Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Јас мислам дека Торо Росо на почеток ќе избие пред Ред Бул поради Ферари ПЕ, па понатаму Рено може да достават подобар мотор па Ред Бул да избие. Околу Рено vs Red Bull, Red Bull може да бидат појаки поради по супериорна шасија.

A за Haas изгледа малце слично на Ферари 2015 :ROFLMAO:

А околу естетика Мерцедес имаат најдобар нос.
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
ПРВИ ФОТОГРАФИИ: ХАС Ф1 VR-16 - ПРВОРОДЕНЧЕ КОЕ ТРЕБА ДА СЕ ДОКАЖУВА

HAAS F1 - Новиот тим во Формула 1 Шампионатот го презентираше својот прв болид преку социјалните канали и нивниот вебсајт. Првенчето на овој тим ја носи ознаката "VF-16", добиена според нивната прва произведена CNC машина, VF-1, во далечната 1988 година, што неофицијалното тоа означува "Very First One". Сега со влегувањето во највисокиот ешалон на трки, таа добива сосема ново значење, како прв Американски тим во Формула 1 тим во последните 30 години. (ХД Фотки и видео)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.811
Му фали еден белоглав орел на болидов да биде комплетен
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Јас мислам им треба амерички возач за америте да се поврзат со тимот повеќе. Aли ај барем имаат мексиканец, па ќе имаат подршка од латино заедницата во Америка.
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
РАСПОРЕД НА ВОЗАЧИ ЗА ПРВАТА ПРЕД СЕЗОНСКА ТЕСТ СЕСИЈА

Ф1 тимовите се веќе во Барселона, пред почетокот на првата пред сесонска тест сесија за оваа година. Патеката Каталуња е популарна локација за тестирање поради температурите кои обично се умерени во текот на целата година. Дизајнот на истата е предизвик за секој аспект на болидот и гумите. Позната е теоријата дека ако болидот може да биде брз во Барселона, тогаш може да биде брз на повеќето патеки од календарот. Тоа е она што сите тимови ќе се обидуваат да се воспостави во текот на следните четири дена.

За Барселона тимовите веќе имаат многу податоци, што е корисно за споредба со тие што ќе се добијат оваа 2016 година. Тест програмите се разработени до ситни детали, а нивното 100% спроведување ќе биде од голема корист за создавање на победнички болид. Секако тука е и правилното разбирање на интеракцијата помеѓу болидот и најновата генерација на Пирели гумите, каде сега имаме уште една 5-та смеша најмека од сите.

ВОЗАЧИ ЗА ПРВАТА ПРЕД СЕЗОНСКА ТЕСТ СЕСИЈА
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.727
Поени од реакции
33.408
Болидиве сѐ со едни исти бои: бело, црно, црвено, сребрено. Да не можеш да ги познаеш, сите се исти. Кога ќе ми текне само на крајот на деведесетите и почетокот на овој век:








 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.811
Јас мислам им треба амерички возач за америте да се поврзат со тимот повеќе. Aли ај барем имаат мексиканец, па ќе имаат подршка од латино заедницата во Америка.
скот спид :icon_lol:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Болидиве сѐ со едни исти бои: бело, црно, црвено, сребрено. Да не можеш да ги познаеш, сите се исти. Кога ќе ми текне само на крајот на деведесетите и почетокот на овој век:








Еи времиња кога болидите можеше да ги познаеш по боја убавини на гридот .. Убаво ти текна да ги собереш сликиве :D
Искрено го очекував Рено во жолто но сепак ке одат со црна боја изгледа ме разочараа и немам инфо за Форс Индија ми се допаѓаа порано со портокаловото и зеленото останува да видиме дали некој ке одскокне од ова црнило/сивило што се практикува
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.811
има ли сајт пример за секоја патека каде што ги пишува за секоја година најдобрите времиња? Ме интересира колку биле побрзи стариве болиди од сегашниве
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.727
Поени од реакции
33.408
Еи времиња кога болидите можеше да ги познаеш по боја убавини на гридот .. Убаво ти текна да ги собереш сликиве :D
Искрено го очекував Рено во жолто но сепак ке одат со црна боја изгледа ме разочараа и немам инфо за Форс Индија ми се допаѓаа порано со портокаловото и зеленото останува да видиме дали некој ке одскокне од ова црнило/сивило што се практикува
Еве и ова мое мислење од пред 2 години, ако не си го видел, го прикажува тоа од погоре. Иако, треба да се update-ува малку сега:
Бидејќи последниве години се поретко и поретко следам, а на времето ги знаев сите тимови и возачи со децении наназад на памет, направив малечка табела за да се потсетам кој тим од денешниве од кој потекнува. Еве што испадна:

Внесени се само конструкторите кои моментално се натпреварувааат и нивните предци. Исто така, тимовите се подредени по редослед од најстариот кон најмладиот. Има грешки кај имињата зошто ме мрзеше да барам година по година и во боите на болидите, затоа не замерувајте. :P
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Еве и ова мое мислење од пред 2 години, ако не си го видел, го прикажува тоа од погоре. Иако, треба да се update-ува малку сега:
Аии да ја имам видено табелава во претходните теми, старата Ф1 и во тој аспњкт беше подобра повеќе тимови се тркаа се натпреваруваа за титулата интересни дизајни на болиди со кеф да гледаш тркање океј сеа модернизација а у ама дека може да има интереано тркање и во ова време покажува Формула Е. Електрични ПЕ во никој случај но остави ги да си ги прават болидите без рестрикции им забранија се можно и сеа пу пу не се важи ај да се вратиме назад :/

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
има ли сајт пример за секоја патека каде што ги пишува за секоја година најдобрите времиња? Ме интересира колку биле побрзи стариве болиди од сегашниве
Имаш кај тетка вики бе. Само треба да се позамараш малце не ти е дадено на тацна :D
Еве ти за Монца најбрз круг за време на трка.

Lap record 1:21.046 ( Rubens Barrichello, Ferrari, 2004)

И 2015 најбрз круг направен од Хамилтон.
Time 1:26.672 on lap 48
Прилично голема разлика :D
Или Даника Патрик :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.811
Имаш кај тетка вики бе. Само треба да се позамараш малце не ти е дадено на тацна :D
Еве ти за Монца најбрз круг за време на трка.

Lap record 1:21.046 ( Rubens Barrichello, Ferrari, 2004)

И 2015 најбрз круг направен од Хамилтон.
Time 1:26.672 on lap 48
Прилично голема разлика :D

Или Даника Патрик :D
тоа ми беше муабетот, ги прават болидиве хајтек којзнае што но да му пуштиш да се трка со болид од пред 15 години има да ги збрише макар стартувал последен. 5.5 секунди е стварно многу, добриот стар V10 ништо не го мени освен V8 со турбини но тоа тешко да го видиме
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
тоа ми беше муабетот, ги прават болидиве хајтек којзнае што но да му пуштиш да се трка со болид од пред 15 години има да ги збрише макар стартувал последен. 5.5 секунди е стварно многу, добриот стар V10 ништо не го мени освен V8 со турбини но тоа тешко да го видиме
Е јбг. Се смени индустријата. Се бараат на пазарот еко мотори. А Ф1 е пред све тестирање и маркетинг на нова технологија. Но ќе ги видам до кога вака. Се намалува гледаноста со секоја година.
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
2016 БАРСЕЛОНА ТЕСТ СЕСИЈА: ВЕТЕЛ СО НАЈБРЗОТО ВРЕМЕ НА ПРВИОТ ДЕН

Себастијан Ветел со болидот на Ферари SF16-H го заврши првиот тест ден во Барселона со најбрзото време, пред актуелниот Шампион Луис Хамилтон со Мерцедес АМГ W07. Најбрзото време беше забележано при крајот на утринската сесија на медиум гумите на Пирели. За разлика од Британецот кој беше на првото место по комплетирани кругови, 156, Ветел имаше многу помалку, 69 круга, 36 пред паузата за ручек и 33 во попладневните часови. Ова можеби најавува дека возачот на Мерцедес АМГ не беше во потрага по брз круг, па затоа разликата од половина секунда зад Германецот е некако преголема.

Следуваше, Даниел Рикардо со Ред Бул RB12, цела секунда побавен од најбрзото време. Валтери Ботас беше на четвртото место од табелата, со 0.047 зад Рикиардо, додека Алфонсо Целис со болидот на Форс Индија, VJM09, го имаше солидното петто најбрзо време на своето деби во Ф1. Неговото најдобро време беше забележано на меките гуми

Џенсон Батон имаше добар ден со болидот на Мекларен, беше 6-ти најбрз, но со комплетирани 84 круга, пет повеќе од минатогодишната цела тест сесија во Херез. Иако најавуваа дека Торо Росо може да биде побрз од Ред Бул, тоа денес не беше случај.

Болидот на Торо росо на патеката излезе во привремена целосн о темн о сина боја на шасијата. Дефинитивниот изглед ќе биде готов за почетокот на втората тест сесија. Минатогодишниот болид на Заубер со Маркус Ериксон зад воланот беше осми најбрз, пред Паскал Верлајн со Манор, годинава придвижуван од Мерцедес ПЕ.

На последните две места болидите кои денес имаа најголеми проблеми. Роман Грожан зад воланот на Хас VF-16, во еден момент го изгуби предното крило на најбрзиот дел од патеката, што го чинеше комплетирање на само 31 круга. На последното место заврши Џолион Палмер со Рено RS16, со нешто повеќе од четири секунди заостанување и со само 37 круга. Британецот се жалеше на проблеми во задниот дел на болидот. РЕЗУЛТАТИ ОД ПРВИОТ ДЕН
 

Kajgana Shop

На врв Bottom