Фискални каси/принтери и нивно поврзување со PC

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
И дефинитивно потврдено: SY-50 освен шо можи да печати фискални сметки, то е то... нема можност (засега) да прај нешто појќе.


Чекај сега... ти треба да го опишиш то со зборој или треба да напрајш апликација?

Друго: секој производ кој што е платен, од некаде е дојден. Шо значи, со приемот на производот автоматски имаш бар код. Така да бар код генератор 158,9% нема да ти треба, освен ако не планираш производство.

Кога сме кај бар код читачите, имам јадено уба попара. Мој избор би бил ласерски бар код читач, по можност да кошта над 100 евра.
Апликација ми треба, поточно треба да ја правам. Треба да има дел за генерирање на кодови (зошто имам производство) и дел за препознавање на кодови (продажба). Ниту едното во пракса не сум го работел до сега, но се надевам дека нема да ми изедат повеќе од 1 недела ... се надевам дека не грешам во претпоставката пошто ќе изгорам :)
А баш некои такви модели од 100 евра сакаат да земат. Некако сум скептик пошто од старт знам дека тие се најефтините. Не ми е проблем ако се расипуваат, тоа веќе не е мој домен на работа, ќе си ги носат по сервиси, туку незнам каква поддршка имаат (библиотеки, документација и сл.) и дали прецизноста на препознавање е на солидно нивно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Апликација ми треба, поточно треба да ја правам. Треба да има дел за генерирање на кодови (зошто имам производство) и дел за препознавање на кодови (продажба). Ниту едното во пракса не сум го работел до сега, но се надевам дека нема да ми изедат повеќе од 1 недела ... се надевам дека не грешам во претпоставката пошто ќе изгорам :)
Шо јазик работиш? Гледај одприлика шо треба да има: Генерирање код - нумерички во одреден формат, поставување на кодот во бар верзија (опција за печатење), запишување во база на веќе изгенерираните кодови... ако имаш еден производ полесно е, ако имаш Х производи имаш мака... пошо незнајш кој бар код кај ќе го залепат, па ќе треба некако да ги делиш или евентуално при внесување (отчитување) да дефинираш шо е...Не сум го работел, мада мислам дека клучот ти е во генерирањето слика.


Делот околу отчитувањето (продажба) го имам работено и не е комплицирано (ти треба база со сите внесени бар кодови), само го врзуваш бар кодот со шифра (или ID на артиклот) и толку. Или друга опција е, само нагласуваш дали артиклот има бар код или не, и кога го продава ќе му побара да внеси бар код. Така се елиминира делот со база.

А баш некои такви модели од 100 евра сакаат да земат. Некако сум скептик пошто од старт знам дека тие се најефтините. Не ми е проблем ако се расипуваат, тоа веќе не е мој домен на работа, ќе си ги носат по сервиси, туку незнам каква поддршка имаат (библиотеки, документација и сл.) и дали прецизноста на препознавање е на солидно нивно.
Не се тие најефтините... најефтини се 1500-2000 денари. И не се расипуваат имаат проблем со отчитувањето на кодовите, треба да го нишаниш едно 10-тина пати за да го прочита, и на крај ако треба да отчита 1234567890 ќе ти извади број ваков 12345*67890 и ќе имаш грешен код...
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
Здраво на сите! Некако имам чувство дека Џиш ќе може да ми помогне :)

Вака се трудам да издадам сметка на фискален принтер на Давид Компјутери и успевам да отворам сметка, да направам тотал и затварање, да пуштам дневен и контролен (Z и X извештај) меѓутоа никако, ама НИКАКО, не можам да испешатам артикал со соодветна даночна група :mad:
Ниту ми излагаат артикли (кирилица, кога е латиница све е ок) ниту пак даночните групи се погаѓаат. (char)192, (char)193, (char)194 не се претвараат во А, Б и В:facepalm:. Комуникацијата е преку сериска порта а користам VS2010 (C#). Дури пробав и со енкодирање на името на артиклот, па ја енкодирав и портата ама ништо...
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Како почнавте да учите програмирање на фискални? Од некоја литература/онлајн туториали итн./примерни кодови..?
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
Па има протокол за комуникација кој треба да го побараш од производителот на фискалниот. Ама мене нешто не ми иде ни со тоа...:(
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Знае ли некој како се менува фискалната хартија?
Постои ли некој линк, каде што е објаснато?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Знае ли некој како се менува фискалната хартија?
Постои ли некој линк, каде што е објаснато?
3 лесни чекори:

1. Ја отвараш касата
2. ја вадиш старата ролна (т.е. она што останало)
3. клаваш нова

Добро, читаш дека темава е за програмирање? Друго, дали мислиш дека ние имаме телепатски моќи за да знајме шо каса имаш па да ти дајме линк нешто?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ај да прашам и ја нешто.
Фискалните каси поврзни со компјутер на кој принцип работат, соодветно .dll ?
Ако одговорот е да, во врска со Arcadia 6010, каде би можел да најдам соодветно .dll и документација, секако ако некој знае?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ај да прашам и ја нешто.
Фискалните каси поврзни со компјутер на кој принцип работат, соодветно .dll ?
Ако одговорот е да, во врска со Arcadia 6010, каде би можел да најдам соодветно .dll и документација, секако ако некој знае?
Кое е твоето ниво на познавање на програмирањето за desktop? Знајш која е разликата измеѓу dll и exe?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Секако дека знам што е разликата, дали ти знаеш што е разликата?

Незнам на кој друг начин би праќал пораки кон фискалната каса, освен, најлогично би било .dll и незнам можда би бил потребен driver.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Секако дека знам што е разликата, дали ти знаеш што е разликата?
Oчигледно дека не ја знајш разликата. Ако ти е познат протоколот за комуникација со касата, можиш во истото exe каде што се остнатите контроли, да го пикниш и делот за печатење на сметка. Така да dll, нема потреба да има. Се зависи до архитектот на софтверот, да неречам тој шо го пишува кодот, и неговата идеја како целото тоа ќе биди спакувано и ќе функционира.

Незнам на кој друг начин би праќал пораки кон фискалната каса, освен, најлогично би било .dll и незнам можда би бил потребен driver.
RS232 е најглупата COM порта шо постои одсекогаш. Нема потреба нити драјвер, нити било какви останати тракатанци. Ако знајш во каков формат да ги праќаш параметрите на RS232 портата (обично се стрингој во хекса), имаш готова контрола во VisualStudio, drag од контролите drop на формата и voila.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Него друг е муабетот: ти имаш кабел за касата? Знајш како се врзува на RS232 , па да бараме кој е протоколот?

Патем, си се обратил кај производителот (продавачот) на касата за понатамошни инструкции? Обично се многу шкрти со информации и ќе треба да се бориш со нив како со мечка за да извлечиш информации како работи касата и кој е начинот на печатење сметки.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Многу е добра дискусијата но никој нема написано како да се синхронизира ПФ 500 со Пантхеон програмот на Даталаб ....Пробував на неколку начини и ми ислегува сметка без артикли но со вкупна сума која е откуцана.....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Ме интересира дали некој знае за фискален принтер кој има подршка или целосен пример за да се изработи конекција под Linux.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Ме интересира дали некој знае за фискален принтер кој има подршка или целосен пример за да се изработи конекција под Linux.
Ако кодаш у јава, ќе си ја побараш rx-tx.jar ќе си ја подесиш на RS232 и ќе праќаш кодовите према касата. Еве ти линк за библиотеката Така работевме у Зегин пред многу години али тука у принцип нишо не се мења. Исто и ова може да ти се најде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom