Формула 1 - сезона 2019

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за сезоната 2019?


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
peja, koj zbori za sea, pa sea nekoj ako izleze i ova go pravda, neka se obesi na prvoto drvo sto ke go vidi.
Zboram za dvojnite arshini vo pogled na timskite naredbi vo minatoto, ne za sega, ova sega ednostavno gi zamolci takvite, sto mislea deka ferari se razlicni od mercedes, i luis e razlicen od vetel. Koga go spomnav posledniov, veke ima trpeno vakvi sramovi vo red bul, istiot trend sega prodolzi i tuka.
Ali ova od vcera zasluzuva posebno mesto u tie blamovi za timski naredbi, prva trka, 4to mesto, nikad ova nema da go razberam, ko so sila da mu se serat na brendot.
Ova scenario ne veruvam deka nekoj drug ke go isterase vcera, luis prilicno sum ubeden deka ke menjase gumi i ke idese na dopolnitelen poen za najbrz krug.
Заслужува посебно место во хол оф фејм на бламовите и тимските наредби во Ф1, реално и мислам дека нема фан/навивач на Ферари кој не се срами од ова. Оној кој мисли дека Ферари (историски гледано) се различни од Мерцедес со тимските наредби или се праи глуп или не прател Ф1 во време на Шумахер. Јас не сум некој Ф1 фанатик ама покрај татко ми имам гледано и денес гледам доста трки и тимските наредби се нешто што најмногу ми сметало. Не може ако некој е ангажиран како прв шофер во тимот, да ги има сите поволности. Сите треба да разбереме дека се' е тактика ама вакви работи иритираат, дефинитивно.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867
da de, zatoa mislam deka zaludni se zelbite i za botas, mercedes toa ako treba ke go sredat nadvor od patekata, sekako deka ke ostavat vozac koj zima 10 pati pomala plata od luis, da lapa titula, luis koj im e i magnet na sponzori i im pomaga u rastenje na brendot. Botas vsusnost zatoa e i donesen, za da gi nemaat problemite sto gi imaa so niko, koj za zal ispadna pederce i resi da se penzionira posle osvoena titula, a so toa ja ubi neizvesnosta a i prostorot za novo rivalstvo vo formula 1 svetot.

Sega ostanuva da se krstime vo verstapen za kogo molam boga da ima konkureten bolid, eden od malkute koj ima muda da prevzema rizik i da vozi agresivno sto vsusnost i sekoj saka da go glea u formulava, i eventualno ferari.

U botas polagam najmalce nadez, ali eve ke ostavam malku prostor prijatno da iznenadi i on, samo za da toa se sluci, ke mu trebaat uste nekolku vakvi trki kade ke bide ubedliv, ako e tesno i razlikata e mala so luis, ke bide pominat, '' slucajno '', ednostavno nema da moze da mu parira ali sve toa ke bide zacineto so mala gluma na trkanje, veke videno u formula 1 svetot.

Do togas, ako sakate adrenalinsko trkanje i epski dueli, ke si gleate moto gp i toa e toa.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Тимските наредби му одговараат само на тимот на никој друг, посебно не на публиката. Затоа сега, а и историски гледано има возачи кои едноставно не трпат да имаат конкуренција во својот тим па затоа се бр.1 и им се удоволува. Хамилтон, Фетел, Алонсо па и Рикиардо добив по серијата впечаток дека сака таков статус ама од РБ го форсираат Верстапен дека е млад. Маса и Баричело ми се први на памет што ми паѓаат што изигравале марионети за другите тимски возачи.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Маса и Баричело ми се први на памет што ми паѓаат што изигравале марионети за другите тимски возачи.
Па и Дејвид Култхард може да се спомне тука како втор возач на Хакинен во Мекларен.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ботас малце беше дрзок по тимско радио на крај па тоа дава малце надеж дека можеби би им давал отпор. И пред да почне сезоната кажа решително ќе ги победел сите оваа сезона па еве првата трка стварно го исполни тоа :ROFLMAO: Но секако голем скептик сум дека тоа би се случувало цела сезона. Сепак се молам да има конкуренција помеѓу Хамилтон и Ботас бидејки не верувам некој друг да им е конкуренција оваа сезона за жал.

Мислам дека на Кими му пукна филм минатата сезона па не слушаше тимски наредби па можеби поради тоа беше префрлен во Алфа Ромео.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Маса и Баричело ми се први на памет што ми паѓаат што изигравале марионети за другите тимски возачи.
Пред нив Еди Ирвајн, подоцна покажа дека е кадарен и за титула да се бори, Шумахер кога ја имаше скршено ногата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.967
Ботас малце беше дрзок по тимско радио на крај па тоа дава малце надеж дека можеби би им давал отпор.
Не знам колку е вистина ама прочитав дека Тото му наредил на Ботас да не брка најбрз круг, а овој ја игнорирал наредбата и нели си постави најбрз круг за тој бонус 1 поен

Се би дал да видиме уште една 2016 сезона ако продолжат Мерцедес со доминацијата :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.342
Штета пацери како Фетел и Хамилтон што профитираат врз туѓ грб, мора ф1 да ги укине тимските наредби и секој да вози за себе ако сака да го направи спортов занимлив.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Prviot trening vo bahrein pomina dobro za ferari, jas mislam ferari ne go pokazha vistinskoto lice vo prvata trka, siguren sum deka vo bahrein ke bidi mnogu pointeresno...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.342
Што земате невалидни ствари ко тренинзи за пример на споредба со перформанси? Квалификации и трка се брои, овие нешта ми се како заебанција.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.967
Што земате невалидни ствари ко тренинзи за пример на споредба со перформанси? Квалификации и трка се брои, овие нешта ми се како заебанција.
ФП1 е можда небитен ама во ФП2 и ФП3 во глобала може да се предвиди како ќе се одвива викендот.

Иначе за Ферари уште после трката во Мелбурн искочија анализи дека се исти курац како лани и нема да им одговараат поспори стази (плус имаа и механички проблем). Бахреин е брза патека и затоа вакви перформанси. Мада Мерцедес како и обично влегуваат резервирано за после на квалификации да земат пол позизија со 1 секунда предност :icon_mrgr:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во колку часот е трката по Македонско време?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom