Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ferrari ushte dolgo nema da vidi titula ! So germanci nema zaebancija , kje si gi kleckat ... ne go sakam Hamilton ama toa e shto da se pravi kje go gledam crnchishteto kako osvojuva titula . Nemogu da verujem ! A italjanive izlegoa teshki amateri .
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Ф1 не е мото гп, и никогаш не била, не е исто мотор и болид.
2002-F1-US-Grand-Prix.jpg
Се сеќавате на ова? :)

Никогаш не била иста и нема да биде. Но и поради тоа што не се исти Ф1 скоро никој да не гледаше 2014-2016. Ете 3 години имаме доминација на еден тим, кој ги завршуваше трките со 30 секунди предност пред другите на крајот од трката.

Друго нешто, Еве кажете ми како во 2012 на првите 8-9 трки имавме се различни победници од 4-5 различни тима? :) Затоа викам дека треба да учат ако не сакаат спортот да пропадне. Поизедначено треба да биде само, и не меѓу 2тима само.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Прегледај го приврзокот 179026
Се сеќавате на ова? :)

Никогаш не била иста и нема да биде. Но и поради тоа што не се исти Ф1 скоро никој да не гледаше 2014-2016. Ете 3 години имаме доминација на еден тим, кој ги завршуваше трките со 30 секунди предност пред другите на крајот од трката.

Друго нешто, Еве кажете ми како во 2012 на првите 8-9 трки имавме се различни победници од 4-5 различни тима? :) Затоа викам дека треба да учат ако не сакаат спортот да пропадне. Поизедначено треба да биде само, и не меѓу 2тима само.
Блиску до изедначеност би било само ако сите болиди се исти и тука ќе се види способноста на тимот и екипата.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Прегледај го приврзокот 179026
Се сеќавате на ова? :)

Никогаш не била иста и нема да биде. Но и поради тоа што не се исти Ф1 скоро никој да не гледаше 2014-2016. Ете 3 години имаме доминација на еден тим, кој ги завршуваше трките со 30 секунди предност пред другите на крајот од трката.

Друго нешто, Еве кажете ми како во 2012 на првите 8-9 трки имавме се различни победници од 4-5 различни тима? :) Затоа викам дека треба да учат ако не сакаат спортот да пропадне. Поизедначено треба да биде само, и не меѓу 2тима само.
Па скоро секогаш било меѓу тимски колеги од еден тим или помеѓу 2 тима. Со ретки исклучоци секако.

Во МотоГП ќе гледаш секогаш повеќе акција поради тоа што е трка помеѓу мотори. Не се широки и не прават турбуленции на тој што следи позади.

Блиску до изедначеност би било само ако сите болиди се исти и тука ќе се види способноста на тимот и екипата.
За да се случи ова треба еден произведувач да им даде исти компоненти на сите. Тоа не е возможно пошто големите фабрички тимови одма ќе напуштат. Не е ова Индикар. Но да, треба промена во правила да се израмни конкуренција малце.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Па скоро секогаш било меѓу тимски колеги од еден тим или помеѓу 2 тима. Со ретки исклучоци секако.

Во МотоГП ќе гледаш секогаш повеќе акција поради тоа што е трка помеѓу мотори. Не се широки и не прават турбуленции на тој што следи позади.


За да се случи ова треба еден произведувач да им даде исти компоненти на сите. Тоа не е возможно пошто големите фабрички тимови одма ќе напуштат. Не е ова Индикар. Но да, треба промена во правила да се израмни конкуренција малце.
Може да се користи една шасија, која би ја правеле заеднички рб мекларен ферари и мерцедес, и би ја користеле сите тимови, а околу моторите би им дозволил да си прават различно сите но сите тимови да ја имаат најјаката спецификација. Но ова нема да се оствари пошто ферари и мерцедес први ќе се заканат дека ќе напуштат.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Може да се користи една шасија, која би ја правеле заеднички рб мекларен ферари и мерцедес, и би ја користеле сите тимови, а околу моторите би им дозволил да си прават различно сите но сите тимови да ја имаат најјаката спецификација. Но ова нема да се оствари пошто ферари и мерцедес први ќе се заканат дека ќе напуштат.
Ф1 е сепак борба на технолошка суперионост. Кој ќе направи најдобра шасија + погонска единица. Од секогаш било така. Според мене, треба да се преполоват буџетите на големите тимови но во исто време да се зачувува производството на напредна технологија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom