Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
ne mi teknuva ferari vakov poteg da napraile, ama ako napraile, koj go kritikuval ? Tuka na forumov ne pamtam nekad da se terala vakva diskusija najiskreno ....


Ne sfakas, ferarito imase poblemi, narocito vetel ako ne se lazam, botas NE MOZESE da go iskoristi toa ako dobro primeti, prespor bese, luis pobara on da dobie shansa da gi napadne ferari, logicna odluka na timot za da eden nivni vozac atakuva na prvi 2 pozicii, botas ne mozese, hamilton mozese da go vrsi toj pritisok, mu dadoa shansa, ne uspea ni da napadne, mu ja vrati pozicijata na botas.
Dokolku ne se resea na vakov poteg mercedes, ferari nemase da bide pod nikakov pritisok do kraj, zasto botas ne bese kadaren toa da go prai taka da ne gledam apsolutno nisto cudno od ovaa timska odluka, da se napravi obid da se zagrozat ferari i da se iskoristat nivnite problemi na pateka kade prakticno i nema preteknuvanja.
Јас тебе те разбирам, ти мене не ме разбираш. Ако Ботас не можел да нападне а Хамилтон можел да го нападне и помине Кими, тогаш зошто да не го нападне и помине Ботас.
Значи Ботас не може, Хамилтон го напаѓа Ботас го поминува и го напаѓа Кими после, а ако викаш дека е тешко да се претекнува на патекава па затоа Ботас го пуштил Хамилтон, тогаш зошто воопшто го пуштал, да му прави притисок на Кими? Значи доаѓаме до тоа дека можел Хамилтон да го помине Ботас, бидејќи ако Кими беше побавен ќе беше поминат од Хамилтон.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
глупост од невидени размери, овака изгуби најмногу Луис зашо секако ке го поминеше Вотас и ке си беше барем трет
овака јадат резил за ич ништо


Sent from my iPhone using Tapatalk
do zadutre da vozea nemase da go pomine u ungarija, ke go pominese ko i verstapen sto go pomina, so ubedlivo najsvezi gumi na pateka, po sekunda od krug mu kratese na botas, bese pobrz i od luis, i on ko i luis, ne uspea ni da napadne, duri uspeaa luis i botas da si razmenat pozicii na kraj. :)

Nikad nemase 3ti da zavrsi luis da ne se lazeme, osven ako ne bese namerno propusten, na kraj verstapen mu napravi usluga zasto so dvata red bula pred nego postoese golema sansa luis da bide ponazad na krajot
 
C

Castiel

Гостин
ne mi teknuva ferari vakov poteg da napraile, ama ako napraile, koj go kritikuval ? Tuka na forumov ne pamtam nekad da se terala vakva diskusija najiskreno ....


Ne sfakas, ferarito imase poblemi, narocito vetel ako ne se lazam, botas NE MOZESE da go iskoristi toa ako dobro primeti, prespor bese, luis pobara on da dobie shansa da gi napadne ferari, logicna odluka na timot za da eden nivni vozac atakuva na prvi 2 pozicii, botas ne mozese, hamilton mozese da go vrsi toj pritisok, mu dadoa shansa, ne uspea ni da napadne, mu ja vrati pozicijata na botas.
Dokolku ne se resea na vakov poteg mercedes, ferari nemase da bide pod nikakov pritisok do kraj, zasto botas ne bese kadaren toa da go prai taka da ne gledam apsolutno nisto cudno od ovaa timska odluka, da se napravi obid da se zagrozat ferari i da se iskoristat nivnite problemi na pateka kade prakticno i nema preteknuvanja.
Нормално дека не ти текнува кога не ти одговара. Враќај се назад низ страниве и прочитај што пишуваше кога во монако имаше слична ситуација што пишуваше.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Јас тебе те разбирам, ти мене не ме разбираш. Ако Ботас не можел да нападне а Хамилтон можел да го нападне и помине Кими, тогаш зошто да не го нападне и помине Ботас.
Значи Ботас не може, Хамилтон го напаѓа Ботас го поминува и го напаѓа Кими после, а ако викаш дека е тешко да се претекнува на патекава па затоа Ботас го пуштил Хамилтон, тогаш зошто воопшто го пуштал, да му прави притисок на Кими? Значи доаѓаме до тоа дека можел Хамилтон да го помине Ботас, бидејќи ако Кими беше побавен ќе беше поминат од Хамилтон.
Botas nemase problemi ko ferari sto imaa, odnosno vetel, mecedes se nadevase na toa, da se iskoristi toj podatok, nesto sto botas NE BESE kadaren da go napravi, eve ke se lepese luis do nego, prostori za napad tuka prakticno i nema, apsolutno nisto nemase da postignat ako teraa taka, samo ke im napravea usluga na ferari, baska rizikuvaa i sudir, a na vakva pateka toa e i te kako mozno.
Ko sto mu rekov i na Bonnie, sto ne bese napadnat ili pominat botas od verstapen, nemase ni duel, a ovoj bese apla pobrz od nego. Problemot kaj ferari koj postoese sepak ne ovozmozi luis da napravi napad i da pominuva, a toa e klucno u celiov muabet, problemite kaj vetel i sporoto vozenje, nesto koe luis mozese da go koristi, botas ne, aman, ne sfakam kako ne gleas logika u odluka na TIM, da ovozmozi eden od nivnite vozaci da atakuva na prvi dve pozicii i da gi zagrozuva najgolemite rivali na patekata.

Da idea oni spored tvoive razmisluvanja, ke gledavme apla apla dosadna trka, ne deka i sea ne bese, so toa sto namesto prostor za duel, vlaganje u drs tajming na luis so kimi i slicno, i taa mala neizvesnost sto ni bese ovozmozena, nemase da postoi, tuku ke go gleavme botas kako vozi sporo, luis pozadi nego isto, verstapen isto, i razlikata od prvite 2ca i botas ke bese golema. Mi prais muabet ko na monza da vozea, a ne u ungarija.[DOUBLEPOST=1501424823][/DOUBLEPOST]
Нормално дека не ти текнува кога не ти одговара. Враќај се назад низ страниве и прочитај што пишуваше кога во монако имаше слична ситуација што пишуваше.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
aiii, abe ti normalen li si hahahaha
Eve, prosto i ednostavno, da ti nacrtam kako glasi prasanjeto, KADE kimi go propusti vetel, za da atakuva vetel pred nego, i posle na krajot, vetel mu ja vrati pozicijata na kimi, a pritoa nie toa sme go kolnele, k-a-d-e.
U monako imase pit stop, sporo vozenje na kimi, i pominuvanje na vetel koristejki go pitot kako opcija za monako, klasicna timska naredba, videna u 100 navrati u formula 1, kimi vozese posporo od vetel, ovoj si go pomina lagano i toa bese toa.

Od kaj toa, e isto so ova, daj te molam objasni mi haha, kakva glupa sporedba dae uste ne mi se veruva ...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Botas nemase problemi ko ferari sto imaa, odnosno vetel, mecedes se nadevase na toa, da se iskoristi toj podatok, nesto sto botas NE BESE kadaren da go napravi, eve ke se lepese luis do nego, prostori za napad tuka prakticno i nema, apsolutno nisto nemase da postignat ako teraa taka, samo ke im napravea usluga na ferari, baska rizikuvaa i sudir, a na vakva pateka toa e i te kako mozno.
Ko sto mu rekov i na Bonnie, sto ne bese napadnat ili pominat botas od verstapen, nemase ni duel, a ovoj bese apla pobrz od nego. Problemot kaj ferari koj postoese sepak ne ovozmozi luis da napravi napad i da pominuva, a toa e klucno u celiov muabet, problemite kaj vetel i sporoto vozenje, nesto koe luis mozese da go koristi, botas ne, aman, ne sfakam kako ne gleas logika u odluka na TIM, da ovozmozi eden od nivnite vozaci da atakuva na prvi dve pozicii i da gi zagrozuva najgolemite rivali na patekata.

Da idea oni spored tvoive razmisluvanja, ke gledavme apla apla dosadna trka, ne deka i sea ne bese, so toa sto namesto prostor za duel, vlaganje u drs tajming na luis so kimi i slicno, i taa mala neizvesnost sto ni bese ovozmozena, nemase da postoi, tuku ke go gleavme botas kako vozi sporo, luis pozadi nego isto, verstapen isto, i razlikata od prvite 2ca i botas ke bese golema. Mi prais muabet ko na monza da vozea, a ne u ungarija.
Па ако нема простор за напад значи Хамилтон ни Кими немаше да го помине туку џабе само се глупираа.
Тоа ти викам јас, дека кадарниот Хамилтон ако вршел поголем притисок и го искористел ќе го поминел Кими, а ако успеел да го помине Кими автоматски значи можел да го помине и Ботас.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
@Syn прочитај си ги постовите за Монако. Ги критикуваше Ферари дека дале тимска наредба Фетел да победи, а сега оправдуваш што дозволиле Хамилтон да го помине Ботас. И тогаш членовите ти објаснуваа дека Фетел беше побрз и подобро беше за него и Ферари што он беше прв.
Ja ubavo prasav, kade ferari go napravile istovo i od denes, ko sto vide prvicnata reakcija moja za timskata naredba bese sledna ...

:tvg::tvg::tvg::tvg:

Ali potoa ustvari se ispostavi deka mercedes idele na toa, hamitlon da e toj sto ke se obide da gi napadne ferari radi frkite so vetel, botas u nikoj slucaj ne bese kadaren za toa, duri i pospor od niv bese. Tuka ja gleam logikata za vakvata odluka na mercedes, na kraj luis ja vrati pozicijata na botas zasto strategijata ne im vrodi so plod.
Prvicno ne ni znaev deka ferari imaat problemi, rabotata e sto botas ni toa ne uspea da go koristi u svoja polza.
U takva situacija timot nosi odluka ferari da gi napaga onoj koj e kadaren za toa, odnosno onoj koj e u moznost da gi koristi frkite na vetel, ako ne uspee, ja vraka pozicijata na botas. Dueli tuka, i u monako ne moze da ima, ama ti mi ednacis klasicno propustanje, za da edniot bide prv na kraj, a drugiot vtor, so propustanje za da edniot vozac moze da gi zagrozi rivalite, zasto drugot vozi sporo iako ovie imaat problemi.

Ke bese apsurdna ovaa timska strategija, ako botas isto bese brz i se lepese do kimi, i na kraj mu daese na luis aj ti probaj ja ne mozam iako sum u drs tajming so nego, vaka ne, logicno e ako mercedes ima prostor da gi napaga ferari da postapi vaka, inace so botas nikad nemase da ja imaat taa moznost.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Може на фановите на Ферари нема да им се допадне ама јас мислам и сигурен сум дека ако беше обратна ситуацијата Кими исто ке го пуштеше Фетел да оди напред и да ги напаѓа мерцедесите, и шо е уште повероватно познавајки го Фетел а и политиката на Ферари толку години ако во тоа не успееше како сега Луис, Фетел немаше шанса да му го врати на Кими местото на подиум.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Па ако нема простор за напад значи Хамилтон ни Кими немаше да го помине туку џабе само се глупираа.
Тоа ти викам јас, дека кадарниот Хамилтон ако вршел поголем притисок и го искористел ќе го поминел Кими, а ако успеел да го помине Кими автоматски значи можел да го помине и Ботас.
daj be ej, u krug gi vrtime istite muabeti, ti izglea mislis na monca deka vozea pa taka ke pominel luis, lesno ko prosetka u park
tebe ti nema logika koga eden TIM, se resava da go napagja svojot najgolem rival so onoj vozac koj e sposoben toa da go napravi zasto oni imaat problemi, odnosno, tebe ti ima logika timot da rece, ej ok e decki, spori sme kao kurac so botas, nemame teoretska sansa da im se doblizime na ferari iako imaat problemi, sci fi e da vlezeme u drs tajming, i ok e vaka da terame iako luis e duplo pobrz i toa ustvari moze da ni go dostavi.
Kaj mene obratno e, mene logicno mi e eden TIM da ja iskoristi sekoja dostapna opcija da gi zagrozi svoite najgolemi rivali, i mi nema logika da se reshat na poteg koj toa celosno ke im go onevozmozi.

I toa e toa, nema sto poveke da se diskutira za ova, koga defintivno imame razlicni sfakanja za rabotite.
 
C

Castiel

Гостин
Botas nemase problemi ko ferari sto imaa, odnosno vetel, mecedes se nadevase na toa, da se iskoristi toj podatok, nesto sto botas NE BESE kadaren da go napravi, eve ke se lepese luis do nego, prostori za napad tuka prakticno i nema, apsolutno nisto nemase da postignat ako teraa taka, samo ke im napravea usluga na ferari, baska rizikuvaa i sudir, a na vakva pateka toa e i te kako mozno.
Ko sto mu rekov i na Bonnie, sto ne bese napadnat ili pominat botas od verstapen, nemase ni duel, a ovoj bese apla pobrz od nego. Problemot kaj ferari koj postoese sepak ne ovozmozi luis da napravi napad i da pominuva, a toa e klucno u celiov muabet, problemite kaj vetel i sporoto vozenje, nesto koe luis mozese da go koristi, botas ne, aman, ne sfakam kako ne gleas logika u odluka na TIM, da ovozmozi eden od nivnite vozaci da atakuva na prvi dve pozicii i da gi zagrozuva najgolemite rivali na patekata.

Da idea oni spored tvoive razmisluvanja, ke gledavme apla apla dosadna trka, ne deka i sea ne bese, so toa sto namesto prostor za duel, vlaganje u drs tajming na luis so kimi i slicno, i taa mala neizvesnost sto ni bese ovozmozena, nemase da postoi, tuku ke go gleavme botas kako vozi sporo, luis pozadi nego isto, verstapen isto, i razlikata od prvite 2ca i botas ke bese golema. Mi prais muabet ko na monza da vozea, a ne u ungarija.[DOUBLEPOST=1501424823][/DOUBLEPOST]aiii, abe ti normalen li si hahahaha
Eve, prosto i ednostavno, da ti nacrtam kako glasi prasanjeto, KADE kimi go propusti vetel, za da atakuva vetel pred nego, i posle na krajot, vetel mu ja vrati pozicijata na kimi, a pritoa nie toa sme go kolnele, k-a-d-e.
U monako imase pit stop, sporo vozenje na kimi, i pominuvanje na vetel koristejki go pitot kako opcija za monako, klasicna timska naredba, videna u 100 navrati u formula 1, kimi vozese posporo od vetel, ovoj si go pomina lagano i toa bese toa.

Od kaj toa, e isto so ova, daj te molam objasni mi haha, kakva glupa sporedba dae uste ne mi se veruva ...
Ти знаеш да читаш или со сила се праиш глуп? Пишав СЛИЧНА ситуација не знам што не ти е јасно. Тогаш се изнапиша глупости за тоа каки ферари со тимска наредба го пуштиле Ветел пред кими , а сега што апла беше тимска наредба за Луис да иде пред ботас браво супер. Али добро не си во право и сеа ќе пишуваме хахаххахабаб глупа споредба.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Може на фановите на Ферари нема да им се допадне ама јас мислам и сигурен сум дека ако беше обратна ситуацијата Кими исто ке го пуштеше Фетел да оди напред и да ги напаѓа мерцедесите, и шо е уште повероватно познавајки го Фетел а и политиката на Ферари толку години ако во тоа не успееше како сега Луис, Фетел немаше шанса да му го врати на Кими местото на подиум.
30000000% ke go propustese, ko i SEKOJ tim u formula 1 sto ke go napravese toa, nema tim u formula 1 sto ke ide na varijantanta na @Zarniwoop , mozeme da atakuvame na visok plasman, ama ke se resime da terame na opcijata kade dvata bolida ke se vlecat na pateka, zasto prviot e spor kao kurac, i moznosta da gi zagrozime rivalite nema potreba da ja koristime.
A da ne navlagame u muabetite kolkav e vlogot sezonava ...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
do zadutre da vozea nemase da go pomine u ungarija, ke go pominese ko i verstapen sto go pomina, so ubedlivo najsvezi gumi na pateka, po sekunda od krug mu kratese na botas, bese pobrz i od luis, i on ko i luis, ne uspea ni da napadne, duri uspeaa luis i botas da si razmenat pozicii na kraj. :)

Nikad nemase 3ti da zavrsi luis da ne se lazeme, osven ako ne bese namerno propusten, na kraj verstapen mu napravi usluga zasto so dvata red bula pred nego postoese golema sansa luis da bide ponazad na krajot
контрадикторен си, ако неможел Ботас да го помине шо е спор као планираа да го поминат Ферари? немаа проблеми они, само стравуваше Кими дали гумите ке издржат и ај не го вади циганот жити се


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Па шо дека беше тимска наредба, и требаше да има, тоа ја направи поинтересна трката а сепак Ботас да не е оштетен на крај, ако некој се доближи до ферари или недајбоже ги нападне плачите ко Фетел, не се сите овде навивачи на ферари, има некои кои сакаат интересни дуели, за вас ништо да не се случи цела трка ако победи ферари - добра трка била..
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
контрадикторен си, ако неможел Ботас да го помине шо е спор као планираа да го поминат Ферари? немаа проблеми они, само стравуваше Кими дали гумите ке издржат и ај не го вади циганот жити се


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ова и јас му го зборам ама тој не ме разбира.
Значи @Syn кратко и јасно. Како Хамилтон ќе го поминеше Кими ако не можел да го помине Ботас?
 
C

Castiel

Гостин
Па шо дека беше тимска наредба, и требаше да има, тоа ја направи поинтересна трката а сепак Ботас да не е оштетен на крај, ако некој се доближи до ферари или недајбоже ги нападне плачите ко Фетел, не се сите овде навивачи на ферари, има некои кои сакаат интересни дуели, за вас ништо да не се случи цела трка ако победи ферари - добра трка била..
Нема врска фанови не фанови на ферира. Кога имаше слична сутиација на ферари се и сешто се пишуваше тука. Ама мерцедес кога го право тоа. Браво супер така треба. Кај е логиката тука?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom