Формула 1 - сезона 2021

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2021 ?


  • Вкупно гласачи
    113
Статус
Затворена за нови мислења.

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки каква е ситуацијата со Ф1 во моментот?
Ништо посебно, во 2022 ќе бидат јаките промени.
Од возачите интересно е што Алонсо се враќа, син му на Шумахер дебитира, озогласениот Мазепин да видиме што инциденти ќе направи и тоа е тоа отприлика.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Може ли некој накратко да ми објасни како функционира ова Ф1 фантази, сакам и јас да играм сезонава. :D
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Ништо посебно, во 2022 ќе бидат јаките промени.
Од возачите интересно е што Алонсо се враќа, син му на Шумахер дебитира, озогласениот Мазепин да видиме што инциденти ќе направи и тоа е тоа отприлика.
Да додадам само, и малце поедноставна аеродинамика има за следната година. Поедноставен под, поедноставни друѓи аеро детали и уште нешто можеби. Па и не е толку лошо. Али да, големите промени доаѓаат 2022.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Што мислите, ќе смени нешто многу што Мерцедес нема да смеат DAS да користат? Јас се прашувам колкава корист воопшто имаа они од таа финта.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
Што мислите, ќе смени нешто многу што Мерцедес нема да смеат DAS да користат? Јас се прашувам колкава корист воопшто имаа они од таа финта.
никаква, да би имало би излегле и другите тимови со слични решенија
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.768
Поени од реакции
14.041
Не би рекол дека е никаква. Да немале ќар од DAS-от немаше да го употребуваат да дигнат/одржуваат температура на пневматиците додека има safety car или се на out lap пред да постават летечки круг на квалификации.

Другите тимови не искочија со решение бидејќи ФИА го банираа DAS, па џабе ќе трошеа време и пари да имплементираат систем што реално нема да ги приближи многу до Мерцедес и нема да можат да го користат од 2021.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И тоа што викаш, да не го банираа и другите одма ќе излезеа со слични решенија и ќе се анулираше предноста што Мерцедес би ја имале од DAS. Може ќариле некоја стотинка на одредени стази ама мислам ништо повеќе од тоа.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Да, немаше смисла да развиваат таков скап систем само за до крај на сезоната, што пак немаше да биде на ниво на Мерцедес.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Сигурно има корист од ДАС системот, ако не давал предност немаше да го забранат.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
останаа црни овие

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom