Форекс Трејд на српски

Дали користите Fxlider.

  • Да

    Гласови: 1 20,0%
  • Не

    Гласови: 4 80,0%

  • Вкупно гласачи
    5
  • Гласањето е завршено на .

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Барав ваква тема на форумов и не видов, ако има ќе ја бришам оваа.
Ајде чекам искуства за ФТ на Српски. Сигурно сте слушнале, виделе на Фејсбук.
Ако не сте информирани за што се работи видете овде http://www.fxlider.com
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Тоа е само уште една платформа за тргување на берзата на валути FOREX .

ЈАс извесен период практицирам со една друга платформа ,онаа на eToro ....и прилично сум задоволен.

Ако сакаш да стекнеш одредени предзнаења за начините како можеш да тргуваш на ФОРЕКС берзата, добро е за старт да почнеш и со српската платформа, која ми се чини овозможува ДЕМО акаунт...

А ако сакаш да вложиш вистински пари ,ти препорачувам да користиш платформа од официјалниот сајт forex.com , каде имаш и солидни видеотуторијали колку за вовед во овај “бизнис“.
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
za zal ne tolku dostapna literatura ima za FX ili za tehnicka analiza pri trguvanjeto i berzansoto rabotenje.. Normalno najdostapni preku NET se na angliski jazik. Ako nekoj e zivotno zainteresiran da nauci, ke mora da se potrudi okolu angliskiot jazik za negovo dobro..

Inaku www.forexfactory.com i www.babypips.com se dva sajta koi gi objasnuvaat pocetnite cekori vo svetot na berzanskite rabotenja.. FF e forum a BP e poveke kako online skola...

Da napomenam isto deka na forumov Kajgana, veke postoi tema Trguvanje so valuti - FOREX .. taka da ako moderatorite mislat deka treba ovie dve da se spojat.. neka povelat...

PRI TOA pri izbor na online broker, ne treba da se vodi da li zboruva ili ne srpski, bugarski i drugo... ima povazni prasaja koi treba da se postavat..:

  • Da li e ECN ili Bucket Shop, tip na broker
  • Da li presmetuva provizija, ili samo SPREAD [razlika od Bid/ask]
  • Da li ima avtomatsko izvrsuvanje ili odi preku dilerski DESK
  • Kolkav Leverage dozvoluva, ili kolku pati od tvojot kapital ti dozvoluva da koristis pri transakcija [pri toa vo USA e okolu 50pati, vo evropa e okolu 400]
  • Kako i na koj nacin mozete da doznacite pari, da li koristi Creditcard, moneybookers, ili mora preku bankarska transacija [ova e vazno, da znaete kako, i kolku brzo mozete da stavite pari na vasiot account kaj toj broker, no isto taka za kolku vreme i kako da gi simnete
  • So kolkav spread raboti; [obicno EUR/USD ne treba da e pogolem od 2 pips; ili GBP/USD od 3]
  • Definitivno Market data Feed, ili Clearing Houses, so kolku banki toj broker raboti, - ke sretnete 1, 4, 20 - toa e broj na banki ili finansiski institucii od koj toj broker gi razmenuva vasite kupi/prodaj transakcii [bid/ask]
  • Konecno, sigurnosta na fondovite, da li se regulirani, so sto, kade, i koja garancija davaat za tie fondovi

Jas trguvam veke 6-7 godini, i ne sum vrzan so nieden broker, koristam nad 10 brokeri, sekoj za svoja namena... Ako vi trebaat bilo kakvi informacii, ili pomos.. jave ti mi se...ke gledam da pomognam..

Mojot profil na Forexfactory e ist..

http://www.forexfactory.com/piters

i mojata reputacija..

http://www.forexfactory.com/memberlist.php?order=desc&sort=vouches&pp=50
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Но сепак, јас зборувам за почетници кои сакаат да влезат во овој бизнис. Овај Forex на српски би го користелк затоа што со англискиот стојам слабо, а не би сакал да замарам некој кој знај, или пак јас да се замарам да преведувам (читај немам доволно време). Мислам дека ги има доста такви во МКД кои имаат пари, би сакале да инвестираат преку Fxlider ,а незнаат англиски.
Може да се тргува и со стоки, а не само со валути.
Овие детали кои ги постираше Piters не ги разбирам во целост па затоа и ја отворив оваа тема, да се информираме ние лаиците во оваа област.
За секој детал може да се информира секој кој ќе ја посети оваа страна.
Има демо верзија за експериментирање.
Има моментални клиенти од МКД, барем така ме информираат од Fxlider.sr.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво.
Дали постои некој што тргува со реална сметка на FxLider? Веќе долго време тргувам на демо сметка и од 100.000 евра кои ги даваа на демо акаунтот јас направив 40.000.000... Што не е мала работа.. Реално сум ги зголемил парите 400 пати. Кога веќе доволно го извежбав и знам како финкционира сакам да прашам дали некој има искуство со него пред да вложам вистински пари.. Ви благодарам однапред..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom