Формула 1 - сезона 2021

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2021 ?


  • Вкупно гласачи
    113
Статус
Затворена за нови мислења.

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Надевајте се хејтери. Ферари минимум трето!

Screenshot 2021-01-11 225603.jpg
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ма какво второ. Тие шестото ако не го изгубат ќе биде успех. Ама тоа не дека згрешиле со Фетел, секако тој не им донесе многу во 2020.
Не им донесе точно, ама со Леклер и Саинц се 3 пати послаб тим сега од што беа со Ветел. Кој ќе го прави болидот, Леклер? Тој е детиште, уште им кара мајките на сите на радио ако му кажат нешто што не му се свиѓа. Саинц и Ветел ќе беа бољи избор од Леклер и Саинц.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.613
Поени од реакции
12.411
Не им донесе точно, ама со Леклер и Саинц се 3 пати послаб тим сега од што беа со Ветел. Кој ќе го прави болидот, Леклер? Тој е детиште, уште им кара мајките на сите на радио ако му кажат нешто што не му се свиѓа. Саинц и Ветел ќе беа бољи избор од Леклер и Саинц.
Кога им се испонашал Леклерк на тие од Ферари ? o_O
Кога пцуе дечкото се пцуе сам..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Тој е детиште, уште им кара мајките на сите на радио ако му кажат нешто што не му се свиѓа.
Јас и ти веројатно различни две Формула 1 сезони сме гледале. Во два различни универзума, претпоставувам.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
У право сте, не го кара тимот, ама избувлив е, кара по себе, по мајки шајки, по противници. Се сеќавам и дека неколку пати негодуваше кога му даваа инструкции да го пушти Ветел пред него, иако ова можеби беше сезона 2019, сезона 2020 обратна ситуација се случуваше. Како и да е, јас стојам на моето мислење дека е млад и неискусен и дека тешко ќе влезе во натпреварувачки ритам со овој тим и овој болид Ферари. И тие самите чинам пред некое време пишуваа дека се спремаат за 2022 и новите правила, што можда значи дека се спремни 2021 да ја фрлат во вода.

Патем, го има некој гледане Шумахер џуниор како вози и што карактер е? Интересно ќе биде да се гледа.

У уште едан патем, зотшто некој гласал за Мазепин :lut:
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
789
Поени од реакции
1.580
РундаГНСтазаДатум
1АвстралијаАлберт Парк19-21 март
2БахреинБахреин26-28 март
3КинаШангај9-11 април
4??????23-25 април
5ШпанијаКаталуња7-9 мај
6МонакоМонако20-23 мај
7АзербејџанБаку4-6 јуни
8КанадаЖил Вилнев11-13 јуни
9ФранцијаПол Рикард25-27 јуни
10АвстријаРед Бул Ринг2-4 јули
11Велика БританијаСилверстоун16-18 јули
12УнгаријаХунгароринг30 јули- 1 август
13БелгијаСпа Франкоршампс27-29 август
14ХоландијаЗандворт3-5 септември
15ИталијаМонца10-12 септември
16РусијаСочи24-26 септември
17СингапурСингапур1-3 октомври
18ЈапонијаСузука8-10 октомври
19САДКОТА22-24 октомври
20МексикоЕрманос Родригез29-31 октомври
21БразилИнтерлагос12-14 ноември
22Саудиска АрабијаЏеда26-28 ноември
23Абу ДабиЈас Марина3-5 декември
FB_IMG_1610438694794.jpg
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
У право сте, не го кара тимот, ама избувлив е, кара по себе, по мајки шајки, по противници. Се сеќавам и дека неколку пати негодуваше кога му даваа инструкции да го пушти Ветел пред него, иако ова можеби беше сезона 2019, сезона 2020 обратна ситуација се случуваше. Како и да е, јас стојам на моето мислење дека е млад и неискусен и дека тешко ќе влезе во натпреварувачки ритам со овој тим и овој болид Ферари. И тие самите чинам пред некое време пишуваа дека се спремаат за 2022 и новите правила, што можда значи дека се спремни 2021 да ја фрлат во вода.

Патем, го има некој гледане Шумахер џуниор како вози и што карактер е? Интересно ќе биде да се гледа.

У уште едан патем, зотшто некој гласал за Мазепин :lut:
Човече Леклер буквално го носеше цел тим претходнава сезона, точно е дека направи некои глупи грешки ама тоа не значи дека не може да влезе во натпреварувачки ритам. Дечкото е материјал за титула, само да седне во добар болид. Очекувам и Карлос да го јаде од него сезонава.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
У право сте, не го кара тимот, ама избувлив е, кара по себе, по мајки шајки, по противници. Се сеќавам и дека неколку пати негодуваше кога му даваа инструкции да го пушти Ветел пред него, иако ова можеби беше сезона 2019, сезона 2020 обратна ситуација се случуваше. Како и да е, јас стојам на моето мислење дека е млад и неискусен и дека тешко ќе влезе во натпреварувачки ритам со овој тим и овој болид Ферари. И тие самите чинам пред некое време пишуваа дека се спремаат за 2022 и новите правила, што можда значи дека се спремни 2021 да ја фрлат во вода.

Патем, го има некој гледане Шумахер џуниор како вози и што карактер е? Интересно ќе биде да се гледа.

У уште едан патем, зотшто некој гласал за Мазепин :lut:
Мала дигресија - не е Ветел туку Фетел. Буквата V во германскиот јазик се нарекува "фау" и секаде се чита како Ф. Извини вака ама многу ми боде очи кога некој го изговара со В.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Мала дигресија - не е Ветел туку Фетел. Буквата V во германскиот јазик се нарекува "фау" и секаде се чита како Ф. Извини вака ама многу ми боде очи кога некој го изговара со В.
Точно! Баш како и што Volkswagen се чита Фолксваген. (y)
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Што правиме со Ферстапен, не е Германец :)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што правиме со Ферстапен, не е Германец :)
Прашав и за ова кај стручно лице филолог. :) Без зафрканција, другар ми е професор по германски и еднаш го прашав дали знае како е во Холандија. Ми вика има различни изговори во различни краишта ама стабдардно таму V си е В, така да останува Верстапен.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Што правиме со Ферстапен, не е Германец :)
Исто е и во холандскиот јазик: од Правописот (не можам да поставам скриншот, пак има проблем со прикачувањето):

p) Согласката v во почетна позиција и на морфемска граница се транскрибира со ф: Volendam - Фолендам, Vlissingen - Флисинген, Hardingsveld - Хардингсфелд, а во други позиции, како и по традиција, ја предаваме со в: Van Gogh - Ван Гог, Amstelveen - Амстелвен, Vermeer - Вермер (иако на холандски се слуша Фермер).

види: Правопис, стр. 277
Автоматски споено мислење:

Прашав и за ова кај стручно лице филолог. :) Без зафрканција, другар ми е професор по германски и еднаш го прашав дали знае како е во Холандија. Ми вика има различни изговори во различни краишта ама стабдардно таму V си е В, така да останува Верстапен.
Не е, еве читај погоре во Правописот. И да е Верстапен во Холандија, кај нас се транскрибира во Ферстапен.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Мала дигресија - не е Ветел туку Фетел. Буквата V во германскиот јазик се нарекува "фау" и секаде се чита како Ф. Извини вака ама многу ми боде очи кога некој го изговара со В.
Па ние пишуваме на форумот, а се пишува со В значи правилно, па ти кога читаш читај си го Ф
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Па ние пишуваме на форумот, а се пишува со В значи правилно, па ти кога читаш читај си го Ф
Не се пишува со В правилно. И од германскиот јазик, V во почетна позиција на зборот на македонски се транскрибира со Ф: Vater - Фатер, Vogel - Фогел, Verse - Ферзе. Од таму Vetel - Фетел. Види Правопис, стр. 203.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Исто е и во холандскиот јазик: од Правописот (не можам да поставам скриншот, пак има проблем со прикачувањето):

p) Согласката v во почетна позиција и на морфемска граница се транскрибира со ф: Volendam - Фолендам, Vlissingen - Флисинген, Hardingsveld - Хардингсфелд, а во други позиции, како и по традиција, ја предаваме со в: Van Gogh - Ван Гог, Amstelveen - Амстелвен, Vermeer - Вермер (иако на холандски се слуша Фермер).

види: Правопис, стр. 277
Автоматски споено мислење:


Не е, еве читај погоре во Правописот. И да е Верстапен во Холандија, кај нас се транскрибира во Ферстапен.
Океј, не бев сигурен за холандскиот. Тогаш нека биде Ферстапен, некако и подобро звучи така. (y)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom