Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Откако го инсталирав Андроид 14 на телефонот некако цело време закочува и ми стигаат нотификации од месенџер кои веќе се прочитани/видени.
Дали има некој друг ваков проблем? Инаку имам Samsung Galaxy A52s 5G.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Откако го инсталирав Андроид 14 на телефонот некако цело време закочува и ми стигаат нотификации од месенџер кои веќе се прочитани/видени.
Дали има некој друг ваков проблем? Инаку имам Samsung Galaxy A52s 5G.
Опааа, кога стигна 14ката на А52с? И јас имам ама уште ми нема стасано.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Decki koj se razbira so popravki na xiaomi ?
Se raboti za redmi note 10 pro.
Srede koristenje so baterija ca. 90% odednash se izgasna. Od togash ne saka da startuva.Isto kako mrtov e.
So USB Tester merev i koga e ukluchen na polnach troshi 0,100 -0,250 mA stuja.
Go otvoriv poklopecot i Ja otkachiv baterijata so nadezh deka ce pomogni. Sepak ushte isto sranje.
Dugmeto za Palenje e ispravno. I na dva test points mozhev da izmeram okolu 4V Napon.

Da ne zaboravam imam i shemi i circuit layout. Ama se mnogu smrdeni za gledanje preku programov od nekoj kinez i mi odi na nervi da skrolam 70 strani.

Prashanjeto e ima nekoi osigurachi shto bi mozhel da gi proveram. Ili na kraj krajeva dali nekoj se nafajcha da go popravi i kolku bi me koshtalo?
Najrado bi go metnal v kanta ama ima eden kup sliki shto bi sakal da gi spasam dokolku e mozhno.
Fala
 
Последно уредено:

rps

Член од
20 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
1
Najprvo proveri vizualno da ne ima izgoren komponent na maticnata.

Ako e ok, proveri vbat i okolu pmic chipot u diode mode so unimer.

Mozam da go proveram ako ti e tolku bitno.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Nema nishto vidlivo izgoreno.
Merenje so unimer ne e nikakov problem. Mi e strav da ne treba reballing na CPu da mu pravam. Kako shto gledam na mnogu videa.
Imam i Mashinishte za Reballing ama nemam iskustvo so nea :shok2: na vakvi mikro delovi.

IMG_20240320_211747.jpg

IMG_20240320_211720.jpg
 
Последно уредено:

rps

Член од
20 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
1
Nema nishto vidlivo izgoreno.
Merenje so unimer ne e nikakov problem. Mi e strav da ne treba reballing na CPu da mu pravam. Kako shto gledam na mnogu videa.
Imam i Mashinishte za Reballing ama nemam iskustvo so nea :shok2: na vakvi mikro delovi.

Прегледај го приврзокот 410344

Прегледај го приврзокот 410345
Ne e valjda CPU ili UFS memorijata, za niv reball samo so vozdusen letkum i leaded 183 pasta. Plus ti treba i stencil. Mashinata e za pogolemi bga chipovi kako CPU/GPU/PCH.

99% sum siguren deka ima spoj na glavnata linija vsys ili power management chipot, samo treba da proveris so unimer. Prvo na konektorot na bat, potoa okolu pmic. Ako imas termalna kamera e lesno, probaj da go vklucis i vidi sto gree (250mA e dovolno da detektira). Samo ne vadi random komponenti :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Ne e valjda CPU ili UFS memorijata, za niv reball samo so vozdusen letkum i leaded 183 pasta. Plus ti treba i stencil. Mashinata e za pogolemi bga chipovi kako CPU/GPU/PCH.

99% sum siguren deka ima spoj na glavnata linija vsys ili power management chipot, samo treba da proveris so unimer. Prvo na konektorot na bat, potoa okolu pmic. Ako imas termalna kamera e lesno, probaj da go vklucis i vidi sto gree (250mA e dovolno da detektira). Samo ne vadi random komponenti :D
Abe mashinata e odlicna i se poddesuva od 10x10mm do 65x65mm.
Inache od oprema imam bukvalno SE shto mozhish da zamislish. Stencil porachav denes. 10 dena od China treba da chekam:(
Kako shto pishav pogore na USB tester pokazhuva deka vlechi 100 do 250 mA.

Kaj mislish da meram ?

Repair-Redmi-Note-10-Pro-Not-Charging-Problem-Charging-Ways-768x819.jpg

Strana 1.jpg
Strana 2.jpg
 
Последно уредено:

rps

Член од
20 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
1
Pocni od vbat
vbat.png

Ako e OK, meri vsys

vsys.png

Na kraj, namotkite okolu pmic

pmic.png

Najednostavno, stavi go na napojuvanje 4V na konektorot na baterijata i vidi kolku ke konzumira. Posle so termalna ke najdesh sho e problemot.

Kinezite go sjebaa Ali standard shipping. Sea se ceka po 2 meseci za pratki od Ungarija. Edinstveno so Yanwen e najbrzo, za dve nedeli.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Pocni od vbat
Прегледај го приврзокот 410365

Ako e OK, meri vsys

Прегледај го приврзокот 410367

Na kraj, namotkite okolu pmic

Прегледај го приврзокот 410369

Najednostavno, stavi go na napojuvanje 4V na konektorot na baterijata i vidi kolku ke konzumira. Posle so termalna ke najdesh sho e problemot.

Kinezite go sjebaa Ali standard shipping. Sea se ceka po 2 meseci za pratki od Ungarija. Edinstveno so Yanwen e najbrzo, za dve nedeli.
Jas sum vo Germanija. Pratkite iddat kaj mene za 10 dena. Vcera dobiv 15 paketi. :shok2:
I da Koristam USB Tester koj shto ja chita potroshuvackata . i kako shto pishav konzumira 100 do 250 mA
Inache ja imam cela shema na DZKJ ama ne mozham da ja kopiram za da ja vidish. A e 40 i kusur strani ako ne se lazham.
I nemam termalna kamera. Moram da pobaram utre drugiden kaj nekogo.

A ova shto mi reche utre popladne posle rabota ce proveram,


 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Pocni od vbat
Прегледај го приврзокот 410365

Ako e OK, meri vsys

Прегледај го приврзокот 410367

Na kraj, namotkite okolu pmic

Прегледај го приврзокот 410369

Najednostavno, stavi go na napojuvanje 4V na konektorot na baterijata i vidi kolku ke konzumira. Posle so termalna ke najdesh sho e problemot.

Kinezite go sjebaa Ali standard shipping. Sea se ceka po 2 meseci za pratki od Ungarija. Edinstveno so Yanwen e najbrzo, za dve nedeli.
Druzhe nishto od merenjava.
Slikive shto gi imam a i tvoive ne odgovaraat so telefonov kaj mene
IMG_20240323_223307.jpg

IMG_20240323_223221.jpg
 

rps

Член од
20 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
1
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
каде има сервис за HUAWEI телефони во Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom