Фондот за здравство испрати 15.000 граѓани на обвинителна клупа.

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
да мислам дека 99 проценти се слични или исти случаеви како кај каран останаиот 1процент е од незнаење неинформираност и мислење дека нема да ги фатат
главна причина се бруто пресметките во изјавата која ја пополнуваат пишува нето приходи 96600 а не бруто а од друга страна по закон се пресметува бруто а не нето и со тоа нормално приходите се поголеми башка невработениот бара осигурување за тековната година не за претходната за која платил осигурување зарем мислиш дека оние кој купуваат преку пеј пал сите се невработени и неплаакаат некаква давачка према државата глупости
главната причина е бруто плата и не мешај пеј пал плаќања со остварени приходи сите кој купуваат преку пејпал не се невработени и не пријавиле приходи во ујп
Народот е таков, можеш многу убаво да го видиш менталитетот баш на темета за пејпал а и на оваа. Знаеш ли ти какви казни има во САД за вакво нешто?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
1908063_283178758546257_379736047168493072_n.jpg
Некогаш порано, не толку одамна пред околу 30 години во нашата држава било срамота да се спомене зборот данок. Денес освен даноци имаме и придонеси, доприноси, акцизи, забрани, дозволи, затвори, казни, сметки, монополи, олигополи...
Оти народот има лој.
[DOUBLEPOST=1411191265][/DOUBLEPOST] 10419014_847899301889044_8610489974508324287_n.jpg
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.065
Поени од реакции
2.664
Народот е таков, можеш многу убаво да го видиш менталитетот баш на темета за пејпал а и на оваа. Знаеш ли ти какви казни има во САД за вакво нешто?
A знаеш ли каква е казната во САД ако во образецот пишуваш нето плата:

http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Potvrda za visinata na isplatena plata na osigurenikot-NP1 obrazec.pdf

a ти ги утужуваш граѓаните што во образецот не го пишувале износот на бруто плата?
 
Член од
15 август 2014
Мислења
16
Поени од реакции
9
само малку некој да ми објасни...
значи вака оваа година останав без работа и отидов да се пријавам таа таму ми диктираше што да пишам во пријавата и на моето прашање за тие 96000 ми рече дека се работи за остварен приход надвор од платата а не за платата. Затоа што мене платата ми беше 26000 и тоа јасно и гласно и го кажав. Е сега според вашиот муабет излегува дека и јас сум лажела. :eek:
Супер ќе се дружиме во затвор.:D
а што е најзабавно јас до ден денешен немам ниту матичен лекар и не ми е употребена ни картичката ...супер бе...
ај сега кажете ми што да правам :( или неможам ништо да направам :(
 
Член од
15 август 2014
Мислења
16
Поени од реакции
9
значи ова е само за оние приходи за кои не се платени придонеси од 01.01 до 01.01.наредната година така
ако е така значи ништо од дружбата
шала на страна ,...
Морам да признаам дека во земјава ни излегоа еден куп нови закони што мислам дека и правниците не ги знаат а не пак ние останатите. Значи воопшто лугето не се криви туку тие таму што работат треба да го имаат тоа на увид. На пример еве јас што оти сум образнована кога никогаш не ме интерсирало ова не ми е дел од професијата и не се замарам . Ова треба да ти го каже тој таму што работи затоа што е во негов домен и тој треба да те упати. А не да дознаваш работи отпосле.
Глупости и од најсиромашните да се збогатувало брее...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.859
Поени од реакции
7.533
Среќна Нова 49, овај 2015 :icon_lol:.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.512
значи ова е само за оние приходи за кои не се платени придонеси од 01.01 до 01.01.наредната година така
ако е така значи ништо од дружбата
шала на страна ,...
Морам да признаам дека во земјава ни излегоа еден куп нови закони што мислам дека и правниците не ги знаат а не пак ние останатите. Значи воопшто лугето не се криви туку тие таму што работат треба да го имаат тоа на увид. На пример еве јас што оти сум образнована кога никогаш не ме интерсирало ова не ми е дел од професијата и не се замарам . Ова треба да ти го каже тој таму што работи затоа што е во негов домен и тој треба да те упати. А не да дознаваш работи отпосле.
Глупости и од најсиромашните да се збогатувало брее...
Da bese taka ne bi me osudile..
Ama moze te ispustile od sistemot ili pak cekaj dogodina.)))
Tie ako razbiraa nesto od toa sto go rabotat nemase da ima 15 000 vakvi slucai. Toa ti e koga vo javna administracija se vrabotuva samo spored partiska pripadnost ili rodninski vrski.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
16
Поени од реакции
9
сега разбрав всушност што е работата со тоа што ќе се праќаат во затвор. Па цели три месеци нема да можеш да се пријавиш во АВРМ:vozbud: како невработен и ќе те избришат од евиденција.
Па после тоа гледаш се намалила невработеноста во Македонија за цели 15000 луѓе. Оваа година 15000 наредната уште толку сигурно ќе стигнеме 20% невработеност.Па полесен начин нема(y)
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Фино не опслужуваат со секакви глупости ... за нас како прост народ не треба ништо подобро .... додека има голи задници ќе има и кој меракот да си го прави врз нив.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
986
Поени од реакции
414
Ne ja razbiram rabotava so 96 600 den??? Ova na godisno nivo pravime muabet?? Abe so ovie pari kade se zivee bre luge.???? Kazna samo.Napred vlada.Veruvam deka toj narod ke nauci da zivee na vozduh samo_Od zadovolstvo ke moze da si dozvoli samo masturbacija..
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
266
Поени од реакции
111
хехехе ова значи сите Freelanceri кои го користеја Skrill и Paypal во минатото ќе бидат казнети и ќе одат взатвор дека од надвор внесуваат пари тука
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.163
Поени од реакции
2.329
Дека треба да се плаќа здравство - треба. И тоа јасно спрема висината на приходот, ако некој зема повеке ке плати повеке, тој што зема помалку ке плати помалку а тој што нема приходи нема да плати ништо и тука нема ништо нејасно. Ручек без пари нема така да тоа бесплатно здравство несмее да се сваќа како буквално бесплатно. Тука имаме проблем само со терминот односно наместо бесплатно посоодветно би било да се употреби терминот солидарно здравство. Бесплатно нешто не постои, мора да се плати од некаде. Нашиот народ има погрешна перцепција кога нешто се плаќа од некој фонд или буџетот на државата па тоа си го смета за ,,бесплатно,, а тој фонд или буџет го полни народот што значи плаќа целот народ а не државата како нешто апстрактно. Е сега во овој случај изгледа има проблем во јаснотијата на самиот закон, лоши и нејасни обрасци за потполнување како и во самите вработени во надлежните органи кои треба да ти објаснат убаво што и као треба да потполниш и платиш. Тука владата треба да направи една убава кампања и реклама за оваа работа и на луѓето да им стане јасно што треба да прават..... ама нешто не им се прави меракот да рекламираат давачки....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Дека треба да се плаќа здравство - треба. И тоа јасно спрема висината на приходот, ако некој зема повеке ке плати повеке, тој што зема помалку ке плати помалку а тој што нема приходи нема да плати ништо и тука нема ништо нејасно. Ручек без пари нема така да тоа бесплатно здравство несмее да се сваќа како буквално бесплатно. Тука имаме проблем само со терминот односно наместо бесплатно посоодветно би било да се употреби терминот солидарно здравство. Бесплатно нешто не постои, мора да се плати од некаде. Нашиот народ има погрешна перцепција кога нешто се плаќа од некој фонд или буџетот на државата па тоа си го смета за ,,бесплатно,, а тој фонд или буџет го полни народот што значи плаќа целот народ а не државата како нешто апстрактно. Е сега во овој случај изгледа има проблем во јаснотијата на самиот закон, лоши и нејасни обрасци за потполнување како и во самите вработени во надлежните органи кои треба да ти објаснат убаво што и као треба да потполниш и платиш. Тука владата треба да направи една убава кампања и реклама за оваа работа и на луѓето да им стане јасно што треба да прават..... ама нешто не им се прави меракот да рекламираат давачки....
Значи пред било каква друга реформа да се направи во здравството, треба да се среди Фондот да работи без корупција и како сервис на граѓаните. Било какви реформи да се воведат се воведуваат на погрешно место
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.622
Поени од реакции
9.387
Ne ja razbiram rabotava so 96 600 den??? Ova na godisno nivo pravime muabet?? Abe so ovie pari kade se zivee bre luge.???? Kazna samo.Napred vlada.Veruvam deka toj narod ke nauci da zivee na vozduh samo_Od zadovolstvo ke moze da si dozvoli samo masturbacija..
тие што добиваат минимална плата, 8170 мкд, годишно земаат толку...

Дека треба да се плаќа здравство - треба. И тоа јасно спрема висината на приходот, ако некој зема повеке ке плати повеке, тој што зема помалку ке плати помалку а тој што нема приходи нема да плати ништо и тука нема ништо нејасно. Ручек без пари нема така да тоа бесплатно здравство несмее да се сваќа како буквално бесплатно. Тука имаме проблем само со терминот односно наместо бесплатно посоодветно би било да се употреби терминот солидарно здравство. Бесплатно нешто не постои, мора да се плати од некаде. Нашиот народ има погрешна перцепција кога нешто се плаќа од некој фонд или буџетот на државата па тоа си го смета за ,,бесплатно,, а тој фонд или буџет го полни народот што значи плаќа целот народ а не државата како нешто апстрактно. Е сега во овој случај изгледа има проблем во јаснотијата на самиот закон, лоши и нејасни обрасци за потполнување како и во самите вработени во надлежните органи кои треба да ти објаснат убаво што и као треба да потполниш и платиш. Тука владата треба да направи една убава кампања и реклама за оваа работа и на луѓето да им стане јасно што треба да прават..... ама нешто не им се прави меракот да рекламираат давачки....
Ова е комуњарскиот концепт на солидарно здравство, се издвојуваше спрема платата, а добиваш услуга спрема врски и пријателства...
Ти може да имаш плата 1000 евра и да издвојуваш месечно 100 евра за здравство, да не одиш на доктор, еднаш кога ќе ти треба ќе те прими некој што ќе се учи на тебе.
Многу подобар систем е во Австралија, има државно здравство, но има и со доплата приватно, каде ќе те лекува накдобрите стручњаци. Не се работи до социјален статус, кај нас луѓе што се блиски со докторите од време уживаа бенефиции за без пари а останатите не можеа ни со екстра пари да добијат квалитет, бидејќи беше забрането приватно здравство. Еве мене во 60/70-те ми ги упропастија забите нестручни здравствени лица, а и да сакав да одам на приватно немаше. А во Словенија и Хрватска, па и Србија имаше приватна стоматологија.
 
На врв Bottom