Финансиски бродолом

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Средна класа ... која средна класа ... средна класа се оние кои имаат по минимум 1 000 евра приходи месечно да речеме на 4 члена семејство, а притоа мислам и да се станбено обезбедени со сопствена куќа(или стан) е тие да ги сметаме за некаква средна класа ниту богаташи ниту пак сиромашни ... а со вкупни приходи од да речеме 500-600 евра на 4 члено семејство тоа не е средина туку веќе може да се смета и за мизерија денеска со најновиве цени и трошкови, а пак оние со помали вкупни приходи и од овие се веќе ептен катастрофа !
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Уште во 2009 сум одговорила :)
А јас дури сега ја гледам :)
И... мора да кажам и јас нешто...
Сум осетил и имање и немање... Посебно како студент, и многу сум му благодарен на татко ми за тоа... може и сум пишал некаде... но тој ми даваше само 8000 ден. месечно.
Од тие пари морав да преживеам месецот. Да си платам стан и храна и да преживеам... во таа 1996 година, тоа и не беа малку пари. Па макар и во 2001.
Така станав човек.
Се глупирав по Скопјето, останував шворц... па јадев леб и шеќер... а да! со вода...
Тогаш научив што е живот.
Иако единец, немав баш се во животот. Но, некои работи ги добивав. Сега знам и како им било на моите... да си дозволат некои работи.
90-тите кога бев тинејџер, лошо ни почнаа... познатата транзиција делумно ни еба мамата...
Се оправивме малце кога тргнав на факултет. Фала Богу! Тогаш требаше најмногу... јас нешто сезонски поработев, пара од матурска шо собрав, стариов го молев за 300 марки и купив еден крш од кола, ама моја беше хехех... ја продадов после... оти не биваше да ја одржувам... а и рата од партиципација ме чекаше... 1000 марки. 1000 марки тогаш беа пари... озбилни пари. Луѓето за 100-150 марки работеа.
Која будала сум бил ееееј! Канти купував... ама па не ми е мака. :) јбг, мора и тоа да помине.
Завршив школо... старите мои веќе имаа обезбедено сигурност. Ме погледаа малце дипломиран... па работев понешто... и почнав да сум финансиски независен.
Фала Богу сеуште сум!
Сега... можам да си дозволам некои работи кои порано не сум можел...
Уште посреќен сум што можам на моите деца да им дозволам да имаат се што ќе посакаат во границите на нормалното, но и на тоа што е во ред.
Знаете... јас немав детска соба никогаш... моите деца имаат... кога ја направивме кога прва пат ја виде, малата почна да ме гушка силно... имаше еден преубав ангелски израз на лицето... беше среќна... тоа чувство кое мене ме обзема во тој момент не се опишува... се затворив во бањата и се расплакав.
Се распишав... ај доста е...
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Колку и да не сакаме да ги доживееме, финансиските бродоломи го градат нашиот карактер. Ако имаш се' од почетокот, никогаш не можеш да ја научиш вистинската вредност на нештата. Јас сум фатила и малце и многу. Средна класа на времето, но моите родители 20 години штедеа и градеа куќа...кој минал низ тоа, знае како е. И јас и брат ми се затекнавме студенти во исто време, згора на се' јас се омажив на 18 и студирав... И пак, фала богу, уште на времето сум си викала, добро е што имам своја соба, што имам покрив над глава...Некој тука спомна Африка, вода, основни потреби... татко ми секогаш ни велеше дека ние сме среќни што сме родени овде кај што сме.
Кога заминав кај мажот ми во село, прв пат во животот видов полско ве-це, куќа во која немаше вода на кат, туш во подрум, бојлер на дрва...:confused: ооооооо, тогаш сфаќаш како изгледа финансиски бродолом!
Затоа пак отсекогаш сум сакала да работам и никогаш не легнав на грб на моите. Парите за студии не ми стасуваа па јас (со мажот ми) си наоѓав дополнителна работа. Што се' немам работено! Што велат, уште поп и клисар не бев!:D
За кредити (како дополнителна „форма“ на финансискиот бродолом наречен задолжување) ич да не зборам! Душа ми излезе 10-12 години.
Сега сме добри. Заминавме од МК лани, почетници во САД но има живот. Во Македонија луѓето немаат голем избор. Иако ние и таму се снаоѓавме, дури овде разбрав што значи да живееш без стрес. Можеби и некако може да се „преброди“ сето тоа, човек ако е вреден, ако не бира работа, ако бара начин...но тоа секогаш си го зема својот „данок“. Ете младите ги насочуваат да учат, ама и тоа не е бре тоа што беше. И за тоа треба пари. Многу пари.
За крај, го разбирам Струмикс потполно...Но со време сфаќам дека колку повеќе им пружаме на нашите деца толку повеќе ги „губиме“. Сакајќи да им го пружиме тоа што сме го немале, им правиме лоша услуга.
Можеби треба да ги оставиме да доживеат и тие по некој финансиски бродолом за да станат подобри луѓе.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Кога заминав кај мажот ми во село, прв пат во животот видов полско ве-це, куќа во која немаше вода на кат, туш во подрум, бојлер на дрва...:confused: ооооооо, тогаш сфаќаш како изгледа финансиски бродолом!
Oвие работи што си ги набројала не се финансиски бродолом туку се Титаник ... :icon_mrgr:
Сигурно било некое позатуцано и помало село, бидејќи во поголемите села(со +500 или со +1000 жители) денеска буквално имаш куќи палати фулл опремени, без разлика дали станува збор за Албански или за Македонски села !
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Уште во 2009 сум одговорила :)
da, vidov deka si odgovorila, no me interesirase kako e sega, znaes....tesko e da si adolescent vo Veles, zatoa te prasav, kako si preziveala....ili si vo elitata, ili ona drugoto, znaes vo mladinski i nikoj nas ne moze da ne razbere...sredina nema, raritet se onie sto uspevaat da go preminat toj period bez da skrsnat. elitata od toa vreme, uste e elita, samo sto ostanaa vecni fraeri i vecni jaki zenski, ne gi saka nikoj...a onie sto mislea deka ne se razbrani od svetot...dokolku ne izdejstvuval roditelot pravilno....gi izede mrakot i zare usko
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.610
Поени од реакции
14.324
но моите родители 20 години штедеа и градеа куќа...

Ова не го сфаќам кај македонците. Ќе градам куќа 20 години ееееееј, јебем ти куќа ако е така. Ништо лично, те цитирам само, ама 20 години за една куќа е премногу, со пари или без. За тие пари се купуваат 2 стана
 
A

AnFem

Гостин
Средна класа ... која средна класа ... средна класа се оние кои имаат по минимум 1 000 евра приходи месечно да речеме на 4 члена семејство, а притоа мислам и да се станбено обезбедени со сопствена куќа(или стан) е тие да ги сметаме за некаква средна класа ниту богаташи ниту пак сиромашни ... а со вкупни приходи од да речеме 500-600 евра на 4 члено семејство тоа не е средина туку веќе може да се смета и за мизерија денеска со најновиве цени и трошкови, а пак оние со помали вкупни приходи и од овие се веќе ептен катастрофа !
Мизерија? :eek:
Пробај со 100 евра, тричлено семејство. Конзумеристи едни! :icon_lol:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Мизерија? :eek:
Пробај со 100 евра, тричлено семејство. Конзумеристи едни! :icon_lol:
iskreno da zboruvame redki se deneska tie semejstva sto ostanale na toa da imaat prihod od samo 100 evra, pred nekoj den, bev vo banka, plakav rata od kreditot za svadbata koga ja pravev, imase edna zena od romska nacionalnost, samo si ja dade licnata karta...i pocna da objasnuva sluzbenickata na salter koj pari od kade i se pusteni...'socijalno' , 'treto dete', i uste nesto nabroija...ispadna deka zema nekade okolu 8 i poll iljadi denari...mi bese navistina ne jasno...i na kraj, prasa..ama onaka otvoreno...dever mi nema nisto prateno od germanija??? :)...
 
A

AnFem

Гостин
iskreno da zboruvame redki se deneska tie semejstva sto ostanale na toa da imaat prihod od samo 100 evra, pred nekoj den, bev vo banka, plakav rata od kreditot za svadbata koga ja pravev, imase edna zena od romska nacionalnost, samo si ja dade licnata karta...i pocna da objasnuva sluzbenickata na salter koj pari od kade i se pusteni...'socijalno' , 'treto dete', i uste nesto nabroija...ispadna deka zema nekade okolu 8 i poll iljadi denari...mi bese navistina ne jasno...i na kraj, prasa..ama onaka otvoreno...dever mi nema nisto prateno od germanija??? :)...
Добро, не зборував за фамилии кои земаат помош од државата, имаат роднина во странство или партиска книшка.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Добро, не зборував за фамилии кои земаат помош од државата, имаат роднина во странство или партиска книшка.
haha....izgleda ke ostanat samo prvite dve: socijalnoto i rodninite t.e. brat mi od germanija, ona so kniska, mislam ne pomaga poveke...bar moe mislenje e. kako sto pogore pisa i leandra, najvazno e vo tie momenti da ne se padne vo ocaj, i da ne se bara vinovnik vo roditelite, sto ne uspeale za vreme na tranzicijata. potrebno e trezno razmisluvanje i plan sto ponatamu
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
da, vidov deka si odgovorila, no me interesirase kako e sega, znaes....tesko e da si adolescent vo Veles, zatoa te prasav, kako si preziveala....ili si vo elitata, ili ona drugoto, znaes vo mladinski i nikoj nas ne moze da ne razbere...sredina nema, raritet se onie sto uspevaat da go preminat toj period bez da skrsnat. elitata od toa vreme, uste e elita, samo sto ostanaa vecni fraeri i vecni jaki zenski, ne gi saka nikoj...a onie sto mislea deka ne se razbrani od svetot...dokolku ne izdejstvuval roditelot pravilno....gi izede mrakot i zare usko
Јас сум од онаа генерација каде во средно излегувавме со 1000 денари на вечер. Имавме пари секој ден да пушиме Лаки, да идеме во Ѕид на кафе, појадок/ручек, на вечер да идеме прво во кафана, па потоа во кафиќ. Сега кога разговараме за тоа време, ни е чудно. Едноставно не се сеќаваме да лигавиме една пијачка, да не одиме на одмор по два пати во лето, да не одиме на зимување, навечер да не излагаме по други градови од аздис и така натаму. Впрочем во тоа време тоа беше средната класа, да имаш доволно пари и да можеш да живееш како човек.
Немаше елита, барем јас не ги доживував така. Сите имавме и повеќе од доволно. У младински си седеа несфатените, но не од причина дека немаа пари. Барем тогаш тие кои седеа имаа исто колку нас.

Транзицијата во тој град некој ја почувствува во раните 90те, некој на крајот на 90те. Баш во студиските години. Наеднаш се што претставуваше живот, стана преживување. А студенскиот живот во друг град бара големи средства. Така да следеше период на трансформација на карактер дефинитивно. Научен да имаш пари за се, доаѓаш до ситуација родео да немаш да си купиш. Се разбира во почетна фаза криви ти се родителите, каде се сега да те изфинансираат? Но потоа сфаќаш дека треба да ги засукаш ракавите, веќе имаш 20 години и срамота е да ги гледаш како извор на пари. Така да работа за студент има, келнери колку сакаш. Ако ништо друго цигарите и сендвичот на ден ќе ги извадиш со бакшиш (тогаш немаше фискални на парагони се пишеше, можеше да крадеш доволно на вечер). Во исто време треба и да учиш, оти ние сме генерации со задолжителна партиципација. Како идеше септемвриска сесија, така времето за учење беше прекратко, мораш да се определиш дали ќе работиш или ќе учиш во тие месеци за да фатиш услов да не те квадрираат. Друг извор на пари беше полагање испити за други, со едно влагање имаш доволно пари за месец дена. Ако немаш од каде сам ќе измислиш извор, така да снаодливоста ќе си ја развиеш до највисоко ниво кога си притиснат.

После факултет нормално е чувството дека системот тебе те чека да те стави директор. Фаза која верувам сите ја поминавме. Кога ќе сфатиш дека од 283645 апликации кои си ги пратил те викнале на две интервјуа, каде на првото волот има намера да те седне на маса и да му бидеш секретарка сфаќаш во кое дувло си се родил. Можеби најтешкиот период е тој, каде ја бараш првата работа. Работев на неколку места, научив дека шефот е во право и тогаш кога незнае сам што збори, научив дека мора да бидеш тим со колегите макар и да посакаш да ги убиеш, дека почетна плата од 4000 денари е нешто wow за прво работно место и слично. Подоцна добив случајно волонтерска работа каде без пари ми беше многу подобро од претходната работа (се од тоа беше подобро). Одлично се снајдов во екипата, добив и работно место, доста напредував и се задржав со години. Платата која ја добивав дефинитивно ме исполни и ме охрабри. Потоа сменив професија и до ден денес сум со истата професија. Добро е, одлично е, ако речам доволно ќе се ограничам себе си, секогаш може и подобро нели.

Патем Жаре жив е уште? :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Јас сум од онаа генерација каде во средно излегувавме со 1000 денари на вечер. Имавме пари секој ден да пушиме Лаки, да идеме во Ѕид на кафе, појадок/ручек, на вечер да идеме прво во кафана, па потоа во кафиќ. Сега кога разговараме за тоа време, ни е чудно. Едноставно не се сеќаваме да лигавиме една пијачка, да не одиме на одмор по два пати во лето, да не одиме на зимување, навечер да не излагаме по други градови од аздис и така натаму. Впрочем во тоа време тоа беше средната класа, да имаш доволно пари и да можеш да живееш како човек.
Немаше елита, барем јас не ги доживував така. Сите имавме и повеќе од доволно. У младински си седеа несфатените, но не од причина дека немаа пари. Барем тогаш тие кои седеа имаа исто колку нас.

Транзицијата во тој град некој ја почувствува во раните 90те, некој на крајот на 90те. Баш во студиските години. Наеднаш се што претставуваше живот, стана преживување. А студенскиот живот во друг град бара големи средства. Така да следеше период на трансформација на карактер дефинитивно. Научен да имаш пари за се, доаѓаш до ситуација родео да немаш да си купиш. Се разбира во почетна фаза криви ти се родителите, каде се сега да те изфинансираат? Но потоа сфаќаш дека треба да ги засукаш ракавите, веќе имаш 20 години и срамота е да ги гледаш како извор на пари. Така да работа за студент има, келнери колку сакаш. Ако ништо друго цигарите и сендвичот на ден ќе ги извадиш со бакшиш (тогаш немаше фискални на парагони се пишеше, можеше да крадеш доволно на вечер). Во исто време треба и да учиш, оти ние сме генерации со задолжителна партиципација. Како идеше септемвриска сесија, така времето за учење беше прекратко, мораш да се определиш дали ќе работиш или ќе учиш во тие месеци за да фатиш услов да не те квадрираат. Друг извор на пари беше полагање испити за други, со едно влагање имаш доволно пари за месец дена. Ако немаш од каде сам ќе измислиш извор, така да снаодливоста ќе си ја развиеш до највисоко ниво кога си притиснат.

После факултет нормално е чувството дека системот тебе те чека да те стави директор. Фаза која верувам сите ја поминавме. Кога ќе сфатиш дека од 283645 апликации кои си ги пратил те викнале на две интервјуа, каде на првото волот има намера да те седне на маса и да му бидеш секретарка сфаќаш во кое дувло си се родил. Можеби најтешкиот период е тој, каде ја бараш првата работа. Работев на неколку места, научив дека шефот е во право и тогаш кога незнае сам што збори, научив дека мора да бидеш тим со колегите макар и да посакаш да ги убиеш, дека почетна плата од 4000 денари е нешто wow за прво работно место и слично. Подоцна добив случајно волонтерска работа каде без пари ми беше многу подобро од претходната работа (се од тоа беше подобро). Одлично се снајдов во екипата, добив и работно место, доста напредував и се задржав со години. Платата која ја добивав дефинитивно ме исполни и ме охрабри. Потоа сменив професија и до ден денес сум со истата професија. Добро е, одлично е, ако речам доволно ќе се ограничам себе си, секогаш може и подобро нели.

Патем Жаре жив е уште? :)
spored ova sto go citam, ti ke si nekolku generacii pred mene, nie koga bevme sredno, ja nemase taa sredna klasa, elitata kako sto ja vikavme nie vo gimnazija, bese nesto po siromasna od ovaa sredna klasa sto ja opisuvas ti. ne pusea laki, no kisnea po kaficite, i imaa dovolno serii gledano, za da mozat bez prepisuvanje da glumat gospogi so tenki cigari ili mazite da bida srpski mafijasi, i navistina za maturata imaa golema sreka se otvorija granicite za stari koli i koga site ispolozija za nekoi 2-3 000 evra bas koga polozija za kola mozea da si 'dozvolat' nekoe mondeno ili reno megan, i uste pogolemi faci stanaa. site znaeme deka do togas samo zastavi se trkalaa po gradot i retko nekoe tiko. a kineskite skuteri gi nemase. se broea dobrite skuteri vo gradot, kako i izgorenite devojki za da bidat videni na skuter. togas izleze i onaa 'da fanes skuter so decko'onie koi nemaa, a bea dovolno itri se probutkaa so niv....a drugite se distanciraa, nekoi skroz kinisaa...rokeri metalci...neznam ti, dobro sto nekoi od gradonacalnicite bese dovolno uporen pa go sredi mladinskiot...t.e. goosvetli, pa sega vrie od detski kolicki, trombolini i navistina e veselo mesto.
inaku, ova sto go napisa gore, navistina dava realna slika, na toa sto bilo, i sto ostana od toa.koga ke porasne sin mi, i koga ke pocne malku da razira ke bide dobro da go procita...no neznam kolku ke moze da dolovi od toa sto realno se sluci. jas bev pomal, no imam sekavanja od toa vreme, kako naednas propadna se i deca sto ziveea bas kako ti sto opisa, se izgubija vo preminot. navistina ti cestitam ako e vistina se ova sto go napisa, retko koj uspea da ostane na noze. i da ima volja da se bori,zosto navistina e tesko. duri po tesko, od kolku cel zivot da si nemala i da si prodolzila da nemas. i evreite kolnat taka, da imas pa da nemas.
a zare usko, ziv e...no neznam zosto zivee, pred nekoja godina imase vo krugot na mladinski organizirano nekoe kulturno leto i bea sobrani site rok zvezdi navistina bese interesno, duri i mile muvata ucestvuvase bog da go prosti.bese gostin i gradonacalnikot imase postari luge, bese interesno. zad mene sedese zare, imase decista nekoi isfilmani. 13-14 godini, da ne gresam...moze i pomali obleceni vo crni maici...i nekoi sindziri, se biduvaa da go emitiraat zareta. kopileto pusese mara i im davase gledaa cel narod, neznam koi roditeli bea so gi pustija od doma...imase eden moj skolski stana i mu rece na zarko sega ke otidam do dole i ke se vratam so policaecot....i ke te kazam deka gi lazes decava...neznam kako uspea kopileto da se sprovne i kaj izbega od sekogas bil govedo...govedo skapano a decata isplaseni ostanaa i neznam sto stana natamu...samo vidov deka placea decata...izglea se zakaci policaecov...zdravo, samo ne mi e jasno pak go gledam, ostana klosar ne viden, posledno so gemidziite se spustase so gemijata pred dve nedeli :) koj go znae kako se hrani i od sto zivee fenomen e, drugite ke se otepaat od rabota, denar nemozat da zavrtat, samo toj od niso ne si krati:) stalno e haj faj
--- надополнето: 13 јули 2013 во 10:24 ---
p.s. koja generacija si ako ne e tajna
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Мизерија? :eek:
Пробај со 100 евра, тричлено семејство. Конзумеристи едни! :icon_lol:
Toa e веќе ултра-сиромаштија ...
Со 100 евра неможеш да платиш ни цели две сметки ...
А во зимски период богами ниту една цела сметка за струја ...
А тек па каде се сите останати ХХХ работи ...
Б.Т.В. и ти си конзумерист/ка бидејќи ете користиш/имаш компјутер(Капиталистички производ и алатка)+интернет, инаку во спротивно немаше да пишуваш тука ! :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.790
Поени од реакции
6.201
.....за да преживееш финансиски бродолом треба да си на брод....
....во наутички термини....поголемиот дел од мојот живот беше пливање грбно....повремено потпирање на некој трупец што плови....но со текот на времето....трупец по трупец...направив сплав, а во последно време имам и едро на сплавот.....сеуште пловам онаму каде што ме носат ветерот и морските струи.....но се е подобро од пливањето грбно и чекањето на ајкулата

...има еден филм...мислам дека се викаше Мирољубливиот воин.....во една сцена со метафора е отсликано што не прави среќни....не е достигнувањето на целта тоа што не прави сречни ....туку патот кон целта

за да го цените сопствениот живот и да се радувате на мали нешта треба да го допрете дното или да се приближите кон него....се додека сте во облаци стварите долу на земја изгледаат ситни и безначајни

можеби за вас одењето на одмор два пати годишно е нешто најнормално....но ставете се во кожа на човек кој 5 години не бил на никаков одмор....а вие упорно го прашувате каде годинава на одмор...што не отидеш во Грција...ептен е ефтино...за 400 евра ќе поминеш прекрасно....а тој човек кој ионака едвај го преживува секој месец му фали само уште вашето попување како одењето на одмор не било скапо

сум ги видел различните лица на животот во повеќе нијанси...сум јадил и БАМИ КЕКС (за неупатените тоа е четврт леб сушен на радијатор, а потоа оставен врз некој шкаф 2 или 3 месеци ...по потреба се употребува и за ковање на шајки) ...сум спиел и цела зима во недоизградена карабина каде температурата внатре паѓаше и до -10....но животот ми пружил и убави моменти

вредноста на работите што ги имате ќе ја разберете дури тогаш кога ќе ги изгубите

за крај би завршил со една реченица од една книга на Антони Ди Мело.....БЕВ НЕСРЕЌЕН БИДЕЈЌИ НАМАМ НОВИ ЧЕВЛИ, СЕ ДОДЕКА НЕ СРЕТНАВ ЧОВЕК КОЈ НЕМАШЕ НОЗЕ
 
A

AnFem

Гостин
Toa e веќе ултра-сиромаштија ...
Со 100 евра неможеш да платиш ни цели две сметки ...
А во зимски период богами ниту една цела сметка за струја ...
А тек па каде се сите останати ХХХ работи ...
Б.Т.В. и ти си конзумерист/ка бидејќи ете користиш/имаш компјутер(Капиталистички производ и алатка)+интернет, инаку во спротивно немаше да пишуваш тука ! :icon_lol:
Тачно! Бев конзумеристка и со сто евра. И тогаш имав и компјутер, и струја, и вода...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom