Фискални каси/принтери и нивно поврзување со PC

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Ако кодаш у јава, ќе си ја побараш rx-tx.jar ќе си ја подесиш на RS232 и ќе праќаш кодовите према касата. Еве ти линк за библиотеката Така работевме у Зегин пред многу години али тука у принцип нишо не се мења. Исто и ова може да ти се најде
Фала за објаснувањето и одговорот.

Инаку да појаснам, не работам во Јава, сакам мојата апликација од Delphi да ја префрлам во Lazarus/Freepascal, знам дека можам да комуницирам директно со rs232 преку FreePascal, но со оглед дека ми е хоби проект, намам време, а ни фискална каса да пробувам да ги испраќам кодовите директно, па мислев да не има некој нешто слично на кодот од dll од accent (во Delphi му беше правено) за комуникација со фискалниот, да пробам да го прилагодам под FreePascal/Lazarus.
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
Здраво.

Неможам да разберам во кој формат се и како да ги поврзам грешките во pf500.err, со кодовите кои се дадени во документот со кодовите на грешките.

Во Документот за pf500.err пишува

Во оваа датотека е запишан статусот на принтерот после извршување на секоја команда, статусот е опишан во 6 бајти. Вредноста на секој бит од бајтите е детално опишана во прирачникот со кодовите за принтерот Synergy pf500.


Може да приметите дека во извршувањето на командата за регистрација на продажба во третиот ред настанала синтаксна грешка (бајтот со вредност 161).


C:\pf500.err

128, 128, 136, 137, 128, 178
128, 128, 136, 137, 128, 178
161, 128, 136, 137, 128, 178


Но во докуметот за кодови грешки, грешките се од 1 (ERR_SALE_OVERFLOW) до 126 (RR_SD_CARD_FULL).

Може некој што знае, да помогне?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.747
Поени од реакции
1.498
Имам synergy sy250 како да ја поврзам со компјутер каков кабел ми треба и слично упатство ако сака некој да ми каже ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
ај и тука да прашам,значи освен Дуна,Акцент и Давид компјутери кој друг продава и од каде е најдобро да се купи мобилна фискална каса,и на што најмногу треба да се обрати внимание при купување?
Јас ги разгледав овие:
http://accent.mk/collab/web/index.jsp?catid=80&artid=8489
http://www.david.com.mk/shop/fiskalni-kasi.html/fiskalna-kasa-expert-sx
http://elektrosoft.com.mk/fiskalni/euro-500-handy/
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.747
Поени од реакции
1.498
ај и тука да прашам,значи освен Дуна,Акцент и Давид компјутери кој друг продава и од каде е најдобро да се купи мобилна фискална каса,и на што најмногу треба да се обрати внимание при купување?
Јас ги разгледав овие:
http://accent.mk/collab/web/index.jsp?catid=80&artid=8489
http://www.david.com.mk/shop/fiskalni-kasi.html/fiskalna-kasa-expert-sx
http://elektrosoft.com.mk/fiskalni/euro-500-handy/
Имаш амц , анкоч
 
Член од
17 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите (оние кои сеуште се тука)...
Знам дека е стар форумов, но единствена можност ми е за помош.

Ми треба помош за креирање на artikli.in за северец.

Имам PDF (види атач), следени се сите чекори но повторно не печати фискалниот.
Го печати само насловот и кочи и толку :(01,000000,1
#1Test A1.00*1.000
#5
%8
 

Attachments

Член од
30 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Се надевам дека прашањево некој ќе го одговори на старава тема. Имам фискална каса SY47 од Акцент. Купив кабле и адаптерче, ама не знам како да ја поврзам со PC. Ми треба да извадам податоци само за одреден период, ништо повеќе. Ама има 3 порти, кога ќе поврзам со PC има опција за поврзување на самата фискална, ама ништо не добивам никаде...

Ако може некое инфо? Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom