Формула 1 - сезона 2023

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2023?

 • Макс Ферстапен

 • Серџо Перез

 • Чарлс Леклер

 • Карлос Саинц

 • Луис Хамилтон

 • Џорџ Расел

 • Естебан Окон

 • Пјер Гасли

 • Ландо Норис

 • Оскар Пјастри

 • Валтери Ботас

 • Џоу Гуанју

 • Ленс Строл

 • Фенрадо Алонсо

 • Кевин Магнусен

 • Нико Хулкенберг

 • Ник Де Врис

 • Јуки Цунода

 • Алекс Албон

 • Логан Сарџент


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.030
Поени од реакции
34.659
Значи со Сајнц се седело на маса првин ама ради Х причини не се завршила работата.
X причините: Сајнц сакаше договор на 2 години, му нудеа на 1 (веројатно од старт решени да го земат Хамилтон наместо него). Затоа не се договорија.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.869
Поени од реакции
7.746
Бреј магарина. Да го земеш лиглево во тим на 40 години. Кур ќе свиткаат со него
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.964
Поени од реакции
39.540
не знам зошто хејтате, мене баш ми се допадна ова. Хамилтон сепак е легенда и има многу победи, не гледам зошто не би победувал со Ферари, па и на 40.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.337
Поени од реакции
42.148
И јас го сакам Сајнц, ама изјавија и двете страни дека не успеале да постигнат договор. Значи со Сајнц се седело на маса првин ама ради Х причини не се завршила работата.

И мене ми скокаше на живци со плачење и двојни аршини ама никој не може да му земе дека ако има добар болид знае многу солидно да извози. А искуството плус што го носи, со се инфо од Мерцедес што факт е дека и Сајнц ќе им однесе инфо од Ферари у Ауди така да според мене ова е битен потег. Плус курч потег на Ферари малце да покажат дека и они можат нешто да направат озбилно зашто почна приматот да се губи. Мене лично ми се свиѓа како ќе проработи ќе видиме.
Ne be druze, zar mislis taka ide ova, kompleksna stvar e Luis e vo prasanje, cek da vidime porvo so Sajnc do kaj sme, pa ako ne saka, go nosime Luis. Ova e planiran poteg, ne zavisi nisto tuka od Sajnc ednostavno odlukata e takva kakva sto e, da doneses 7 kraten sampion (legenda u F1 svetot) vo Ferari i toa e toa.

Neka ne balansiraat so takvi glupi muabeti, neka batalat novata netflix publika na koja smooth operatorot im e eden od omilenite, da dojdese nekoj poneeksponiran vozac pa da ima smisla toj muabet, zackripila nekade rabotata so dogovorot na Sajnc, vaka Luis se nosi, sto znaci ova e odamna planiran poteg i sega ednostavno se realizira.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.845
Поени од реакции
83.756
Види го Елкан, го зема Хамилтон на 39 како Роналдо што го земаа на 33 години во Јувентус. Кур ќе свитка со ова ако не си ги суредат болидите, ама од маркентишки аспект потегов му е добар.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.869
Поени од реакции
7.746
Црнчево е 20 години најомразена личност кај фановите на Ферари. Кога сите очекуваа да допрат уште поголемо дно со Мерцедес тие ќе го вадат од мртвите... Ебате глуп тим
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.828
Поени од реакции
10.999
Чекам од прееска нешто fake news да кажат дека е али изгледа тоа е тоа.
Се деси тоа што се надевав дека нема, при крај на кариера да се проба со друг тим, не ни очекував, освен Ред Бул ако не би му понудиле во оваа ситуација. Али дека баш за Ферари ќе отиде во никој јебени случај не мислев.
Едина логика ми е Мерцедес да сакаат полека да се приведе при крај и да донесат некој помлад шофер, евентуално мали Шумахер да го стават во погон. Што гледа во моменталната ситуација? Повеќе пари? Потенцијал дека Ферари ќе се борат за титула? Или сака да се проведе во тимот со најголема историја во Ф1 (и раат да може да си купи и да вози Ферари :D)
Од страната на Ферари има малце поголема логика, ако планот им е да искористат од знаењето и триковите/технологијата на Мерцедес. Ама па на некој на 40 години да му дадеш веројатно поголема сума од таа што ја земаат моменталните е малце чудно.
После цела кариера со мотори на Мерцедес во период кога е на самиот врв во историјата на спортот, прелаз токму во Ферари, тимот што еден период толку го мразев, одамна олабавено имам со хејтот, али некои работи секогаш си стојат :)
Ќе треба у црвен комбинезон да го гледам, може и првпат да се радувам на некоја победа на Ферари, животиште :D
Што мислите кој ќе биде замена на Луис во Мерцедес?
Моја прогноза е Албон.
Типувам на мали Шуми.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.426
Поени од реакции
2.770
Activated release option. Интересно, на месец дена пред сезоната.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.030
Поени од реакции
34.659
Што мислите кој ќе биде замена на Луис во Мерцедес?
Моја прогноза е Албон.
Сега за сега, и покрај другите муабети, најреална прогноза е Сајнц, во директна замена со Хамилтон. Ете да речеме: 40% шанси има за тоа да се случи.

Другите шестмина кои се спомнуваат како можни наследници, некои само зашто договорите им истекуваат на крајот од 2024 со сегашниот тим, други заради други нешта, исто, ако им дадам некој процент на шанси, би биле:

02. Перез (му истекува договорот со Ред Бул) - 20%
03. Норис (зашто Тото би го сакал, но проблем е што има повеќегодишен договор со Мекларен) - 15%
04. Албон (Зашто е добар во Вилијамс, а знаеме дека Мерцедес си го има на ти го-дај ми го со Вилијамс) - 10%
05. Алонсо (зашто нема возено за Мерцедес, се покажа дека уште може, а и нема да биде изненадување после Астон Мартин трансферот) - 5%
06. Мик Шумахер (дека Германец, заради татко му... Ама Тото сигурно памти колку беше ужасен) - 3%
07. Андреа Кими Антонели (дете од школата на Мерцедес, годинава ја скокна F3 за да дебитира во F2. Ако се покаже таму, нема да биде чудно да го седнат баш кога ќе наполни 18 години во главниот болид) - 3%

И уште 4 wild карти, ама тешко остварливи:

08. Рикиардо - 1%
09. Окон - 1%
10. Ботас - 1%
11. Кам-бек на Фетел - 1%

Activated release option. Интересно, на месец дена пред сезоната.
Ако има опција да се уплати - кој нема да биде нов F1 шампион во 2024, би играл. ;)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.016
Поени од реакции
6.042


:pos:


p.s. Сега со сила ќе треба да навиваме за Хамилтон од 25-та. :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.383
Поени од реакции
3.289
“Team Statement

Scuderia Ferrari is pleased to announce that Lewis Hamilton will be joining the team in 2025, on a multi-year contract.”

VIA: [ScuderiaFerrari]
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.354
Поени од реакции
28.025
Сега за сега, и покрај другите муабети, најреална прогноза е Сајнц, во директна замена со Хамилтон. Ете да речеме: 40% шанси има за тоа да се случи.

Другите шестмина кои се спомнуваат како можни наследници, некои само зашто договорите им истекуваат на крајот од 2024 со сегашниот тим, други заради други нешта, исто, ако им дадам некој процент на шанси, би биле:

02. Перез (му истекува договорот со Ред Бул) - 20%
03. Норис (зашто Тото би го сакал, но проблем е што има повеќегодишен договор со Мекларен) - 15%
04. Албон (Зашто е добар во Вилијамс, а знаеме дека Мерцедес си го има на ти го-дај ми го со Вилијамс) - 10%
05. Алонсо (зашто нема возено за Мерцедес, се покажа дека уште може, а и нема да биде изненадување после Астон Мартин трансферот) - 5%
06. Мик Шумахер (дека Германец, заради татко му... Ама Тото сигурно памти колку беше ужасен) - 3%
07. Андреа Кими Антонели (дете од школата на Мерцедес, годинава ја скокна F3 за да дебитира во F2. Ако се покаже таму, нема да биде чудно да го седнат баш кога ќе наполни 18 години во главниот болид) - 3%

И уште 4 wild карти, ама тешко остварливи:

08. Рикиардо - 1%
09. Окон - 1%
10. Ботас - 1%
11. Кам-бек на Фетел - 1%


Ако има опција да се уплати - кој нема да биде нов F1 шампион во 2024, би играл. ;)
Норис мислам дека има 0% шанса, затоа што го потпиша новиот договор пред некој ден.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom