Фотографија (општи дискусии)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
Јас се двоумам дали да земам или не, сепак не се малце пари...
Да не се малце пари таквите фотоапарати ,ако те бива за фотографирање и имаш пари зашто да не купиш
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428


ај некој поискусен да ми каже што мисли за овој апарат? Го има во АМЦ
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
овој ти е ко никон д3000 ама на стероиди.

ќе најдеш подобар на старо за тие пари :)
Не ми се зема на старо ,ново сепак си е ново Јас се мислам да идам до Скопје да видам во Pixplus што понуди имаат ,па од таму да си купам
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.540
Поени од реакции
5.028
Па во Пикс плус цената е иста, со тоа што продавачот ќе ти каже неколку типс ен трикс у врска со апаратот, ќе ти даде test-shots да направиш, додека у АМЦ само ќе ти викаат купи го, ТоБ е! И не, не може да го тестираш!
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
Па во Пикс плус цената е иста, со тоа што продавачот ќе ти каже неколку типс ен трикс у врска со апаратот, ќе ти даде test-shots да направиш, додека у АМЦ само ќе ти викаат купи го, ТоБ е! И не, не може да го тестираш!
Нормално е дека во Пикс плус ќе ти покажат неки совети и др пошо таа продавница си е наменета за тоа
сега гледам на сајтот на Пис плус го има тој модел ама Nikon D3100 Kit 18-55mm за 28.999,00 ден. но на Лагер го нема
а јас пошо за прфпат и животов ќе купам ваков фотоапарат ќе може некој да ми објасни /препорача кој е подобар Nikon D3100 Kit 18-55mm или Nikon D3100 Kit 18-55mm VR
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.540
Поени од реакции
5.028
VR е кратенка за Vibrations Reduction. Или преведено на потрошувачки јазик, стабилизација на слика.
И е мнооооогу ТоБ стварчица. Посебно ако фотографираш во сомнително осветлување, комотно можеш да спушташ експозиција од 1/15 за разлика од објективите без стабилизација каде што под 1/60 веќе почнува замачкувањето.

У принцип постои една дефиниција која вели дека експозицијата не смее да биде под фокусната величина. Кај објективите без VR тоа важи, додека кај објективите со VR можеш комотно да продолжуваш екпозиција.

Тие 2 илјади денари кои ќе ги дадеш за стабилизацијата, нема никогаш да ги зажалиш.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
^
е фала на одговоров ,сега барем нешто ми е појасно околу таа наставка VR
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
утре или поточно денеска пошо ова го пишувам во 12 часот навечер идам за Скопје по фотоапарат ,конечно го наканив татко ми да купам
се мислам на Nikon D5100 kit 18-105mm VR

пошо е појак од Nikon D3100 Kit 18-55mm VR останува да видиме со париве кој ги имам
пошо освен фотоапаратот треба и торбица да се купи а и некои додатни џиџи миџи работи
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
утре или поточно денеска пошо ова го пишувам во 12 часот навечер идам за Скопје по фотоапарат ,конечно го наканив татко ми да купам
се мислам на Nikon D5100 kit 18-105mm VR

пошо е појак од Nikon D3100 Kit 18-55mm VR останува да видиме со париве кој ги имам
пошо освен фотоапаратот треба и торбица да се купи а и некои додатни џиџи миџи работи
Торбица може ќе ќариш на гага, ја ќарив така коа го земав канонон мој, инаку се околу иљадарче две, оние солидните :)
Ако ти останат пари, следна инвестиција после торбица статив :)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
Торбица може ќе ќариш на гага, ја ќарив така коа го земав канонон мој, инаку се околу иљадарче две, оние солидните :)
Ако ти останат пари, следна инвестиција после торбица статив :)
Го зедов Nikon D3100 Kit 18-55mm VR пошо и толку парички имав,а и торбица си купив инаку едно што ме знервира е што не ми дадоја кабелче за префрлање на сликите на компјутер па морав да купувам Усб читач на мемориски картичка ,исто не ми дадоја нити кабел за поврзување со телевизор
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Го зедов Nikon D3100 Kit 18-55mm VR пошо и толку парички имав,а и торбица си купив инаку едно што ме знервира е што не ми дадоја кабелче за префрлање на сликите на компјутер па морав да купувам Усб читач на мемориски картичка ,исто не ми дадоја нити кабел за поврзување со телевизор
ја си купив (порачав) од Америка нов, ми стигна апарат, сите кабли, куп ЦД-иња, книжиња, еден голем статив едно малечко стативче, еден теле/макро и еден широкоаголен адаптер за објектив, течност и крпче за чистење на објектив, заштитни прозирни лепенки за ЛЦД дисплејот, торбица.... и то едно 20% поефтино од овде шо беше само апаратот.

Овде мобилен зедов во каталог стоеше дека оди со поклон блутут слушалка па се изнаслушав прикаски дека то важело само на почетоко, а истиот каталог и пред 2 недели им беше актуелен. Тука ако не те заебат на некој начин, не можат мирно да спијат!
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.456
Поени од реакции
5.428
ја си купив (порачав) од Америка нов, ми стигна апарат, сите кабли, куп ЦД-иња, книжиња, еден голем статив едно малечко стативче, еден теле/макро и еден широкоаголен адаптер за објектив, течност и крпче за чистење на објектив, заштитни прозирни лепенки за ЛЦД дисплејот, торбица.... и то едно 20% поефтино од овде шо беше само апаратот.

Овде мобилен зедов во каталог стоеше дека оди со поклон блутут слушалка па се изнаслушав прикаски дека то важело само на почетоко, а истиот каталог и пред 2 недели им беше актуелен. Тука ако не те заебат на некој начин, не можат мирно да спијат!
ех и мене од кога го купив апаратов ми кажаа дека во Америка една таму си го купила истиот апарат како мојот со триста тракатанци со уште еден објектив,сталак,за хигиена на апратот... се разочарав али тоа е тоа сега останува да забораам на негативностите и да се фатам за работа да го проучам и да фотографирам,па има време и други работи додатни ќе се купат
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.540
Поени од реакции
5.028
Немој да ми кажеш дека си бил во АМЦ. Ако си бил таму, и арно ти направиле. ЗА ПАМЕТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom