Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Нешто си се збунил ептен ја претера :pos: Не влегоа во бокс поради протест туку им беше наредено да влезат во бокс од страна на ФИА сите тимови кој користеа Мишелин гуми. Ралф Шумахер имаше инцидент на квалификации поради гумите па беа прогласени за небезбедни.



Послем Хакинен имаше некој отпор кај Вилијамс со Монтоја и секако Мекларен со Кими Раиконен 2003 кој не му фалеше многу да освои титула. Така да доминацијата од аспект на статистика е слична.
Да, сега ми текна Кими за 2-3 бода не успеа, мада на псоелдната трка требаше Шумахер да испадне за да земе овој титула, таква некоја тешка опција имаше.

А за ова другово мислам дека Мишелин им кажа на тимовите дека нема да им бидат безбедни гумите во текот на цела трка (тогаш мислам имаше правило на неменување гуми), па тимовите решија да не настапат, не може ФИА да им нареди да не настапат, така против себе идат. Бриџстоун поспремни гуми имаа па Шумахер и останатите болиди со Бриџстоун гуми си ја извозеа трката.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
А за ова другово мислам дека Мишелин им кажа на тимовите дека нема да им бидат безбедни гумите во текот на цела трка (тогаш мислам имаше правило на неменување гуми), па тимовите решија да не настапат, не може ФИА да им нареди да не настапат, така против себе идат. Бриџстоун поспремни гуми имаа па Шумахер и останатите болиди со Бриџстоун гуми си ја извозеа трката.
Да во право си не им нареди ФИА. Но сепак, станува збор за безбедносно прашање а не протест против некој.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Detalno objasneto zosto miselin ne nastapija na trkata vo 2005 godina i kako sakale da ja nadmudrat F1 federacijata pa odkoga ne im uspealo otisle na bojkot. Podetalno e objasneto vo videoto.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
старата трка во индијанополис беше добра, тој овалниот дел ми се свиѓаше многу
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Detalno objasneto zosto miselin ne nastapija na trkata vo 2005 godina i kako sakale da ja nadmudrat F1 federacijata pa odkoga ne im uspealo otisle na bojkot. Podetalno e objasneto vo videoto.
Како и да е, воглавно џентлментски одлуки биле све тоа. Бриџстоун биле спремни и тоа е тоа, во ваков спорт нема пари да испуштиш и победи, од друга страна, дали ќе ги поддржиш останатите тимови дека е стварно небезбедно, и дали победата ќе ти биде толку слатка... во случајот на Ферари да, зашто ако не беше таа трка, немаше да имаат победа таа година, ама нема везе во случајов све е легитимно.
Пирели ги обожавам, зашто се од кога пратам јебени фудбал, главен спонзор на моите Интер :D нз како ќе биде кога они ќе ги нема на дресот, ама тоа е небитно за овој спорт.
Сакам како порано повеќе производители на гуми, и тимовите да ризикуваат со кој ќе идат. Сакам долевање гориво, па да одлучат тимовите со која тактика, сакам мењање на повеќе мотори, па да се оди до лимит да нема штедење, јебига... сум за идење до крај, и до тактика, сега е генерички и многу шаблонски во некои работи. Убацете бар гориво долевање, мн појако ќе биде.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Па имаше порано и неограничен број мотори и долевање гориво, овие мерки со ограничување на бројот на мотори е добра пошто до некаде ги изедначува посиромашните екипи со водечките, кај може Заубер да си дозволи финансиски секоја трка со нов мотор да ја започнува како што Мерцедес може а за Ферари и да не зборуваме. тие можат ако им се дозволи и нов мотор за квалификации да стават а друг нов за трка
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ne mi se verue deka uste za taa titula na masa se place, pa uste i mestenka bilo :)
Razbiram deka go mrazite hamilton, ama glupo e pri taa omraza da i protivrecite i na logikata, a za koja logika praam muabet vise apsurdno e i da se spomnuva so ogled deka 2000 pati e praven toj muabet.
A i glupo e da se tera na muabet za mestenki, a ferari da se trgnat na strana od istiot muabet, koga veke se nacnuva istiot neli.
Se prai muabet za gledanost, a imase trka u koja site bolidi vlegoa vo boks poradi protest, vednas posle zagrevackiot krug, u Amerika, ostanaa samo baricelo i sumaher na patekata posle , i uste eden tim, i taka se vozese do kraj. Sigurno toa togas pridonese formula 1 da bide gledana ... 4 bolidi na staza 60 kruga, wow.

Ja molam gospod verstapen da e u konkurenten bolid, tek togas ke gledame neizvesnost i trkanje u prava smisla na zbor, strashen vozac i kolku sto e talentiran tolku e i kontroverzen, a toa mu e potrebno na ovoj sport. I sena na vremeto bese mrazen od site negovi kolegi radi pristapot na stazata, i agresivnoto vozenje, kontaktite so ostanatite, pa stana legenda i goat, a istovremeno i do den denes, sinonim za ovoj sport.
Од авион се виде дека му беше наместена.[DOUBLEPOST=1542553774][/DOUBLEPOST]
Ти изгледа не си ја гледал ерата на Шумахер во Ферари, кога они доминираа и немаше никаква конкуренција, зашто погоре конкуренции спомнуваше. Првата титула се бореше со Хакинен, после тоа немаше никаква конкуренција Ферари, слично како овој период на Мерцедес, со тоа што Мерцедес последниве две сезони во втората половина од сезоната почнуваат да доминираат, до таму е израмнето дури и назад се.



Зошто од 99та титулата на Мекларен не е во статистикава? И тогаш користеа мотор на Мерцедес. Едит - Контрукторски си пишал, така е. Мислев за шоферски титули збориме.
Од дамна гледам формула 1. Ферари тогаш имаше посилни противници. Вилијамс, Мекларед Мерцедес, Рено, БМВ Заубер.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Од авион се виде дека му беше наместена.[DOUBLEPOST=1542553774][/DOUBLEPOST]

Од дамна гледам формула 1. Ферари тогаш имаше посилни противници. Вилијамс, Мекларед Мерцедес, Рено, БМВ Заубер.
Збориш за звучни имиња или реална моќност на тие имиња во тоа време?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
ako nemas poim kako istroseni gumi za suvo se ponasaat na dozd, da, od avion se vide deka mu bila namestena.
Каков дожд збориш? За сега надвор?
Бидејќи тогаш немаше дожд, сува беше патеката. Ама со вас нема разбирање, исто како со фановите на реал матрит.

Сите знаеја дека таа трка беше наместена, освен вие тројца тука што ми реплицирате. Мали сте биле тогаш...
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Како немаше дожд, за иста трка ли зборуваме? Интерлагос 2008? Зошто би влегувале повекето возачи на 3-4 круга пред крајот по интермедија ако беше сува патеката? Грешка си Друже

Race details[1]
Date
2 November 2008
Official name XXXVII Grande Prêmio do Brasil
Location Autódromo José Carlos Pace, São Paulo, Brazil
Course Permanent racing facility
Course length 4.309 km (2.677 mi)
Distance 71 laps, 305.909 km (190.083 mi)
Weather Rain at beginning and end, otherwise drying
Pole position
Driver

Ferrari
Time 1:12.368
Fastest lap
Driver
Felipe Massa Ferrari
Time 1:13.736 on lap 36
Podium
First

Ferrari
Second
Renault
Third
Ferrari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom