Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
16 мај 2016
Мислења
438
Поени од реакции
598
Фала за помошта, тоа го средив, ама повторно успеав да го расипам телефонот.
Заглавен е во bootloop, стигнува до логото на htc (До оваа слика: https://cdn-images.xda-developers.com/direct/2/8/5/3/0/6/7/bootsplash-m8-stock-htc.png )
и потоа се рестартира.

Работи што ги пробав и не помогнаа:
#1 Комбинацијата за влегување во boot menu (power + vol -/+ копчето)
#2 Овој метод: http://forum.xda-developers.com/htc-one-s/help/fix-htc-one-s-stuck-bootloop-volume-t3126055
#3 adb wait-for-device reboot recovery (Телефонот продолжи да се рестартира, никако да влезе во recovery.)
#4 Пробав sudo fastboot devices и adb devices, но ништо не препознава :/
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Ништо страшно,
Симни цел/фул фабрички фирмвер и флешни го преку фастбут.

Држи power+volume down дур не влезе во фастбут.


Ќе треба да го симнеш фирмверот RUU за твојот оператор /модел.
Тоа ќе го најдеш според CID бројчето.
CID бројчето го пишува во fastboot менито.

Да не ставам линкови, на XDA ќе најдеш фул туторијали со линкови.
(ѕирни и на youtube видео
Htc One S back to stock)

100% сум сигурен дека ќе успееш сам да го средиш, само ќе изгубиш 2-3 часа дур да најдеш фирмвер за твојот CID.

Ако не успееш, пиши ми ПП.

Edit:

Еве ти еден линк со СТОК
Фирмвери

http://androidforums.com/threads/ruu-download-mirrors.560329/


Може и овој тулкит ќе ти помогне нешто.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697604

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Дали некаде во Македонија може да се најде нова батерија за LG Nexus 4?
 
Член од
25 август 2008
Мислења
160
Поени од реакции
9
тач скрин за xiaomi mi4c скшрено стакло,дали има сервис за него,и цени со монтажа?
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Јас колку што знам, нема лемење.

Мора НОВ фул асембли+флет кабли.

(ако се најде некој, можда и ќе може да прелеми ако се нафати... Мада, се сомневам)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
^
Јас колку што знам, нема лемење.

Мора НОВ фул асембли+флет кабли.

(ако се најде некој, можда и ќе може да прелеми ако се нафати... Мада, се сомневам)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Mislev novi kabli da zalemi, starite se skinati, ili mislis VOOPSTO nikoj ne lemi nisto ? :D
Edit: posho kablite se na maticnata, ke treba nova maticna....
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Лемат за лемење, само незнам што е "скинато" во твојот случај.

Обично флет каблите имаат конектори од двете страни.

Како и да е,
Побарај тел.број од
Алфа Мобил(ул.Водњанска,
имаат контак на ФБ,

Исто побарај контакт и од Мегамобил-Аеродром карши Тобако)

Исто пиши му ПП на
Торте Мобиле тука на форумов/темава,можда некој ќе се нафати да ти заврши работа.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Се случи нешто чудно, оти ВИП на 3Г има фрекфенција од 900 МХз (или сега ја имаат пуштено и таа фрекфенција),
јас го имам овој модел

Model: Doogee Valencia DG800
Band: 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/2100MHz

Пред месец дена бришев вируси од телефонот и избришав нешто од системот и телефонот ми замрзна, после кога го вклучив само ми бутираше т.е. ми го вртеше логото нон стоп.

Немав многу време да се замарам со телефонот и вчера и денеска седнав расчитав многу форуми што како се оправало
и успеав преку фастбоот и тоа преку дополнителна команда што одвај упеав да ја најдам (ако некој има таков проблем ќе му објаснам што треба да прави)

Но онаа што ме зачуди е тоа што сега телефонот ми фака 3г незнам како е можно тоа, дали имаат некој update па јас сум го симнал тој андроид систем којзнае:rolleyes:
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Постојат ли сервиси кои би ми смениле батерија на Sony Xperia Z2 (моја батерија, веќе купена) ?

И ако имате отприлика идеа колку земаат само за работната рака, одлично би било.
 
Член од
17 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
4
Здраво дечки, имам Huawei P6 но во последно време почна многу да ми се укочува, посебно кога куцам на Messenger или Viber. На пр. пишувам и тастатурата се замрзнува и отпосле го испишува целиот збор. Имам направено формат, но сакав и да го аптејтирам но не можам. Кога ќе влезам во Settings и Updates oдам на Online Updated и ми излегува No updates found. Некој со сличен проблем како мојов или да ми помогнете што да направам ?
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Не постојат апдејти за верзијата на p6 што ти ја имаш, на последната верзија си, затоа ти кажува no updates found.

(пробај друга тастатура, google keyboard или swiftkey, можда со нив нема да ти сецка)

(ако сецка и со тие тастатури, можда најпаметно е да се врати на некој постар фирмвер телефонот,евентуално по желба да се флешне некој кастм ром)

За сите овие постапки има туторијали на јутуб)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom