Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Е па кај помалите фотоапарати, односно point and shoot немаш многу опции, го вадиш од џеб и штракаш. Незнам некој така со повеќе мануелни опции. Мислам дека кај каноните имаше таква опција ама не сум сигурен, зборувам за тие помалите од серијата А
У секој случај фала многу.:smir:

Дилемата останува околу Никонот Л-19 и Олимпус ФЕ-310.Кој е подобар, двата ми се слични едниот само што има 2х повеќе оптички зум?
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
Немој Олимпус.
Канон или Никон
Јас лично сум Канон обожавател иако и Никон прави одлични апарати некако сум навикнат на Канонов “фат“ менија и филозофија. Го сметам канонот како поуметнички орјентиран додека Никонот повеќе технички совршен и прецизен. Али то е само мое мислење. Значи Канон од моја страна. Па макар и половен. Подобро половен Канон ил Никон од нов Олимпус.
Jas si nosam Nikon4e edna godina, i sledam DSLR vesti chesto. Mozham so sigurnost da kazham deka i Canon i Nikon se skoro isti, ima nekoi mali razliki pomegju niv zaradi funkcii (razliki koi za obichni lugje kako nas ne se bitni). Edinstveno pogolema razlika pomegju ovie dve kompanii e 'mount'-ot na lekjata. Kaj site nikon aparati imate ist mount, sto znaci deka objektivite ke vi bidat od korist iako kupite nov body, a kaj canon ima povekje razlika.

Добар дел користат Канон (вклучувајќи ме и мене тука), но многу повеќе користат Никон затоа што се чекор понапред во развојот во последно време.
Nikon i Canon se vo ist chekor koga zboruvame za tehnologija, golemi razliki mozhesh da zabelezhish vo nivnite Full-frame DSLRs - ama i proporcionalna razlika vo $$$ isto taka :)



Na kraj, sakam da kazham deka aparatot ne e tolku vazhen kolku fotografot, sum videl i profesionalci so Nikon D40 (najeftiniot i najsiromashniot aparat na Nikon - entry level DSLR).


P.S. eve vi moja fotka napravena so Nikon D90, 18-105 na tripod (18mm zum, 400 iso, 20s exposure, f/8):

Toronto, a view from CN Tower.
(namalena slikata ochigledno, zaradi kopirajt demek :PPPPPP)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Jas si nosam Nikon4e edna godina, i sledam DSLR vesti chesto. Mozham so sigurnost da kazham deka i Canon i Nikon se skoro isti, ima nekoi mali razliki pomegju niv zaradi funkcii (razliki koi za obichni lugje kako nas ne se bitni). Edinstveno pogolema razlika pomegju ovie dve kompanii e 'mount'-ot na lekjata. Kaj site nikon aparati imate ist mount, sto znaci deka objektivite ke vi bidat od korist iako kupite nov body, a kaj canon ima povekje razlika.
Срцето на апаратот е сензорот.
Никон кај своите модели (D40, D60) користи CCD a Канон во 1000D, 450D 500D става CMOS сензори.
Така да не би рекол дека разликата е мала или ситница.
Во новиот модел Никон D90 премина на CMOS.

Na kraj, sakam da kazham deka aparatot ne e tolku vazhen kolku fotografot, sum videl i profesionalci so Nikon D40 (najeftiniot i najsiromashniot aparat na Nikon - entry level DSLR).

Спрема мое лично мислење веќе со дигиталните апарати дојдовме до точка кога како што е битен фотографот и неговото око така е битен и апаратот.
Имај ти апарат кој дава голем шум над ИСО 200 па колку сакаш имај око нема да направиш квалитетна слика во затемнато или со амбијателно осветлување, или ако нема добар white balance, има апарати кои не можат да се справат со осветлување од тугстен сијалици па сликите влечат на жолто или неприродно црвено, имаш апарати кои не можат да го доловат добро контрастот или тоналитетот на бои па сликите излегуваат “плитки“, да не зборуваме за објективи кои можат да ти направат премногу мека цела слика, или јасна во центарот и “мека“ околу, или да ти дадат изобличувања, или purple finger, chromatic.....
Окото е битно, али има случаеви кога ќе речиш “а бе супер композиција али некако ти е многу нејасна сликата, голем шум имаш плус некако неприродна ти излезе црвената боја на фустанот а и би можела да е поостра сликата околу и да ги немаше тие љубичасти флеки на контрастните сцени.....“

Плус само кај нас и околу на балканот имаш “професионалци“ со entry level DSLR. Пробај да бидеш професионалец на запад или Америка со D40 и објектив од 100 евра.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали се исплаќа ова чудото.

Тјало Nikon D5000 + Обектив Nikon AF-S DX VR Zoom-NIKKOR 18-55 mm 1:3,5-5,6G + Обектив Nikon AF-S DX VR Zoom-NIKKOR 55-200 mm 1:4-5,6 G IF-ED

+ +


цената е 900 евра , ама после ќе ми вратат 20 % данок од тоа и ми иди околу 720 евра апаратот?
Дојде некоја мода (од Никон Д90) да се става можност на снимање на видео клипови на ДСЛР апарати. Тоа е случај и со 5000. Апаратот нема некои спектакуларни карактеристки, има и мани како и секој али поентата ми е следна, ако си за фотографија земи си некој ДСЛР апарат а за видео земи си некоја Мини ДВ камера (има солидни и за 150 евра). Објективите му се солидни иако ако си аматер повеќе би ти одговарал некој универзален објектив (18-105) или слично.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Абе за снимање баш ми е гајле, гледав дека има добар сензор , а и за овие пари мислам се исплаќа, инаку пример за истите пари можам да земам д90
Тјало Nikon D90 + Обектив Nikon AF NIKKOR 50 mm 1:1,8D

+




Има значи • 23.6 x 15.8 mm CMOS (DX format) и ми изгледа како поефтина варијатна од д90 ката.

Eве ја и споредбата

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Абе за снимање баш ми е гајле, гледав дека има добар сензор , а и за овие пари мислам се исплаќа, инаку пример за истите пари можам да земам д90
Тјало Nikon D90 + Обектив Nikon AF NIKKOR 50 mm 1:1,8D

+




Има значи • 23.6 x 15.8 mm CMOS (DX format) и ми изгледа како поефтина варијатна од д90 ката.

Eве ја и споредбата

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/
Во таа категорија сите сензори се иста големина од Д40 преку Д60, Д90 па до 5000. Разликата е што д90 (како и 5000) има ЦМОС а не ЦЦД сензор како другите.
Ова верзија што ја нудат со Д90 е со фиксен објектив (без зум)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Во таа категорија сите сензори се иста големина од Д40 преку Д60, Д90 па до 5000. Разликата е што д90 (како и 5000) има ЦМОС а не ЦЦД сензор како другите.
Ова верзија што ја нудат со Д90 е со фиксен објектив (без зум)
Да знам , па затоа се мислем дека поарен ќе е 5000 ката за тие пари, плус два објективи добивам, а со 90 ката ќе треба друг објектив да земам оти овој е ништо.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Да ми препорачате апаратче за почетник? Детето е мало, 13-14 години а сака да почне да се занимава со фотографија...предлог?
 
Член од
24 август 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Да ми препорачате апаратче за почетник? Детето е мало, 13-14 години а сака да почне да се занимава со фотографија...предлог?
http://2be.com.mk/photo.php?open=104&class=8

Мал и едноставен за работа а пред се ефтин за разлика пред две години кога таткоми ми го купи мене :). Сликите се феноменални и има интересни ефекти :). Измислен е за почетници :)
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
pocekaj uste malce da ti predlozat mislam ako ne se brzas ipak stanuva zbor za samsung
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
http://2be.com.mk/photo.php?open=104&class=8

Мал и едноставен за работа а пред се ефтин за разлика пред две години кога таткоми ми го купи мене :). Сликите се феноменални и има интересни ефекти :). Измислен е за почетници :)
каков пусти самсунг моме :nenene: ......... ти прочита дека детето сака да научи да фотографира? за таква работа е потребен апарат со комплетно мауелни подесувања на бледната и шатерот. Исто така пожелно е апаратот да има мануелен фокус, сликање во raw...

Најблиску до тоа од поефтините апарати е Канон а590
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Flix, мој предлог од гореприложеното ти е D3000 или 450D. Баш пред малце ги гледав сите тие апарати, D90 e одличен али и скап. Ако можеш пазари го, али имај у обѕир дека никогаш не го враќаат целото ДДВ (бар моето искуство кажува така).

Јас пред 1 недела земав 450D и сум презадоволен, а после денешното гледање на сите останати апарати (D3000, D5000, D90, 500D) не мислам дека погрешив со изборот, пошто сум почетник, и 1000D да земев немаше да се зезнам али ај си викам да не си го гризам газот после за 130 евра. A од 450D до 500D нема и баш некоја разлика колку што имам читано, така да мој совет ако тргнеш по Canon патот земи си 450D и некое убаво телеобјективче.

Ако немаш многу кеш, Olympus Е-420 ми се чини како добра опција.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Не се брзаме..знам дека е потребно апаратот да е добар така да може повеќе да учи на него..но не сакаме многу пари да се дадат бидејќи сепак ќе му биде почеток, колку пари е канон а590?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom