Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Не е тоа, во добри односи беа и се уште се само Даниел го растури Фетел во сите трки кога заедно возеа па сега Фетел се плаши дека ке биде она што е сега Кими покрај Даниел во иста екипа а добро знае како Ферари го третира вториот возач. Затоа не го сака во иста екипа.
Не знам за вас ама мене перфектно дуо у Ферари ми се Рикиардо и Леклерк, капа доле за се она што го прави Ветел ама Рикиардо ми е лик што не квичи а има многу причини за тоа колку пати му откажуваше болидот у последниве години.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Па ако Ветел не сака конкурентен возач покрај себе, може и да се за заменат со Луис, Ветел како Германец во германска екипа - Мерцедес, а Луис во Ферари, ама и со Ботас нема да му е лесно, еве го се буди и тој испорачува дури и подобри перформанси од Луис ова сезона. Едино Ериксен да му го донесат за втор возач :D. Покрај Луис во Ферари може Леклерк или Даниел да дојди пошто Кими највероватно ке се пензионира на крајот од сезоната. А Рикиардо ништо чудно и да остани во РБ пошто и тие се поконкурентни станват со Ферари и Мерцедес мада сега за сега помали се шансите за то пошто и Ферари и Мерцедес го меркаат, освен то во РБ размислуваат да ги шутнат Рено и да возат со Хонда али мислам дека е рано за то, сеуште хондата е зад рено ама напредуваат брзо и со издржливоста и со перформансите така да интересно ке биде да видиме како ке се одвиваат работите
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.606
Поени од реакции
12.390
Ветел и Луис во Мерцедес со Рикиардо и ЛеКлерк во Ферари. Онака веќе ако си кажуваме желби.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Мислам дека Рикиардо ќе остане во РБ а Ферари ќе го земе Леклерк, не верувам да ризикуваат Ферари да има некој раскол во тим како во мерцедес пред некоја година.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Официјално - РБ догодина со Хонда ПЕ. Ја прекинаа соработката со Рено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Официјално - РБ догодина со Хонда ПЕ. Ја прекинаа соработката со Рено.
Некако рано е, ама ги притисна фиа да одлучат, делува reliable моторов на Хонда годинава ама дали испорачува сила како тие на Мерцедес и Ферари којзнае.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Ферари мењаат задна суспензија ради промената на дебелината на гумите од страна на Пирели, проблем имаа во Шпанија се сумња дека тестирале нова задна суспензија на сезонскиот тест у Барселона после гран-прито, и сеа за Франција ја носат таа новата демек резултатите биле позитивни. Но она што е интересно, кога ФИА ке направи промена и случајно таа промена ке му иде у прилог на Ферари сите рипаат почнувајќи од РБ преку Мерцедес и останати бунење што како зашто. А сеа кога ФИА направи промена која што и тоа како иде у прилог на Мерцедес, сите мудро ќутат и траат. Луд јебе збуњеног.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Ферари мењаат задна суспензија ради промената на дебелината на гумите од страна на Пирели, проблем имаа во Шпанија се сумња дека тестирале нова задна суспензија на сезонскиот тест у Барселона после гран-прито, и сеа за Франција ја носат таа новата демек резултатите биле позитивни. Но она што е интересно, кога ФИА ке направи промена и случајно таа промена ке му иде у прилог на Ферари сите рипаат почнувајќи од РБ преку Мерцедес и останати бунење што како зашто. А сеа кога ФИА направи промена која што и тоа како иде у прилог на Мерцедес, сите мудро ќутат и траат. Луд јебе збуњеног.
Тоа е сите работат против Ферари, не смеат да им дозволат да бидат први.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Тоа е сите работат против Ферари, не смеат да им дозволат да бидат први.
Не идам у такви теории на заговор ама препотентното однесување на одредени ликови страшно ми скока на живци. Не знам што му е филмот на Хорнер ама стварно сакам да знам зашто РБ се нема изјаснено по повод промените на дебелината на гумите и слично. Обично се први да излетаат со било какви поплаки како тим иако имаат една од најдобри шасии, никој не им е крив што имаат послаб мотор у врвот горе.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Двата Мекларена во АУТ уште во Q1, двата Саубера и Гасли во Q2. Мекларен :tapp:

Welcome back to F1 Nando.
 
C

Castiel

Гостин
Леклерк со Заубер во q3, овај мора пд следна да пде у Ферари, не е можно овоа шо го праве.


Sent from my iPhone using Tapatalk
После q3 тимското радио: И каде сега да го паркирам болидот никад не сум бил во q3. Ферари не смее да ср мисли. Одма треба од наредна сезона да го назначи за 3 возач.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
После q3 тимското радио: И каде сега да го паркирам болидот никад не сум бил во q3. Ферари не смее да ср мисли. Одма треба од наредна сезона да го назначи за 3 возач.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
За 2 мислиш :D
Мерцедесите јаки денес, но мислам дека Ферарињата имаа проблем со грипот ради тоа што проврнуваше малце ситно. Како и да е новите мотори функционираат кај стрелите ке бидне мрсно викендов. Патекава е мајндфак со тие линии кои божем би требало да ги стопираат болидите при излетување што некако баш и не ми изледа логично кај шиканата поголем мајндфак ми прават од аголот на кој што е поставена камерата него што ми имаат некоја корист со оглед на тоа дека видовме две излетувања на Ериксон и Гросжан кај што се уковаа практично у оградата, практично ист ефект ко со чакалот само што е понепрегледно за нас гледачите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom