Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Штета шо Малдонадо нема да вози сезонава, сеа кој ќе прави циркузи на тркиве :D
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
RENAULT SPORT F1 TEAM - ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА 2016 БОЛИДОТ



Место каде најбрзо ќе ги имате ХД фотографиите од новиот болид на Рено...


Ги очекуваме наскоро... Рено Спорт Ф1 е првиот тим кој ни го презентираше својот 2016 натпреварувач, RS16, на настанот организиран во нивниот Техноцентар во Париз. Францускиот гигант од автомобилската индустрија оваа сезона се враќа во Формула 1 Шампионатот како фабрички тим, за прв пат од 2011 година. Тоа беше изведено со купување на финансиски пропаднатиот тим на Лотус.

Карлос Госн, извршниот директор на Рено групацијата изјави дека сега ќе биде познат како Рено Спорт Формула 1, и имаат поставено цел да биде на Победничкиот подиум во рок од три години. Џолион Палмер и Кевин Магнусен беа официјално претставени како возачи на тимот и Естебан Окон во улогата на резервен возач.

Болидот е презентиран во главно црна боја, со примеси на жолта, што лично нам не ни се допажа, но надеж дека нешто ќе се промени до првата трка во Австралија ни дава тоа што во неколку наврати беше напоменато дека овие бои ќе се користат на тест сесиите во Барселона.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
но надеж дека нешто ќе се промени до првата трка во Австралија ни дава тоа што во неколку наврати беше напоменато дека овие бои ќе се користат на тест сесиите во Барселона.
Изјавиле дека ќе ги користат овие бои и кога ќе почне сезоната.
И на мене не ми се допаѓа што им доминира црната боја, сепак се препознатливи по жолто.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.136
Поени од реакции
5.242
Изјавиле дека ќе ги користат овие бои и кога ќе почне сезоната.
И на мене не ми се допаѓа што им доминира црната боја, сепак се препознатливи по жолто.
Можеле барем малце од малце да додале некои жолти детали линии преку целиот болид или слично да се нагласи жолтата повеќе овака сиромашно на дизајн ми изгледа болидот :/ Но доколку имаат добра ПЕ кој го шиша дизајнот сепак :D
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
Изјавиле дека ќе ги користат овие бои и кога ќе почне сезоната.
И на мене не ми се допаѓа што им доминира црната боја, сепак се препознатливи по жолто.
Не, изјавија дека ова се боите кои ќе се користат за тест сесиите, што значи дека за трките размислуваат за нови бои... Плус дека ќе има уште некои козметички промени... Денес болидот не бил комплетен, туку само шасија без вградена ПЕ.

Најверојатно ова е шасијата развивана од Лотус за Мерцедес ПЕ, сега треба само да ја преуредат за Рено ПЕ. Што значи никој во Рено не очекува некој добар пласман и резултати... :(
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Не, изјавија дека ова се боите кои ќе се користат за тест сесиите, што значи дека за трките размислуваат за нови бои... Плус дека ќе има уште некои козметички промени... Денес болидот не бил комплетен, туку само шасија без вградена ПЕ.

Најверојатно ова е шасијата развивана од Лотус за Мерцедес ПЕ, сега треба само да ја преуредат за Рено ПЕ. Што значи никој во Рено не очекува некој добар пласман и резултати... :(
требале да возат мерцедес и така нивната пе е шит хехе
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Не, изјавија дека ова се боите кои ќе се користат за тест сесиите, што значи дека за трките размислуваат за нови бои... Плус дека ќе има уште некои козметички промени... Денес болидот не бил комплетен, туку само шасија без вградена ПЕ.

Најверојатно ова е шасијата развивана од Лотус за Мерцедес ПЕ, сега треба само да ја преуредат за Рено ПЕ. Што значи никој во Рено не очекува некој добар пласман и резултати... :(
Не гледам генерален спонзор. Највероатно бојата ќе им зависи од тоа кога ќе изјават спонзорство.
А иначе дека ќе нема сјајни резултати тоа јасно е. И они самите нели имаат изјавено проектот да се вратат на победнички подиум ќе им траел 3 години.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
се моли модераторот или админот оваа тема од комунистот т.е мислењата да ги префрли тука

п.с
им се извинувам јавно на сите формулџии оти ме немаше од водици 2015 (за срамота) иако како гостин идев на неколку месеци...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.136
Поени од реакции
5.242
Оставете ја темава повеќе ја бендисувам хахахах на кирилица ми е напишана плус стандард си се префрливме тука од претходната немаше потреба од нова тема :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Мислам дека пак ќе се повтори ланската сезона, освен ферари или рб ако не направат некое изненадување, после нив очекувам да се вилијамс па натаму рено, форсиндија, од мекларен очекувам да стигне до втор квалификациски круг па може ќе освојат некој поен :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom