Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
https://www.motorsport.com/f1/news/sauber-confirms-ericsson-leclerc-for-2018-f1-season-985150/ И потврда. Со Ериксон згрешија човекот ни бод не освои. Па ќе кажам едвај чекам за Чарлс.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Има финансиски спонзори позади него што стојат, еби му матер тоа е, да беше Ф1 базирана на талент само ехеее, кај ке и беше крајот
Дизајнот на болидот мех, можеа и многу подобро посебно онаа црно-црвена комбинација многу добро изгледаше ама ај.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Она кога ке станеш неофицијален втор тим на Ферари. Сезонава се шушкаше дека Ферари користат 3Д принтани делови на нивните болиди, а еве ги сеа Заубер магично најдоа партнер кој им достави таква машина, после склопување на партнерството со Алфа Ромео и зимање на Леклерк под нивна капа. Не го остава Ферари нивниот пулен да бидне издуван на крај на гридот очигледно. Како што реков пред неколку поста може да го очекуваме Заубер во средината следна сезона кај што беше Хас оваа.
http://www.f1-bih.com/bs/2017/12/06/sauber-uveo-masinu-za-3d-printanje-metala/

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Па не сум баш сигурен дека ке биде издуван на крај на грид, Ферари оценија дека Заубер е толку инфериорен тим шо се одлучија да им ја дадат полната спецификација на моторите значи ке имаат потполно исти мотори како кај Ферари што досега не беше случај пошто Ферари стравуваа да не испадни некој тим кој користи нивни мотори да има подобри резултати од нив самите како што е кај Рено случајот, освен тоа тука е и 3Д Принт технологијата која Ферари одлучи исто да ја подели па потоа Алфа Ромео тука... така да јас мислам дека ке има солиден напредок Заубер до година и Леклерк ке има добра шанса да се докажува.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Па не сум баш сигурен дека ке биде издуван на крај на грид, Ферари оценија дека Заубер е толку инфериорен тим шо се одлучија да им ја дадат полната спецификација на моторите значи ке имаат потполно исти мотори како кај Ферари што досега не беше случај пошто Ферари стравуваа да не испадни некој тим кој користи нивни мотори да има подобри резултати од нив самите како што е кај Рено случајот, освен тоа тука е и 3Д Принт технологијата која Ферари одлучи исто да ја подели па потоа Алфа Ромео тука... така да јас мислам дека ке има солиден напредок Заубер до година и Леклерк ке има добра шанса да се докажува.
Тоа и викам, Ферари НЕ го остава Леклерк да бидне издуван, а за полната спецификација не сум баш сигурен мислам дека ниеден тим не дава полна спецификација него некои 80% т.е. второстепената ке ја имаат, оваа година ја имаа спецификацијата од 2016. Кај и да е ке ги гледаме рамо до рамо со Форс Индија според мое мислење.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Па така најавија, дека ке ја дадат полната спецификација, а и во твојот линк го има овој цитат

Nakon što su dogovorili korištenje najnovije specifikacije Ferrarijevih pogonskih jedinica, kao i partnerstvo sa Alfom Romeo, Sauber se nada osjetnom napretku u 2018.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Форс Индија е алфа и омега за Заубер, едино тапа им е името што сметам дека треба да го сменат.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Па така најавија, дека ке ја дадат полната спецификација, а и во твојот линк го има овој цитат

Nakon što su dogovorili korištenje najnovije specifikacije Ferrarijevih pogonskih jedinica, kao i partnerstvo sa Alfom Romeo, Sauber se nada osjetnom napretku u 2018.
Под најнови не викаат дали првостепени или второстепени, него најнови е потенцирано зашто годинава користеа лански агрегати

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Во некое видео пред некој ден видов несреќа во Ф1 (можно е и да не е Ф1, можно е да е Ф2 или Инди 500 или друг натпревар), во кое при несреќата телото на возачот излета надвор, а главата остана во болидот. Постар е настанот, сигурно повеќе од дваесетина години. Знае некој да ми каже име од шоферот?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.815
Поени од реакции
10.951
Во некое видео пред некој ден видов несреќа во Ф1 (можно е и да не е Ф1, можно е да е Ф2 или Инди 500 или друг натпревар), во кое при несреќата телото на возачот излета надвор, а главата остана во болидот. Постар е настанот, сигурно повеќе од дваесетина години. Знае некој да ми каже име од шоферот?
Хмм, не сум слушнал за овој случај. Али прво нешто што ми текнува на тело што излетува од болид, тоа е смртта на Жил Вилнев, мислам 1982ра дека е. Телото можеш и да го забележиш како излетува од болидот.

 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Хмм, не сум слушнал за овој случај. Али прво нешто што ми текнува на тело што излетува од болид, тоа е смртта на Жил Вилнев, мислам 1982ра дека е. Телото можеш и да го забележиш како излетува од болидот.

Не е истото, но сепак лоша работа... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom