Фотографирај и заработувај

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Clashot им помога на креативните сопственици на смартфони не само удобно и брзо да направат репортажи од своите фотографии, но и да заработат при тоа пари . Може некои од вашите фотографии да се најдат на страниците од познати журнали и весници ширум светот.

http://clashot.com/

Бесплатната апликација Clashot е за iPhone, iPad и iPod touch на iOS 5.1 . Верзијата за Android сеуште не ги подржува сите функции но очекуваат во скоро време да ја доработат



Откако ќе ја симнете бесплатната апликација потребно е да се регистрирате - многу просто — внесувате e-mail, име и лозинка, и веќе имате сопствен профил . На вашиот профил се покажува количеството на вашите подписници и корисници

https://itunes.apple.com/us/app/clashot/id572266787

цената на фотографијата која сте ја ставиле ја одредува сајтот- а не вие.
Доколку вашето фото им се виде интересно и се најде во фотобанката на http://depositphotos.com/ каде се најинтересните фотографии - вашата сметка ќе се полни со секое купување на сликата ( фото)

:unsure:
можеби требаше во подфорум Мобилни телефони и телефонија
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Интересно, но штета што Андроид не учествува во групава :):(
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Постојат луѓе кои ќе платат за виртуелна слика ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Постојат луѓе кои ќе платат за виртуелна слика ?
Тоа не се виртуелни фотографии, туку вистински. Единствена разлика е што овој сајт е специјализиран за фотки направени со смартфони.
Деновиве коа ќе најдам малку вишок време, ќе ја инсталирам апликацијата за андроид и ќе го пробам сајтов.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Clashot овозможува на секој да се испроба- каде не е важно дали фотографиите се направени од професионален фотопарат дали се во студио направени или се од вашата дневна соба од пред пет минути .И едните и другите можат да бидат и интересни или забавни.
Апликацијата овозможува и да прикаќите веќе готови фотки или видеа .Има и филтри за обработка на фотките и пожелно е кон секоја фотографија да оставате коментар( но не е и задолжително)
Исто така од својот профил можете да ги поканите пријателите или да го поврзете својот профил со профилите од Google+, Facebook и Twitter.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Во врска со странава, дали можи да се користи фотошоп пред да се прати сликата ? мислам на пр некои работи кои сакаме да ги отстраниме или само под дифолт треба да се аплодираат :).. Патем во врска со парите, еве пример аплоадирам слика и ја купат повеќе луѓе, на кој начин ќе ми ги пратат парите, paypal или ?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Тоа не се виртуелни фотографии, туку вистински. Единствена разлика е што овој сајт е специјализиран за фотки направени со смартфони.
Деновиве коа ќе најдам малку вишок време, ќе ја инсталирам апликацијата за андроид и ќе го пробам сајтов.
и чекаме да споделиш искуство. и по ПП се прифаќа :P
--- надополнето: 28 октомври 2013 во 13:58 ---
ја инсталирав апликацијава и околу парите вика: balance, во средината има колку пари си заработил, а на десно има withdraw, .... и една стралка која те носи каде треба да одбереш дали paypal или skrill ќе користиш, со назнака дека во рок од 7 дена ќе ги процесираат парите (значи нема одма)
--- надополнето: 28 октомври 2013 во 14:32 ---
за android: :(
Can Android users sell their photographs at Clashot?
At the moment, only iPhone users can contribute to Clashot. But we’re working on our application for Android. Leave your contact information with our support team, and we’ll let you know when it is launched
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
за android: :(
Can Android users sell their photographs at Clashot?
At the moment, only iPhone users can contribute to Clashot. But we’re working on our application for Android. Leave your contact information with our support team, and we’ll let you know when it is launched
Хех... најбитното, почекајте ве молам :(
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Иии проба ли некој, извади некој денар или мижи да те мамам е работава? :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Добиваш само 44% од заработката...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Мислам дека второто :D

Проба? :)
Не, прочитав што пишуваат луѓе што пробале :)


Limitations:

1. Commission: The user receives just a 44% share as commission when their photo gets purchased; this might seem a tad low for a commission-based model.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom