni muabeti za CCD i CMOS senzori koga jas predlozhiv deka vo fotografija e povazhen fotografot odkolku opremata... ili ti ne go razbirash ova zatoa shto nemash vrska so umetnost, ili si reshil da troshish svoe i moe vreme na stvari nebitni za ovaa tema.
хехехех безазлени муабети околу ЦМОС и ЦЦД
ахахахаа па да беа безазлени одамна луѓето ќе проценеа што е подобро и поисплатливо па ќе ставаа или едно или друго.
Си се запрашал зошто на приомер никон става во некои апарати ЦЦД а во некои ЦМОС??
Така им текнало?? онака на среќа “еци пеци пец...“ па шо ќе падни дал ЦЦД или ЦМОС?!?!
немој да се нервираш, млад си зелен и допрва треба да ги откриваш тајните и техниките на фотографијата.
Ова што ти го постираш со воодушевување нема ни уметничка ни композициска вредност. Си наместил апарат на трипод и сликал ноќна сцена со светла. Градски вештачки светла. Малце вода да се огледа. Тоа е восхитувачки но само за некој кој абер нема што е уметничка фотографија. Секој монголоид може да постави апарат на трипод ноќе и слика светла на згради. Скопје, Кавадарци, Велес, Струмица, Париз, Мостар, Валандово, Токио.... на секој чекор ноќе имаш светла и згради и куќи со запалени светла да сликаш. Ништо несекојдневно, ништо што некој нема видено секоја вечер кога ќе излези во град, ништо што ќе те натера да подзастаниш и речиш “ееееј види го ова колку е восхитувачки, несокјдневен агол, сцена, композиција,.....“ си застанал кај што секој може да застане и го види тоа 365 пати во годината Си сликал вообичаени секојдневни моменти од вообичаени секојдневни агли.

Али ако стварно имаш желба и пасија за фотографија еден ден ќе ти помини и ќе се срамиш од текстовите кои ги постираше и сликите кои ги покажуваше како некои не знам какви уметнички остварувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom