Фотографија (општи дискусии)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.540
Поени од реакции
5.028
И Пикс плус ли со такви финти, неаме кабелче ен шит... оф мори мајко.
Пред одење во шопинг на сајтот на производителот треба да се провери што содржи пакувањето.
Имаше тема на форумов за вакви работи, ама ме мрзи да ја барам.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
Пред одење во шопинг на сајтот на производителот треба да се провери што содржи пакувањето.
На сајтот не пишува што добиваш во пакувањето ,туку само спецификациите околу самиот уред така е тука во Македонија,мене не ми е до кабелчиња ги имам дома еден куп него ме нервира вадат делови ги продаваат посебно
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
ја коа го купив апаратот го земав од Т-Хоум у рамстор, пошо само таму имаше, сегде беше продаден. И отидовме потпишавме договор со тато, ми го спакува типката од излог, пошо беше последен, ја и тато у меѓувреме потпишуеме договор, мајка ми нешо кенка за да идеме после сметки да платиме, типката доаѓа со апаратот бурда. И ја ни на крај памет да отворам да проверам. Идам дома отварам, у кутијата имаше само моно банана со еден пин кабле (за у телевизор) и кабел за у компјутер. Им се вратив утредента, мајки шајки бродови кајчиња, да видиш како апаратот имал и батерија, и полнач за батерија, и каиш за околу врат и прирачници, цеде со софтвер (иако цедето е режено на принко цеде).

Со нашиве продавници очито треба да си копиле, да урлаш, да пцуеш, инаку ќе те јебат у здрав мозок.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
180
Го зедов Nikon D3100 Kit 18-55mm VR пошо и толку парички имав,а и торбица си купив инаку едно што ме знервира е што не ми дадоја кабелче за префрлање на сликите на компјутер па морав да купувам Усб читач на мемориски картичка ,исто не ми дадоја нити кабел за поврзување со телевизор
Same here јас го земам истиот пре месец дена и отидов у пикс плус тај почна да ми се курче немало кабелче па као гратис ке ми дадел усб читач ,немало за околу врат не пракал прозводитело ,и си отидам фино лепо у рамстор и тнт ит маркет за истите пари услуга 10 нивоа подобра од пикс плус плус со сите салтанати....Како и да е со здравје да го користиш..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
wet stones 1.jpg wet stones 2.jpg wet stones  3.jpg wet stones  4.jpg Не знаев каде овие фотки да ги ставам - нема ваљда овде да се офтопик...Што мислите...?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
добри фотки ,последната е матна малку мрднато е со апаратот и премногу светлина има o_O
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Ми се свиѓа концептот со рефлексијата и црната позадина, со оглед на опремата што ја имаш(немаш) фини се фотките. Но, треаба да поработиш на кадрирањето, правила на третини, и такви стварчиња.
првата слика, не би го сецнал камчето на страна што е портокаловото (од лево)
втората слика, супер, само малку подолу да се камчињата, можда и повеќе на едната страна
третата, не.
четвртата, треба да се корегира портокаловото од сијалицата (син филтер, или некаде се наоѓа како cooling filter) и малку поблиску.
така би ги изиграл јас. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
И Пикс плус ли со такви финти, неаме кабелче ен шит... оф мори мајко.
Пред одење во шопинг на сајтот на производителот треба да се провери што содржи пакувањето.
Имаше тема на форумов за вакви работи, ама ме мрзи да ја барам.
Јас го земав во Pix Plus исто немаше кабелчиња ама гледам и на јутјуб еден го одпакуваше и истото што беше таму во кутијата беше и во мојата

 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
Може ли некој од вас подобро да ми го објасни правилото на третини во фотографирање( ако не се вика така, не ми се смејте... :oops: )...???
:)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.540
Поени од реакции
5.028
Може ли некој од вас подобро да ми го објасни правилото на третини во фотографирање( ако не се вика така, не ми се смејте... :oops: )...???
:)
Бидејќи сум мрза, ќе ти дадам само линк од Википедија http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thirds
А за понатаму, ќе најдеш по нетов, има доста на таа тема :)

Е сеа малку е трики кога да се следи правилото а кога да се прекрши, ама со многу фотографирање и тоа ќе ти дојде природно :)
Сепак се препорачува следење на ова правило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom