Формула 1 - сезона 2022

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2022?

 • Луис Хамилтон - Мерцедес АМГ

  Гласови: 5 16,1%
 • Џорџ Расел - Мерцедес АМГ

  Гласови: 0 0,0%
 • Макс Верстапен - Ред Бул

  Гласови: 8 25,8%
 • Серхио Перез - Ред Бул

  Гласови: 0 0,0%
 • Шарл Леклерк - Ферари

  Гласови: 8 25,8%
 • Карлос Сајнц - Ферари

  Гласови: 1 3,2%
 • Даниел Рикиардо - Мекларен

  Гласови: 0 0,0%
 • Ландо Норис - Мекларен

  Гласови: 0 0,0%
 • Фернандо Алонсо (El Plan) - Алпин

  Гласови: 3 9,7%
 • Естебан Окон - Алпин

  Гласови: 0 0,0%
 • Пјер Гасли - Алфа Таури

  Гласови: 0 0,0%
 • Јуки Тсунода - Алфа Таури

  Гласови: 1 3,2%
 • Себастијан Ветел - Астон Мартин

  Гласови: 3 9,7%
 • Ленс Строл - Астон Мартин

  Гласови: 0 0,0%
 • Николас Латифи - Вилијамс

  Гласови: 0 0,0%
 • Алекс Албон - Вилијамс

  Гласови: 1 3,2%
 • Валтери Ботас - Алфа Ромео

  Гласови: 0 0,0%
 • Жо Гуанју - Алфа Ромео

  Гласови: 0 0,0%
 • Никита Мацепин - Хаас

  Гласови: 1 3,2%
 • Мик Шумахер - Хаас

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  31

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.181
Поени од реакции
2.464
Официјална тема за Формула 1 - сезона 2022.

Пред-сезонски тестирања за 2022 сезона:

#ДржаваСтазаДатум
1ШпанијаБарселона (Каталонија)23-25 Февруари
2БахреинШакир11-13 Март

Календар за 2022 сезона:
#ДржаваСтазаДатум
1БахреинШакир18-20 Март
2Саудиска АрабијаЏеда25-27 Март
3АвстралијаМелбурн8-10 Април
4ИталијаИмола22-24 Април
5САДМајами, Флорида6-8 Мај
6ШпанијаБарселона (Каталонија)20-22 Мај
7МонакоМонако27-29 Мај
8АзербејџанБаку10-12 Јуни
9КанадаМонтреал17-19 Јуни
10Велика БританијаСилверстоун1-3 Јули
11АвстријаРед Бул Ринг (Шпилберг)8-10 Јули
12ФранцијаПаул Рикард22-24 Јули
13УнгаријаХунгароринг29-31 Јули
14БелгијаСпа-Франкоршамп26-28 Август
15ХоландијаЗандворт2-4 Септември
16ИталијаМонца9-11 Септември
17РусијаСочи23-25 Септември
18СингапурМарина Беј30 Септември - 2 Октомври
19ЈапонијаСузука7-9 Октомври
20САДОстин, Тексас21-23 Октомври
21МексикоХерманос Родригез (Мексико Сити)28-30 Октомври
22БразилСао Пауло11-13 Ноември
23ОАЕЈас Марина (Абу Даби)18-20 Ноември

Спринт-викенди за 2022 сезона:
1. Бахреин (Шакир) [#1 трка од календарот]
2. Италија (Имола) [#4 трка од календарот]
3. Канада (Монтреал) [#9 трка од календарот]
4. Австрија (Ред Бул Ринг) [#11 трка од календарот]
5. Холандија (Зандворт) [#15 трка од календарот]
6. Бразил (Сао Пауло) [#22 трка од календарот]

ТВ преноси во Македонија за 2022 сезона:
Засега српски Спорт Клуб потврдија дека како и во 2021, така и во 2022 ќе ги емитуваат сите сесии од сите трки.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.256
Поени од реакции
3.580
Официјална тема за Формула 1 - сезона 2022.

Пред-сезонски тестирања за 2022 сезона:

#ДржаваСтазаДатум
1ШпанијаБарселона (Каталонија)23-25 Февруари
2БахреинШакир11-13 Март

Календар за 2022 сезона:
#ДржаваСтазаДатум
1БахреинШакир18-20 Март
2Саудиска АрабијаЏеда25-27 Март
3АвстралијаМелбурн8-10 Април
4ИталијаИмола22-24 Април
5САДМајами, Флорида6-8 Мај
6ШпанијаБарселона (Каталонија)20-22 Мај
7МонакоМонако27-29 Мај
8АзербејџанБаку10-12 Јуни
9КанадаМонтреал17-19 Јуни
10Велика БританијаСилверстоун1-3 Јули
11АвстријаРед Бул Ринг (Шпилберг)8-10 Јули
12ФранцијаПаул Рикард22-24 Јули
13УнгаријаХунгароринг29-31 Јули
14БелгијаСпа-Франкоршамп26-28 Август
15ХоландијаЗандворт2-4 Септември
16ИталијаМонца9-11 Септември
17РусијаСочи23-25 Септември
18СингапурМарина Беј30 Септември - 2 Октомври
19ЈапонијаСузука7-9 Октомври
20САДОстин, Тексас21-23 Октомври
21МексикоХерманос Родригез (Мексико Сити)28-30 Октомври
22БразилСао Пауло11-13 Ноември
23ОАЕЈас Марина (Абу Даби)18-20 Ноември

Спринт-викенди за 2022 сезона:
1. Бахреин (Шакир) [#1 трка од календарот]
2. Италија (Имола) [#4 трка од календарот]
3. Канада (Монтреал) [#9 трка од календарот]
4. Австрија (Ред Бул Ринг) [#11 трка од календарот]
5. Холандија (Зандворт) [#15 трка од календарот]
6. Бразил (Сао Пауло) [#22 трка од календарот]

ТВ преноси во Македонија за 2022 сезона:
Засега српски Спорт Клуб потврдија дека како и во 2021, така и во 2022 ќе ги емитуваат сите сесии од сите трки.
Спринт на Заандворт, ау ФИА сине па ти се бодеш. Буквално на најтесните стази имаат ставено спринтови.

Мислам дека до квалификации нема да знаеме како стојат работите затоа што многу ќе се тактизира на тестовиве, сменени варијабли во поглед на аеро поим немаме кој до каде е.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.181
Поени од реакции
2.464
Спринт на Заандворт, ау ФИА сине па ти се бодеш. Буквално на најтесните стази имаат ставено спринтови.

Мислам дека до квалификации нема да знаеме како стојат работите затоа што многу ќе се тактизира на тестовиве, сменени варијабли во поглед на аеро поим немаме кој до каде е.
Што читав низ интернетов 2 тима засега се шушка дека доста добро напредуваат во однос на новите правили или пронашле некоја ,,дупка,, во правилникот но ништо конкретно и се е врз шпекулации. Од тие 2 за едниот доста се збори дека е Алпин (EL PLAN :icon_lol:) но ќе видиме. Исто така деновиве се објави исто шпекулација дека Ферари и Мекларен ќе имаат поагресивен пристап со предниот дел од болидот и суспензија и дека ќе користат pull-rod оваа година.

Исто чекаме и циганот да каже дал му се вози ил ќе плаче. Според мене јес да она што се деси беше криминал од ФИА (секако кон 1 тим ќе испаднеше криминал на крајот од денот) особено му влијаше на типот ама па не е сосема во ред да заминеш после само 1 пораз а толку сезони доминација и мислам уште толку ќе е плукан од фановите ако замине после оваа. Последниве информации се дека чека расплетот од ФИА како ќе излезе за дешавањата у Абу Даби кој започнал неделава и се очекува да има финален расплет до почетокот на следниот месец.
Автоматски споено мислење:

Се на се се надевам само на добра сезона со што повеќе тимови и возачи во борба за пехарот. Јес да сум за тифозите и умирам да освојат конечно али ќе видиме. Кој и да е, нека биде како ланскава само а не како тие пред неа :).
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
479
Поени од реакции
704
Нели Хамилтон се откажа дефинитивно? Зошто го има у анкетата?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.325
Поени од реакции
21.329
Нели Хамилтон се откажа дефинитивно? Зошто го има у анкетата?
Нема ништо официјално. Шпекулации, наводно немал да се откаже него сакаат да извршат некаков притисок врз фиа што му направиле така. И Мајкл Маси изгледа ќе го крка подебелиот крај.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.143
Поени од реакции
2.793
@JB00F Зошто е Мазепин Мацепин? Гледам и некои портали така го пишуваат. Тој се презива Мазепин.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
635
Поени од реакции
1.128
Според германски Билд, во трка за местото на Хамилтон, доколку се одлучи за пензија, наводно се Фетел, Окон и Ник де Врис.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.001
Поени од реакции
12.159
Единствена желба за сезонава ми е Ферари/Мерцедес/Хонда/Рено да имаат иста/слична моќ на моторот пошто регулациите ќе се замрзнат до 2026 и нема да можат да прават надградби на моторот. А сите знаеме што се дешаваше 2014-2016 и зошто Мерцедес доминираа. Во тој случај ни 10 Адријан Њуевци не те спасуваат, нема аеродинамика што ќе победи мотор. Вака со слични коњски сили, многу полесно се стига аеродинамички дефицит.
Највеќе доверба имам во Ферари, мислам дека ќе влезат јако.

За новите болиди некако сум скептик дека ќе успеат да го намалат прљавиот воздух и да овозможат блиско следење и повеќе котач уз котач дуели, а не 90% ДРС претекнувања. Се уште се камиони ебате

Во секој случај возбудлива сезона не чека, ќе биде јако кога тимовите ќе ги презентираат нивните болиди т.е. концепти. Како што читам доста различни дизајни имало, посебно во пределот на носот. Ништо чудно да се повтори 2014 со оние машки полов орган носеви :ROFLMAO:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.325
Поени од реакции
21.329
Не знам али некако многу ружно ми делуваат предниве тркала што се толку големи, и леклер мислам изјави многу потешко било да се вози со нив. Којзнае каков напредок ќе има со овие болиди со толкави гуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom