Фото Стајлинг

Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Слично на Стил Лајф фотографијата, тука фотографот е и декоратер...он мора да осмисли тематска позадина или сцена...а после да слика(во зависност од барањата на клиентот). Значи, фотографот не слика само, он ја гради целата слика.
Јас немам прочитано ни една книга за фотографија, но некои работи ги капирам лесно...
На пример, Инжир или Смоква по нашки, е студио кое се занимава со таков тип на фотографија...комбинираат многу винтиџ елементи за да создадат штосни фотки :)
Сцена за свадбена фотографија по мотиви на Перо...Кај нас стари куќи со сличен декор има колку сакаш...


Проста сцена за пар што очекува бебе...


И т.н...имате линк на почеток од сите албуми...за мене ова се не само фотографи, а и дизајнери-волшебници.

На вк, руската варијанта на фејбук има еден куп добри автори кои можат да ви послужат како инспирација...
Овие ги најдов случајно, но ако пребарате ќе најдете мнооогу...
Elena Basova
Детски фотогарф...
Детскиј и семејныј фотограф
Сердјукова Анастасија
Анастасија Павлова
Колку вие практикувате да создавате сцени пред да сликате и дали ви се допаѓа овој тип на фотографија?
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.459
Мене лично ми се допаѓа, ем прави сликата да личи професионално, ем примамливо, ем доволно добро за една слика.
Да, сум се обидел да направам таква слика........, такви неколку слики имам во телефон, а и неколку со кои сум учествувал во натпреварите на форумов:)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Good to know that Sungerot Bob :)
Фото стајлингот се применува насекаде... сите тие убаво средени ентериери што ги гледаме по магазини или на нет, прво биле декорирани...Таа опасно вкусна храна што ја гледаме по магазините за храна, исто мора прво да се стилизира, тука има неколку типс...[DOUBLEPOST=1409609646][/DOUBLEPOST]Видео Стајлинг...
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Вчера го постирав линкот и може да послужи како инспирација...овде храната е многу стилизирана, ако не е подредена нема да делува убаво...стилот е средено-несредено. Мајката што ги прави овие чуда е од бугарија, и не е ниту готвач ниту фотограф...просто љубител на убави нешта...
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Неколку добри прирачници за стајлинг на храна и фотографија со инструкции...стајлингот на храна е сериозна уметност и во светски рамки има фотографи кои се специјализирани само за тоа...
1,000 Food Art and Styling Ideas. Mouthwatering Food Presentations from Chefs, Photographers, and Bloggers from Around the Globe
ЛИНК
Food Styling for Photographers: A Guide to Creating Your Own Appetizing Art
ЛИНК
Food Photography: From Snapshots to Great Shots
ЛИНК
Digital Food Photography
Линк
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
13.984
Вчера го постирав линкот и може да послужи како инспирација...овде храната е многу стилизирана, ако не е подредена нема да делува убаво...стилот е средено-несредено. Мајката што ги прави овие чуда е од бугарија, и не е ниту готвач ниту фотограф...просто љубител на убави нешта...
Секоја чест на женава!
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
На врв Bottom