Фотоапарат со огромен фокус

Член од
14 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Долго време пребарувам на интернет за фотоапарати бидејќи на лето здравје, во план ми е да купам некој добро квалитетен.. Исрено фотоапаратот ми е за сликање на модни комбинации нешто како Street Style ;) па сакам сликите да се со добар квалитет и огромен фокус... Дали знаете кој фотоапарат би имал одличен фокус, добра резолуција и добро сетило за бои?

Ви благодарам однапред..(y)


Нешто во овој стил.
 

Attachments

Член од
6 април 2013
Мислења
353
Поени од реакции
267
Долго време пребарувам на интернет за фотоапарати бидејќи на лето здравје, во план ми е да купам некој добро квалитетен.. Исрено фотоапаратот ми е за сликање на модни комбинации нешто како Street Style ;) па сакам сликите да се со добар квалитет и огромен фокус... Дали знаете кој фотоапарат би имал одличен фокус, добра резолуција и добро сетило за бои?

Ви благодарам однапред..(y)


Нешто во овој стил.
Фокусот ќе зависи од тоа каков објектив ќе користиш, телото и не ти е баш толку битно доколку си аматер според мене.. Претпоставувам дека ова е со 200mm објектив сликано.. За прв фотоапарат би ти го препорачал Nikon D3100 (јас го имам) или Canon 500D. И двата се движат прилично во истиот ценовен ранг и би ти завршиле работа за она што ти треба :) Доколку те интересира повеќе за објективите можеш да видиш во видеото овде. Се надевам ќе ти е од помош :)
 
Член од
14 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Фокусот ќе зависи од тоа каков објектив ќе користиш, телото и не ти е баш толку битно доколку си аматер според мене.. Претпоставувам дека ова е со 200mm објектив сликано.. За прв фотоапарат би ти го препорачал Nikon D3100 (јас го имам) или Canon 500D. И двата се движат прилично во истиот ценовен ранг и би ти завршиле работа за она што ти треба :) Доколку те интересира повеќе за објективите можеш да видиш во видеото овде. Се надевам ќе ти е од помош :)

Tи благодарам на помошта
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.594
Поени од реакции
11.521
Јас сум Канонџија, јас почнав со Canon 60D кроп тие одличен за почеток и ефтини се објективчињата и се или нека е никон сеедно. Убаво ти кажаа погоре од Објективите највеќе зависи фокусот онаа погоре можи да е и со 85мм чкрапната. Читкај во меѓувреме гледај review само не се потпирај целосно на истото затоа што пази сите тие од review не ги ценат баш малтие поефтини работи оти стално ги споредуваат со топ топ опрема. DigitalRev ти се добри. Кога би зел да речиме Canon 60D би ја бркал 50mm 1.8 СТМ (затоа што е 1000 ден поскапа - 8500 од старата 50мм 1.8 II - 7500ден nifty fifty или plastic fantastic што ја викаат иста оптика али 9 ножиња подобар мотор за фокус, далеку подобрен фокус и 9 ножиња спрема 7 што дава поубо bokeh) за почеток и кит објектив за широко 18-55 на пр.

Извини сеа со ова погоре можи те збунав :D
 
Член од
14 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Јас сум Канонџија, јас почнав со Canon 60D кроп тие одличен за почеток и ефтини се објективчињата и се или нека е никон сеедно. Убаво ти кажаа погоре од Објективите највеќе зависи фокусот онаа погоре можи да е и со 85мм чкрапната. Читкај во меѓувреме гледај review само не се потпирај целосно на истото затоа што пази сите тие од review не ги ценат баш малтие поефтини работи оти стално ги споредуваат со топ топ опрема. DigitalRev ти се добри. Кога би зел да речиме Canon 60D би ја бркал 50mm 1.8 СТМ (затоа што е 1000 ден поскапа - 8500 од старата 50мм 1.8 II - 7500ден nifty fifty или plastic fantastic што ја викаат иста оптика али 9 ножиња подобар мотор за фокус, далеку подобрен фокус и 9 ножиња спрема 7 што дава поубо bokeh) за почеток и кит објектив за широко 18-55 на пр.

Извини сеа со ова погоре можи те збунав :D

Хахаха, без гајле инаку благодарам на советот
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Баш овој фокус е “мал“ а не “огромен“
Фокусното поле бидејки е мало само објектот е во фокус, а позадината не е.
Што помал f-stop - толку потесно фокусно поле.
За портрети накај 80-100мм на кроп-сензор ти треба, и рачунај си што поголем зум = поскап објектив (со низок f-stop).
За најмали пари ти рекоа - 50мм f1.8 на канон што автоматски на канон тело мора да го користиш.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.594
Поени од реакции
11.521
Баш овој фокус е “мал“ а не “огромен“
Фокусното поле бидејки е мало само објектот е во фокус, а позадината не е.
Што помал f-stop - толку потесно фокусно поле.
За портрети накај 80-100мм на кроп-сензор ти треба, и рачунај си што поголем зум = поскап објектив (со низок f-stop).
За најмали пари ти рекоа - 50мм f1.8 на канон што автоматски на канон тело мора да го користиш.
Па добров50мм на кроп фактички иди 85мм или тука некаде, 85ката стотче :)

Ја тестирав нек и СТМ 50мм 1.8 чудо колку е подобра од стандардната пластична плус на фул фрејм ја тестирав каде фокуснотп поле д далеку помало и потесно.[DOUBLEPOST=1455629479][/DOUBLEPOST]
Tи благодарам на помошта
Ако сакаш ко о са погоре со одлично bokeh а оштар објектив до немај каде и не баш толку скап а им парира на Л серијата земај 85мм нема да зажалиш негде 370еу од Грција али 23% ќе ти вратат данок така да некаде 290 и неш ти иди со вратен данок :)
 
На врв Bottom