Формула 1 - сезона 2020

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2020 ?


  • Вкупно гласачи
    89

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А овој Ботас па се здиве ко којзнае што да направил, вика fuck you to my critics, a да не попиеше казна Хамилтон шипки што ќе победеше :pos:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.546
Не ми е јасно зошто одлучија да ги отслужат казните во бокс, наместо да му бидат додадени на крајното време? Ќе си градеше предност напред цела трка, а вака треба да губи време и да ризикува со претекнувања.
Ne ti e jasno zasto pravilata ne ti se jasni.
Kaznata od 5 sekundi mozes ili vo boks, koga menuvas gumi, ili da ne ja teras dodeka trae trkata i da ti se dodade toa na vremeto na kraj.
Za kaznata od 10 sekundi ili t.n. stop-go, moraat vo boks, ili pred da menuva gumi, ako veke treba da menja, ili samo da vleze, 10 sekundi da sedi i da iskoci. Ne e ova tip na kazna koja mozes da ja isteras ko onaa pofleksibilnata od 5 sekundi, tuka mora da izgubat vreme i so vlezot i izleguvanjeto od boks plus.
Inace megju 5te sekundi kazna i ovaa od 10 ima uste edna, drive through, samo da pomine niz boksot so toa sto tuka normalno nema pravo da zastane bolidot za da mu se menuvaat gumi.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Ne ti e jasno zasto pravilata ne ti se jasni.
Kaznata od 5 sekundi mozes ili vo boks, koga menuvas gumi, ili da ne ja teras dodeka trae trkata i da ti se dodade toa na vremeto na kraj.
Za kaznata od 10 sekundi ili t.n. stop-go, moraat vo boks, ili pred da menuva gumi, ako veke treba da menja, ili samo da vleze, 10 sekundi da sedi i da iskoci. Ne e ova tip na kazna koja mozes da ja isteras ko onaa pofleksibilnata od 5 sekundi, tuka mora da izgubat vreme i so vlezot i izleguvanjeto od boks plus.
Inace megju 5te sekundi kazna i ovaa od 10 ima uste edna, drive through, samo da pomine niz boksot so toa sto tuka normalno nema pravo da zastane bolidot za da mu se menuvaat gumi.

Мислам дека Хамилтон доби две по 5 , само Мерцедес мислеа дека ќе има уште еден сејфти кар и сакаа да си ја покријат загубата доколку би имало.Како и да е мислам дека ова беа тешки глупости и ќе беше многу пофер доколку ја изречеа казната пред да почне трката бидејки им требаа 1 саат за да го одлучат ова.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.546
Мислам дека Хамилтон доби две по 5 , само Мерцедес мислеа дека ќе има уште еден сејфти кар и сакаа да си ја покријат загубата доколку би имало.Како и да е мислам дека ова беа тешки глупости и ќе беше многу пофер доколку ја изречеа казната пред да почне трката бидејки им требаа 1 саат за да го одлучат ова.
pa dobro ako se 2 po 5, a pritoa menuva sekako gumi, zaso toj del od trkata go propustiv, togas ne deka izgubil mnogu, ne menjava ova nisto mislam na krajot.
Ne znam kakvi im se regulativive ako lapa 2 x 5 sekundi, ali da kazna od 5 sekundi po pravilo mozat kako sakaat da ja isteraat.

A zasto inace e kaznet ne mi e jasno, eve gleam highlights od toj del na trkata i nisto ne sfativ. :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
pa dobro ako se 2 po 5, a pritoa menuva sekako gumi, zaso toj del od trkata go propustiv, togas ne deka izgubil mnogu, ne menjava ova nisto mislam na krajot.
Ne znam kakvi im se regulativive ako lapa 2 x 5 sekundi, ali da kazna od 5 sekundi po pravilo mozat kako sakaat da ja isteraat.

A zasto inace e kaznet ne mi e jasno, eve gleam highlights od toj del na trkata i nisto ne sfativ. :D
Два пати по 5 секунди беше казнет, не беше казната stop and go. Не гледав и не читав други анализи, можеби им била добра стратегијата ама во моментот мене повеќе логика ми имаше да му го додадат времето на крај зашто он беше лидер во трката и можеше да си билда предност на мир. Едино тоа за безбедносно возило ако сакале да покријат.

А казните беа зашто на пробниот старт пред трката стартувал од недозволена позиција на крајот од pit lane-от. Му доделија и казнени поени на дозволата ама потоа му ги тргнаа зашто по наредба на тимот стартувал така, па сега изгледа Мецедес ќе добијат парична казна.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.047
A zasto inace e kaznet ne mi e jasno, eve gleam highlights od toj del na trkata i nisto ne sfativ. :D
Затоа што practice starts се прават на крајот од пит-боксот. Има една ширинка десно после последниот тим и од тука вежбаат стартови. А Хамилтон вежбаше на крајот од линијата за пит што е веќе дел од патеката и се вози брзо тука.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.546
ja pustiv nekade 20ti krug, mozda pokasno, ama koj bi rekol deka nekoj dobil 2 pati po 5 sekundi za ista stvar, iskreno ne pamtam deka nekad i se desilo ova dur sum gleal, zatoa pod difolt si mislev stop and go deka e, jer 10 sekundi neli. Mnogu cudno, plus gledam deka prasal dali e dozvoleno toa, timot mu rece da, a i mislam deka prasa i za mestoto kade moze toa da go pravi taka da ne znam kolku e ova negova greska ili na timot.

Posle trkata tabak mislam kaza ili na net vidov ( slusnav ) ne mi teknuva sea, ima granica za kazneni poeni, mozna kazna e edna trka od doma da glea, gi zaredi 2 trki po red po 5 sekundi kazni, so toa sto eve sea 2 lapal istovremeno.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
ja pustiv nekade 20ti krug, mozda pokasno, ama koj bi rekol deka nekoj dobil 2 pati po 5 sekundi za ista stvar, iskreno ne pamtam deka nekad i se desilo ova dur sum gleal, zatoa pod difolt si mislev stop and go deka e, jer 10 sekundi neli. Mnogu cudno, plus gledam deka prasal dali e dozvoleno toa, timot mu rece da, a i mislam deka prasa i za mestoto kade moze toa da go pravi taka da ne znam kolku e ova negova greska ili na timot.

Posle trkata tabak mislam kaza ili na net vidov ( slusnav ) ne mi teknuva sea, ima granica za kazneni poeni, mozna kazna e edna trka od doma da glea, gi zaredi 2 trki po red po 5 sekundi kazni, so toa sto eve sea 2 lapal istovremeno.
Да, му фалеа уште 2 казнени за да паузира една трка ама еве му ги поништија па назад е на 8 (границата е 12 поени во рок од 12 месеци). Инаку како куриозитет, Грожан има собрано најмногу казнени од сите, вкупно 20 :D.

Што се однесува до казните во трката за Хамилтон, претпоставувам дека 2 пати стартувал така, затоа и 2 казни односно 2 пати по 5 секунди.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Еве овде објаснуваат што како со казнава. Уште една-две казни ако изеде до средина на Ноември ќе јаде бан од една трка, сега има 8 казнени.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.655
Поени од реакции
38.839
Некако и ради глупостиве ми делува дека мерцедес ќе го пушти низ вода, али ќе видиме што ќе се деси времето ќе покаже.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Колку и да не го сака никој, глеаме дека притисок му се прави а и очигледно сакаат да ја направат поинтересна трката. Па можда и затоа такви испади и он прави, намерно ради нив, шо знаеш...

Им се плаче на сите што е Мерцедес толку јак па сеа ќе измислуваме глупости. А и џабе се пали Ботас, едно дугме да му стиснат ќе му го запалат болидот.

Хамилтон историја испишува и неможе некој небитен да дозволат да се трка со него. Да не е во Мерцедес подиум нема да види финецот.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Ако двата возачи на Мерцедес беа талентирани и добри колку што е Ботас, ке беше интересна сезоната не само ради борбата меѓу двата МБ возачи туку и Макс со РБ ке беше во позиција да е тука негде со нив, ама што е - тука е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom