Фондот за здравство испрати 15.000 граѓани на обвинителна клупа.

Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.702
Поени од реакции
2.775
Убаво. Нека ги казнат. Сте се научиле само да лаете
Имам комшија 3 години во Македонија не е стапнат. Мајка му и татко му трчаат со картончето и го пријавуваат како невработен. Има здраствено осигурување и зема лекови од Македонија а работи и живее Словенија.
И сега?!?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
Преку 99% од овие што се казнети лажеле за приходите на годишно ниво и заслужуваат казна. Малку им е 3000 денари и година условно! Посебно овие "швајцарските" гастербајтери што прават заби и зимаат лекови од кај нас.
 

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.759
Поени од реакции
7.287
На пријавата која се пополнуваше по овој основ се пополнуваше тоа за тој износ до 96.600 денари и памтам дека беше добро нагласено зошто еден другар мој кој работеше неколку месеци имаше приход пооглем од тој износ па мораше да дополнително да плаќа. Барем така го советуваа во Фондот и си извади од УЈП документ каде имаше целосна претстава колкави му се приходите во тој период и знаеше што да пополни на тој формулар (дечкото е пикантер и педантен кога е прашање документација).
Е сега донекаде е исправно ова зошто голем број се шлепааат (истово писмо од суд им стигна на мои соседи кои месечно и двајцата имаат над 20к месечни примања поединечно, а се пријавиле во таа група што годишно имаат под 96.600 денари и не е ферски да имаат исти третман со луѓе кои реално припаѓаат во таа категорија), ама пак е лошо за случајот како што е постирано во претходната страна.

Како и да е, кога се пополнува секаков вид документација каде што се реди потпис треба добро да се внимава зошто за вакви ситници од невнимание излегуваат глупости.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
250
Поени од реакции
92
осуден за непризнаен банкарски извештај на кој немало печат и имало 480денари за кои неможеле да докажат потекло на истите и бруто приходи 137 илјади(а не нето за кое и реално да се пресметуваат бидејки тие пари ги зема а не бруто кој ги заработува бидејки во бруто приходи спаѓа и давачка за здравствено осугурување за месеци во тековната година кој си ги платил и немаш право факинг лоџик :tapp:
сега ми е јасно што викаа од сдс кога го донесоа законов вмро а одговорот на вмро беше со прашање што напраивте вие за овие 20 години
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
осуден за непризнаен банкарски извештај на кој немало печат и имало 480денари за кои неможеле да докажат потекло на истите и бруто приходи 137 илјади(а не нето за кое и реално да се пресметуваат бидејки тие пари ги зема а не бруто кој ги заработува бидејки во бруто приходи спаѓа и давачка за здравствено осугурување за месеци во тековната година кој си ги платил и немаш право факинг лоџик :tapp:
сега ми е јасно што викаа од сдс кога го донесоа законов вмро а одговорот на вмро беше со прашање што напраивте вие за овие 20 години
Зарем стварно мислиш дека има многу вакви случаи како горе опишаниот? Такви како него преку сила нека бидат 1% иако мислам дека и овој процент е претеран, а и тој горе опишан случај со право е казнет, надминал 380 денари, закон си е закон. Со гаранција 99% и повеќе лажеле на пријавите. Види ги на темата за пејпал, никој не пријавува данок, а после кога ќе ги фатат и опнат казна некој друг им е крив. Требало 3000 евра да биде казната а не 3000 денари, малку им е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Дека многу лажат тоа е факт, Македонче ситна душа. Колку има такви на социјална помош и слични услуги за сиромашните, а тие со џипови се возат.
Ама ова е ептен циркус, како да седеле во канцеларија вртеле џоинт и гледаат некои неисправни документи и си смеат и викаат абе, ајде по една кривична за секој.
Пушти му предупредување дека за лажни податоци може кривична да добие, онака за првпат, ако и втор пат излаже тогаш кривична
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.512
Убаво. Нека ги казнат. Сте се научиле само да лаете
Имам комшија 3 години во Македонија не е стапнат. Мајка му и татко му трчаат со картончето и го пријавуваат како невработен. Има здраствено осигурување и зема лекови од Македонија а работи и живее Словенија.
И сега?!?
Еве, јас планирам да одам на студии во странство. И уште планирам 3 години воопшто да не се вратам (би сакал ако може и подолго да не се враќам овде). И за тоа време ќе земам лекови од Македонија. Знаеш зошто?!
Затоа што имам право.

Зарем стварно мислиш дека има многу вакви случаи како горе опишаниот? Такви како него преку сила нека бидат 1% иако мислам дека и овој процент е претеран, а и тој горе опишан случај со право е казнет, надминал 380 денари, закон си е закон. Со гаранција 99% и повеќе лажеле на пријавите. Види ги на темата за пејпал, никој не пријавува данок, а после кога ќе ги фатат и опнат казна некој друг им е крив. Требало 3000 евра да биде казната а не 3000 денари, малку им е тоа.
Јас не велам дека не сум со право казнет. Само го оспорувам "правото", законот, според кој мене за приходи од страна на УЈП ми се пресметуваат персоналниот данок и давачките за здравствено и пензиско осигурување, и ме ставаат во иста група со земјоделците кои ни денар не дале во касата на државата по тој основ. Го оспорувам правото да морам секој месец да го известувам Фондот за движењето на моите приходи во последните два месеци. Го оспорувам правото во пресудата да ми пишува дека сум остварил 137 000 приходи. Го оспорувам правото за грешка од 0,3 проценти при пресметката да добијам една година условна казна (дури и во науката постои статистичка веројатност од случајна грешка 1-5 %). Еве јас не сум фамилијарен човек (ниту пак размислувам за такво нешто дури сум во оваа држава) но, замисли ја ситуацијата да беше со фамилијарен човек кому овие средства (минимална плата од 8.050 денари му се единствените за живот.
Го оспорувам правото да бидам казнет затоа што не сум успеал да докажам дека вработените на шалтер ти даваат упатство да пресметуваш реални приходи од банкарска сметка.
Го оспорувам правото зашто такво право нема врска со правото и правната држава.

a sto bidna so ona - ,, besplatno zdravstvo ,, ???
А чекај малку.. Ти знаеш колку се 96.600 денари. Па тоа е богатство, човече. У крајна сметка каков човек си ти ако првин не се погрижиш за сопственото здравје и од оваа сума не издвоиш 13.000. Па ти остануваат цели 83.000. Знаеш колку приходи се тоа во текот на една година?!! Крајот нема да можеш да им го најдеш.. А па и уште ако имаш семејство, супер ќе ти биде..))
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.859
Поени од реакции
7.533
Зарем стварно мислиш дека има многу вакви случаи како горе опишаниот? Такви како него преку сила нека бидат 1% иако мислам дека и овој процент е претеран, а и тој горе опишан случај со право е казнет, надминал 380 денари, закон си е закон.

Закон си е закон, а порано имало и закон за прва брачна ноќ од феудалецот врз невестите во неговиот феуд. Така да се што е законски не е етички исправно.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
127
Некогаш порано, не толку одамна пред околу 30 години во нашата држава било срамота да се спомене зборот данок. Денес освен даноци имаме и придонеси, доприноси, акцизи, забрани, дозволи, затвори, казни, сметки, монополи, олигополи...
Оти народот има лој.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.669
Поени од реакции
6.180
First they came for the Socialists, and I did not speak out—
Because I was not a Socialist.

Then they came for the Trade Unionists, and I did not speak out—
Because I was not a Trade Unionist.

Then they came for the Jews, and I did not speak out—
Because I was not a Jew.

Then they came for me—and there was no one left to speak for me.

.....секој гледа само за себе и стега сеир на туѓата мака, но кога истата ќе го стигне и него плаче и кука како да е крајот на светот
.....во цивиизирано опшество со развиена свест, опшеството застанува зад поединците кои трпат неправди, затоа што знаат дека утре и тие можат да бидат следни
.....во бљувотинава каде секој прави што сака и гледа само за својот стомак и својот џеб, сите ќутиме и се ситиме на теророт врз другите, се додека не не погоди и нас

Законот треба и мора да се почитува и прекршителите треба да сносат последици, но Законот исто така мора да биде јасен и прецизен за да обичниот граѓанин не го прекршува од неинформираност и нејаснотии

Ако веќе Фондот по службена должност може да бара информации од УЈП за поднесување на тужби за злоупотреба, зошто тогаш превентивно пред да се одобри „беЗплатно (ќе те веслаат од позади како и да е)„ здравствено осигурување не побараат информации од УЈП и доколку некој не исполнува услови едноставно не му одобрат

На овој начин ќе се спречат граѓаните да прават злоупотреби, фондот ќе заштеди пари, судовите нема да бидат затрпани

Како и да е...СЕ ДОДЕКА ИМА ОВЦИ ќе има и кој да стриже
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.859
Поени од реакции
7.533
Некогаш порано, не толку одамна пред околу 30 години во нашата држава било срамота да се спомене зборот данок. Денес освен даноци имаме и придонеси, доприноси, акцизи, забрани, дозволи, затвори, казни, сметки, монополи, олигополи...
Оти народот има лој.

И Глоби има :icon_lol:, ме глобеа мене :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1411116017][/DOUBLEPOST]Недајбоже да го повторат делото, има бројчина да си влечат кој кога да лежи затвор.
Него ангарија за сите 15000 има да се постројат и на првиот копач, вториот мотика, третиот лопата и така со ред, ќе се копаат тунели за возот кон Бугарија :icon_lol:. И нема да зборуваат што има било гајле дека фондот пари нема, и нека му ја мислела таа што е на чело на институцијата, земала 1000 евра плата месечно и уште најмалку десет пати поголема сума мито од фармацевтските компании за лекови на позитивната листа :icon_lol:.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.258
Поени од реакции
4.337
Значи јас се водам како невработен моментално, исто и лани, лани се на се , на мое име имав приход од некои 50 000 денари. А годинава од некои 150 000 денари досега. И јас влегувам во оваа категорија или тоа од наредна година ?
мислам на пролет се врши пререгистрација за невработените,го потпишуваш образецот.....ако си ја прескочил цифрата прашај што треба да правиш,можно да плаќаш придонеси целосно,делумно или да останеш без осигурување.......
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
250
Поени од реакции
92
Зарем стварно мислиш дека има многу вакви случаи како горе опишаниот? Такви како него преку сила нека бидат 1% иако мислам дека и овој процент е претеран, а и тој горе опишан случај со право е казнет, надминал 380 денари, закон си е закон. Со гаранција 99% и повеќе лажеле на пријавите. Види ги на темата за пејпал, никој не пријавува данок, а после кога ќе ги фатат и опнат казна некој друг им е крив. Требало 3000 евра да биде казната а не 3000 денари, малку им е тоа.
да мислам дека 99 проценти се слични или исти случаеви како кај каран останаиот 1процент е од незнаење неинформираност и мислење дека нема да ги фатат
главна причина се бруто пресметките во изјавата која ја пополнуваат пишува нето приходи 96600 а не бруто а од друга страна по закон се пресметува бруто а не нето и со тоа нормално приходите се поголеми башка невработениот бара осигурување за тековната година не за претходната за која платил осигурување зарем мислиш дека оние кој купуваат преку пеј пал сите се невработени и неплаакаат некаква давачка према државата глупости
главната причина е бруто плата и не мешај пеј пал плаќања со остварени приходи сите кој купуваат преку пејпал не се невработени и не пријавиле приходи во ујп
 
На врв Bottom