Фотографии направени со мобилен телефон

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.892
Поени од реакции
7.866
индонезија со ајфон6 :)
Перфектно. Може најдобрата фотка од пејзаж што ја видов на темава. Ко некој кадар од Аватарот на Камерон и таканаречената Пандора.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.335
Перфектно. Може најдобрата фотка од пејзаж што ја видов на темава. Ко некој кадар од Аватарот на Камерон и таканаречената Пандора.
Фала, само многу помогна што и местото беше ептен фотогенично
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.892
Поени од реакции
7.866
Вајда вредноста на темава била поголема кога штракавме со многу послаби телефонски камери од денешниве. Сега телефониве можат да направат слики во кои некогаш и не можеш да најдеш преголема разлика од поскапи и професионални фотоапарати, нормално претежно на дневна светлина, ноќе сеуште е разликата значителна, освен под мноогу добро осветлување, чак и тука може телефонот да извади топ фотографија.


Nokia 6500 slide

Image0006.jpg

Image0055.jpg

Image0113.jpg

Image0175.jpg

Image0203-01.jpeg

Image0504-01.jpeg

Image0895-01.jpeg


Nokia Lumia 820

WP_20150605_010-01.jpeg

WP_20150606_021-01.jpeg

WP_20150612_004-01.jpeg

WP_20150718_019-01.jpeg

WP_20150802_007-01.jpeg
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.892
Поени од реакции
7.866
На ред другиве телефони. Nokia Lumia 1020 е една од најдобрите камери во историјата на телефоните. Штета што ја користев краток период, ја сменив со Nokia Lumia 930.


Nokia Lumia 1020

moonce 4.jpg

WP_20151020_22_21_35_Pro__highres-01.jpeg

WP_20151025_15_05_59_Raw__highres-02.jpeg

WP_20151110_08_25_44_ev0_Raw_1_Raw_2_Raw_tonemapped-022.jpeg

WP_20151025_15_41_22_ev0_Raw_1_Raw_2_Raw_tonemapped.jpg

WP_20160207_13_09_52_ev0_Raw_1_Raw_2_Raw_tonemapped01-01.jpeg

WP_20151212_14_54_51_Raw__highres-02.jpeg

WP_20160226_23_10_45_Pro__highres-01.jpeg

WP_20160311_09_01_36_Pro__highres-01.jpeg


Nokia Lumia 930

WP_20160401_21_10_19_Pro-01.jpeg

WP_20160410_15_04_55_Pro__highres-01.jpeg

WP_20160411_23_27_49_Pro-01.jpeg

WP_20160422_16_50_34_Rich-01.jpeg
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.892
Поени од реакции
7.866
Останаа уште Microsoft Lumia 950 и Huawei P9. 950ката е потценета камера примарно зашто е телефон со оперативен систем Windows, а Windows многу мал процент корисници користеа, некои забеганици како мене пример. Али мислам дека 950ката во поглед на квалитет и острина на слика може да се држи и со денешните премиум телефони. P9ката ми е моменталната машина што ја користам и не планирам да ја менувам во скоро време. Ова е најкомплетната и најдобра камера на телефон што сум ја користел до сега. Од фокус-дефокус, црно-бела фотографија, комбинацијата на бои (950ката даваше малце потопол жолт тон), wide angle и тие ствари, нуди многу можности што претходно сум ги немал.

Microsoft Lumia 950

WP_20161111_10_03_44_Pro-01.jpeg

WP_20161208_09_00_05_Pro-01.jpeg

WP_20161127_17_52_12_Pro-01.jpeg

WP_20170118_20_40_32_Pro-01.jpeg

WP_20170204_15_00_57_Pro-01.jpeg


Huawei P9

IMG_20170802_154915-02.jpeg

IMG_20170829_113121.jpg

IMG_20170829_154724.jpg

IMG_20170902_204256-01.jpeg

IMG_20171008_160357-01-01.jpeg

IMG_20171018_170618-01.jpeg

IMG_20171104_133427-01.jpeg

IMG_20171104_160654-01.jpeg
 
На врв Bottom