Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Ни за првиот, ни за вториот не беа пресудни годините на Алонсо.
1. Кажи ми еден, единствен случај во историјата, кога Ред Бул потпишал договор со класа возач кој не е нивна школа?
2. Како можеа Ферари да потпишат со Алонсо додека Фетел вози за нив? Кој ќе биде прв, а кој втор возач? А Ферари нема шанси да ги пушти да се натпреваруваат меѓу себе, заради многуте потенцијални екцеси, од секој вид, кои би ги предизвикале. На Ферари не му требаше некој кој има амбиции да се бори за титула, туку покорно заморче кое ќе ведне глава на секој збор од горе.

Години? Каде?
nesto u stil na botas ?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Vetel, posle greskata(voobicaeno za nego) so obidot za preteknuvanje na Max, ako ne drugo barem se iznaprestignuva denes.

FORZA Ferrari
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како беше редоследот?
Не ја гледав, бидејќи фиа не ја бива и стално ферари ги местат...а другиве ги јачаат.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Уште во ред бул кога доминираше сметав дека Фетел е само момак што се погодил на право место во право време, ништо посебно од шофер. Во овие дваесетина години како пратам Ф1 мислам дека е најслабиот возач што земал титула, замисли ги има 4. Ај можеби Батон е тука негде, мада освен таа со Браун никогаш немал конкурентна машина за титула.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Макс ги суреди :pos:
Луис Шампионски

Дајте друго дете, по можност да знае да вози
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.970
https://www.autosport.com/f1/news/139252/honda-not-allowed-to-use-update-tweak-in-gp

На Торо Росо не им дозволиле да го користат новиот апдејт на Хонда пред самата трка иако го користеа на квалификации. Глупости живи.

За следна сезона изгледа Ред Бул добро направија што се префрлија на Хонда, ветувачки изгледа сега за сега.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
https://www.autosport.com/f1/news/139252/honda-not-allowed-to-use-update-tweak-in-gp

На Торо Росо не им дозволиле да го користат новиот апдејт на Хонда пред самата трка иако го користеа на квалификации. Глупости живи.

За следна сезона изгледа Ред Бул добро направија што се префрлија на Хонда, ветувачки изгледа сега за сега.
Педерска работа е ова ако не им дозволиле, освен ако не биле више под Парк Ферм регулации. Хонда напредуваат, Мекларен останаа дупки џабе ги хејтаа очекувам следна сезона да има напредок на Торо Росо и да се на ниво на Форс Индија без проблем.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Инаку од 2020 година скоро сигурно ќе биде додадена ГН на Виетнам во календарот. Кај Ханој веќе била скоро готова патеката.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
ГН Америка, Ветел пак сам си згреши и се изврти во дуелот со Рикиардо, овој пат без да имаат вина во Ферари за тоа (како што и сам си згреши за да биде казнет со 3 грид позиции на стартот). Значи не можам да сватам како овај човек има освоено 4 титули. Нестрплив како тинејџер. Луис како смирено, загуби позиција на старт од Кими ама си ја продолжи трката. Не би рекол дека мерцедес погрешија шо го повикаа во бокс, беше втор зад Кими, промена гуми и по 5-6 круга се најде повторно на ист заостаток зад Кими, после би рекол дека требаше само да си вози на 2-3 секунди зад Кими и да чека и Кими да влези, вака со нападите ги упропасти гумите. Освен то на 20тина круга до крајот кога влезе можеше да стави ултра софт ке издржеа на добро гумирана патека и со полупразен резервоар и ке беше побрз одошто жолтите софт, а како ме израдува победата на Кими - значи мелем за душа, борбата позади него меѓу Макс и Луис го спаси Кими иначе ке беше густо и од Макс, не само Луис. Се на се интересна трка, добра. :cool:
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.382
Поени од реакции
3.893
КОНЕЧНО КИМИ!
ПОСЛЕ 113 ТРКИ!
ПОСЛЕ 5 ГОДИНИ!

Чиста, педантна трка, без грешки од негова страна, вистински професионалец. Ќе ми фали (а и на многумина) во Ферари. Не заслужи да не му продолжат договор.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
КОНЕЧНО КИМИ!
ПОСЛЕ 113 ТРКИ!
ПОСЛЕ 5 ГОДИНИ!

Чиста, педантна трка, без грешки од негова страна, вистински професионалец. Ќе ми фали (а и на многумина) во Ферари. Не заслужи да не му продолжат договор.
Јас како фан на Ферари, уште од дамна се откажав од Кими и сакам што побрзо да си оди од тимот кој ни го оцрнува со години наназад.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Jas mislam deka ovaa pobeda na kimi bese poklon od ferari za nego od pocit i respekt za izminatite godini vo timot a i si ja zasluzi maksimalno.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Јас како фан на Ферари, уште од дамна се откажав од Кими и сакам што побрзо да си оди од тимот кој ни го оцрнува со години наназад.
Само Кими да беше проблемот у ферари арно ќе беше, тоа цел тим е една голема катастрофа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom