Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Абе да му е прва сезона во Ф1 ќе разберев уште такви глупости да праи. Ама во стартни 3 трки он има 3 судари. Што е многу многу е.

Иначе Кими 99% ова му е последна сезона во ферари а може и воопшто. Ако не дојде Рикиардо место него Леклерк сигурно ќе го смени. Ако не во ферари можно е уште сезона да остане кај што е и после да се шета низ торо росо и Ред бул па еден ден да дојде во Ферари. Страшен талент е. И ова што го прави со болидов е стварно wow до некој степен. Ако се ко што треба се развива Титула не му бега за 4-5 сезони.
Сигурно, сигурно ќе биде шампион за некоја година. Само мислам најдобро ќе биде за него што побрзо да влезе во некој од топ тимовиве, не е некој што му треба калење како што рече веќе прави чуда со Зауберов.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Тешко на Фетел ако го земат Рикиардо, затоа не ми се верува дека таков шофер ќе иде во Ферари. Поверојатно ми е да спремаат некој за класичен втор возач да биде.
Тешко дека ЛеКлер ќе биде втор возач ако појде
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Тешко дека Рикиардо ке оди во Ферари додека е Ветел таму. Овај не дава пошо му ги знае способностите, возеа 1 сезона заедно а Рикиардо сигурно нема да биде водоносец, освен то се знае во ферари политиката - еден е број 1 возач а другиот е зајакот, одсекогаш било така не памтам јас дека сум гледал трка меѓу двата возачи некогаш. Ама пак ке биде интересно да се види Рикиардо покрај Луис на местото од Ботас, таја варијанта е поверојатна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Рикијардо може да го победи Луис во ист болид ама Верстапен има да го уништи, колку и да се глупира не верувам да има побрз возач од него во ф1, да му дадеш него мерцедесот ќе ги нареди сите победи.
 
C

Castiel

Гостин
Тешко дека Рикиардо ке оди во Ферари додека е Ветел таму. Овај не дава пошо му ги знае способностите, возеа 1 сезона заедно а Рикиардо сигурно нема да биде водоносец, освен то се знае во ферари политиката - еден е број 1 возач а другиот е зајакот, одсекогаш било така не памтам јас дека сум гледал трка меѓу двата возачи некогаш. Ама пак ке биде интересно да се види Рикиардо покрај Луис на местото од Ботас, таја варијанта е поверојатна.
А демек у мерцедес нема да е втор мозоч? Како у мерцедес еднакви се? Исти курац се ко ферари се знае прв и втор возач кој е.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Не е така, Ботас е втор возач пошто е класа зад Луис, а и реди по некоја победа, лани ако памтите на една трка Луис бараше да биде пропуштен од Ботас за да го брка Ветел пошто овој не можеше да го стигни, го пуштија Луис, успеа да го стигни Ветел ама не можеше да го помине па во последниот круг успори и му го врати местото на Ботас, освен то 3 години Луис заедно со Росберг, ни еден од нив не беше форсиран па 2 пати Луис беше шампион еднаш Нико
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Не е така, Ботас е втор возач пошто е класа зад Луис, а и реди по некоја победа, лани ако памтите на една трка Луис бараше да биде пропуштен од Ботас за да го брка Ветел пошто овој не можеше да го стигни, го пуштија Луис, успеа да го стигни Ветел ама не можеше да го помине па во последниот круг успори и му го врати местото на Ботас, освен то 3 години Луис заедно со Росберг, ни еден од нив не беше форсиран па 2 пати Луис беше шампион еднаш Нико
Тото Вулф мислам и дека беше нервозен зашто му ја врати позицијата, во тој момент секој бод за титула им беше битен уште беа изедначени со Ферари.
 
C

Castiel

Гостин
Се знае во Мерцедес секога кој е прв кој е втор. Тоа што Нико беше шампион и им беше дозволено да се натпреваруваат таа сезона од проста причини што никој не им беше ни приближно блиску па можеа да го дозволат тоа. Така да не прајте филмови дека во мерцедес не е така само во Ферари било. Исто е и таму. И нормално е кој е поквалитетен возач да е број 1. Нема ништо лошо тука.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Се знае во Мерцедес секога кој е прв кој е втор. Тоа што Нико беше шампион и им беше дозволено да се натпреваруваат таа сезона од проста причини што никој не им беше ни приближно блиску па можеа да го дозволат тоа. Така да не прајте филмови дека во мерцедес не е така само во Ферари било. Исто е и таму. И нормално е кој е поквалитетен возач да е број 1. Нема ништо лошо тука.
Не е исто. Никад нема да биде исто како што е во Ферари. Ферари го докторираа ова прв-втор возач. Баричело кога кочеше пред целта за да пројде Шумахер кој и онака бегаше 40 поени во шампионатот, во период кога Ферари 5 години сами си возеа Ф1, што не оставеа тогаш да се бркаат, немаше да добие Баричело де послаб шофер на секако беше, али ете една таква мочана победа не му оставија, таква брука не се десила во никој тим во Ф1 никад. Слични пропуштања се дешаваа со години и Ирвајн додека беше партнер со Шумахер. Во Мерцедес не памтам ваква победа да се случила, каде едниот го пропушта другиот, ако сум пропуштил или сум заборавил слободно потсети ме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Само ферари прават такви пацерски наредби, кога ќе ми текне намерно го саботираа кими со викањето у бокс за фетел да искочи пред него и да победи:facepalm:
 
C

Castiel

Гостин
Не е исто. Никад нема да биде исто како што е во Ферари. Ферари го докторираа ова прв-втор возач. Баричело кога кочеше пред целта за да пројде Шумахер кој и онака бегаше 40 поени во шампионатот, во период кога Ферари 5 години сами си возеа Ф1, што не оставеа тогаш да се бркаат, немаше да добие Баричело де послаб шофер на секако беше, али ете една таква мочана победа не му оставија, таква брука не се десила во никој тим во Ф1 никад. Слични пропуштања се дешаваа со години и Ирвајн додека беше партнер со Шумахер. Во Мерцедес не памтам ваква победа да се случила, каде едниот го пропушта другиот, ако сум пропуштил или сум заборавил слободно потсети ме.
Јас не реков дека не е така во Ферари или дека не се случи Баричело Шумахер срамот. Се случи. Во Мерцедес немало таква победа АМА секогаш и таму имало возач број 1 и возач број 2. Секогаш. Не знам што праите филмови и се праите на тошо дека таму не е така.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Брат стално сакаш да го релативизираш ова на Ферари, као кај сите е исто. Не е, они влегувале во тешка брука потези. Кој беше возач број 1 во Мерцедес, во првата сезона кога доминираа?
Сена-Прост во живо за жал не сум ги гледал, али од тоа што сме виделе што мислиш, таму имаше број 1 и број 2 возач? Зашто рече дека секогаш во сите тимови имало.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Тешко дека Рикиардо ке оди во Ферари додека е Ветел таму. Овај не дава пошо му ги знае способностите, возеа 1 сезона заедно а Рикиардо сигурно нема да биде водоносец, освен то се знае во ферари политиката - еден е број 1 возач а другиот е зајакот, одсекогаш било така не памтам јас дека сум гледал трка меѓу двата возачи некогаш. Ама пак ке биде интересно да се види Рикиардо покрај Луис на местото од Ботас, таја варијанта е поверојатна.
Рикиардо е подобар од Фетел, баш затоа гермснсково педерче нема да сака
 
C

Castiel

Гостин
Не го релативизирам тоа само кажувам секогаш и во мерцедес се збаело број 1 број 2. Кај ферари тоа секад било најизразито ама немојте да фурате муабети дека во мерцесес еднакви биле. За Прост и Сена не знам што ти кажам не сум прател тогаш ф1 па да знам што како било ситуација. Ти кажувам за од кога пратам формула таму негде 2001 2002. Исто така во ферари до сеа немало двајца возачи слични со квалитет па да знаеме што би се случило и кој би се фурал како прв возач. Не им е таква политиката како тим. Еве во Ред бул и форс индија не се знае кој е прв кој е втор возач па глеаш какви работи и судири им се случуваат меѓу тимски колеги. Ко што во ферари си има причина зашто кими е број 2 така има и во мерцедес зашто ботас е број 2. Пошто овие двајца ја немаат константноста и квалитетот на Ветел и Хамилтон.
Брат стално сакаш да го релативизираш ова на Ферари, као кај сите е исто. Не е, они влегувале во тешка брука потези. Кој беше возач број 1 во Мерцедес, во првата сезона кога доминираа?
Сена-Прост во живо за жал не сум ги гледал, али од тоа што сме виделе што мислиш, таму имаше број 1 и број 2 возач? Зашто рече дека секогаш во сите тимови имало.
Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom