Формула 1 - сезона 2017

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Zaptija Stojkov, 17 јануари 2016.

?

Шампион за 2017 според вас е...

Анкетата е затворена 26 април 2017.
 1. Lewis Hamilton

  17,7%
 2. Valtteri Bottas

  0 гласови
  0,0%
 3. Sebastian Vettel

  48,4%
 4. Kimi Raikkonen

  17,7%
 5. Daniel Ricciardo

  1,6%
 6. Max Verstappen

  6,5%
 7. Lance Stroll

  0 гласови
  0,0%
 8. Felipe Massa

  0 гласови
  0,0%
 9. Fernando Alonso

  6,5%
 10. Stoffel Vandoorne

  0 гласови
  0,0%
 11. Nico Hulkenberg

  0 гласови
  0,0%
 12. Jolyon Palmer

  0 гласови
  0,0%
 13. Sergio Perez

  0 гласови
  0,0%
 14. Esteban Ocon

  0 гласови
  0,0%
 15. Romain Grosjean

  0 гласови
  0,0%
 16. Kevin Magnussen

  0 гласови
  0,0%
 17. Carlos Sainz Junior

  0 гласови
  0,0%
 18. Daniil Kvyat

  0 гласови
  0,0%
 19. Marcus Ericsson

  0 гласови
  0,0%
 20. Pascal Wehrlein

  1,6%
 1. Castiel

  Castiel

  Член од:
  2 март 2013
  Мислења:
  7.587
  Допаѓања:
  8.253
  Најинтересно ќе ми е Le Clerc како ќе се покаже во ф1. Во ф2 беше феноменален. Ако продолжи со исто темпо едвај чекам да го видам во болид на Ферари.

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
  На DonRistovski и Ilumious им се допаѓа ова.
 2. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.733
  Допаѓања:
  2.563
  И јас го следам ЛеКлерк. Добро би било да вози Хас, таман да не го гледам тоа копилето Магнусен да му а ебам фацата глупава.
   
 3. Castiel

  Castiel

  Член од:
  2 март 2013
  Мислења:
  7.587
  Допаѓања:
  8.253
  Imase treninzi so Sauber pa najverojatno tamu ke vozi. A i od niv imase najavi ke imale pokonkurenten bolid taka da ke vidime.

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
  На DonRistovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.733
  Допаѓања:
  2.563
  Da da. Alfa Romeo zaedno so Sauber.
   
 5. Dr. Gonzo

  Dr. Gonzo

  Член од:
  1 февруари 2012
  Мислења:
  3.499
  Допаѓања:
  4.057
  Леклерк мислам дека е калибар на Макс. Само не знам дали ќе може одма во неговата прва сезона да се докаже како Макс поради тоа што Заубер највероатно ќе се дават последни. Макс со Торо Росо имаше шанси да се бори во средина.
   
  На DonRistovski, Castiel и Black Knight им се допаѓа ова.
 6. spaso

  spaso

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  2.724
  Допаѓања:
  756
  Le Clerk slobodno moze i Force India da vozi , od Perez i Ocon e daleku pokvaliteten , malku trening so simulacija i kje bide spremen
   
 7. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.733
  Допаѓања:
  2.563
  https://www.formula1.com/en/latest/headlines/2017/11/alfa-romeo-to-return-to-f1-with-sauber.html

  Alfa Romeo to return to F1 with Sauber
  The Sauber F1 Team have signed a multi-year technical and commercial partnership with Alfa Romeo, returning the Italian car manufacturer to F1 after an absence of more than 30 years.

  The deal will see the Swiss squad renamed Alfa Romeo Sauber F1 Team from 2018, with the car bearing the Alfa Romeo logo and being equipped with 2018-spec Ferrari engines.

   
 8. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.206
  Допаѓања:
  1.701
  Доцниш малце веќе развржана е темата на големо

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На DonRistovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.733
  Допаѓања:
  2.563
  И тоа цела страна сум доцнел :D :D :D
   
  На Black Knight му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Castiel

  Castiel

  Член од:
  2 март 2013
  Мислења:
  7.587
  Допаѓања:
  8.253
  На DonRistovski, Dr. Gonzo и Black Knight им се допаѓа ова.
 11. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.206
  Допаѓања:
  1.701
  Има финансиски спонзори позади него што стојат, еби му матер тоа е, да беше Ф1 базирана на талент само ехеее, кај ке и беше крајот
  Дизајнот на болидот мех, можеа и многу подобро посебно онаа црно-црвена комбинација многу добро изгледаше ама ај.
  [​IMG]
   
  На DonRistovski, redmountain и Castiel им се допаѓа ова.
 12. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.206
  Допаѓања:
  1.701
  Она кога ке станеш неофицијален втор тим на Ферари. Сезонава се шушкаше дека Ферари користат 3Д принтани делови на нивните болиди, а еве ги сеа Заубер магично најдоа партнер кој им достави таква машина, после склопување на партнерството со Алфа Ромео и зимање на Леклерк под нивна капа. Не го остава Ферари нивниот пулен да бидне издуван на крај на гридот очигледно. Како што реков пред неколку поста може да го очекуваме Заубер во средината следна сезона кај што беше Хас оваа.
  http://www.f1-bih.com/bs/2017/12/06/sauber-uveo-masinu-za-3d-printanje-metala/

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На total и Castiel им се допаѓа ова.
 13. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  492
  Па не сум баш сигурен дека ке биде издуван на крај на грид, Ферари оценија дека Заубер е толку инфериорен тим шо се одлучија да им ја дадат полната спецификација на моторите значи ке имаат потполно исти мотори како кај Ферари што досега не беше случај пошто Ферари стравуваа да не испадни некој тим кој користи нивни мотори да има подобри резултати од нив самите како што е кај Рено случајот, освен тоа тука е и 3Д Принт технологијата која Ферари одлучи исто да ја подели па потоа Алфа Ромео тука... така да јас мислам дека ке има солиден напредок Заубер до година и Леклерк ке има добра шанса да се докажува.
   
 14. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.206
  Допаѓања:
  1.701
  Тоа и викам, Ферари НЕ го остава Леклерк да бидне издуван, а за полната спецификација не сум баш сигурен мислам дека ниеден тим не дава полна спецификација него некои 80% т.е. второстепената ке ја имаат, оваа година ја имаа спецификацијата од 2016. Кај и да е ке ги гледаме рамо до рамо со Форс Индија според мое мислење.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 15. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  492
  Па така најавија, дека ке ја дадат полната спецификација, а и во твојот линк го има овој цитат

  Nakon što su dogovorili korištenje najnovije specifikacije Ferrarijevih pogonskih jedinica, kao i partnerstvo sa Alfom Romeo, Sauber se nada osjetnom napretku u 2018.
   

Сподели преку: