Фондот за здравство испрати 15.000 граѓани на обвинителна клупа.

Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Зашто вчера и јас прв пат поднесов ваква работа и малку се испотресов (жива среќа за џабе), односно досега бев на родител осигурен, а сега по завршувањето на студиите како невработен и можам да кажам дека ситуацијата не е наивна ич. Од една страна е добро дека во ФЗО навистина завршуваш по експресна постапка, но многу подобро би било сите да си вадат потврда од УЈП за своите приходи, па така и сам ќе си видиш колку ти пишале приходи од УЈП и ќе си бидеш на чисто, за во која категорија влегуваш.

Чисто за информација на некој друг, особено завршени студенти, УЈП не ги брои како приходи кои ги бара ФЗО пари од стипендии и други надомести, како и дознаки од странство (било какви).
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
838
Поени од реакции
3.332
Зашто вчера и јас прв пат поднесов ваква работа и малку се испотресов (жива среќа за џабе), односно досега бев на родител осигурен, а сега по завршувањето на студиите како невработен и можам да кажам дека ситуацијата не е наивна ич. Од една страна е добро дека во ФЗО навистина завршуваш по експресна постапка, но многу подобро би било сите да си вадат потврда од УЈП за своите приходи, па така и сам ќе си видиш колку ти пишале приходи од УЈП и ќе си бидеш на чисто, за во која категорија влегуваш.

Чисто за информација на некој друг, особено завршени студенти, УЈП не ги брои како приходи кои ги бара ФЗО пари од стипендии и други надомести, како и дознаки од странство (било какви).

Dali UJP mi gi broi kako prihodi dobivkata od kladilnica? nevraboten sum nemam on nikade prihodi no so kladilnicive sum vo plus nekogas igram i singl na pogolemi pari i gubam toa ne gi interesira na UJP.Zatoa dali mi se racuna dobivkata od kladilnica kako prihod bidejki pri sekoe podiganje na dobivkata so noviov zakon mora da im dades licna karta za da te isplatat plakam danok od dobivkata 10% na sekoe livce a kladilnicata im predava na UJP mesecna smetka kolku den sum dobiten dali toa mi se racuna kako prihod nekoj koj znae e poubaten vo ova neka mi odgovori?
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Dali UJP mi gi broi kako prihodi dobivkata od kladilnica? nevraboten sum nemam on nikade prihodi no so kladilnicive sum vo plus nekogas igram i singl na pogolemi pari i gubam toa ne gi interesira na UJP.Zatoa dali mi se racuna dobivkata od kladilnica kako prihod bidejki pri sekoe podiganje na dobivkata so noviov zakon mora da im dades licna karta za da te isplatat plakam danok od dobivkata 10% na sekoe livce a kladilnicata im predava na UJP mesecna smetka kolku den sum dobiten dali toa mi se racuna kako prihod nekoj koj znae e poubaten vo ova neka mi odgovori?
Да и те како тоа влегува, дури и самиот си кажуваш дека обложувалниците ги даваат податоците за твоите добивки на УЈП, а подоцна и се плаќа данок на износот, така што се за што веќе си платил данок, поминато е низ УЈП, ама најдобро појди во УЈП извади си потврда за приходи и ќе си видиш колку имаш.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
3
Доколку некој е осуден или му се заканува казна, знам адвокат кој гарантирано ќе го извади невин човекот за оваа конкретна работа.
 
На врв Bottom