Филтри

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.285
Поени од реакции
29.758
офтопик: Тотално не ми е јасно зошто на форумов воопшто не се прават групни нарачки. Носител може да биде некој од фациве како Принц или Ејсид за никој да не се сомнева. Ако се нарача преку фирма посредник, спор бродски шипинг за една заедничка пратка (пакет до 20кг) кошта $20. Повеќе луѓе ако се соберат и авионски шипинг не е прескап.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
офтопик: Тотално не ми е јасно зошто на форумов воопшто не се прават групни нарачки. Носител може да биде некој од фациве како Принц или Ејсид за никој да не се сомнева. Ако се нарача преку фирма посредник, спор бродски шипинг за една заедничка пратка (пакет до 20кг) кошта $20. Повеќе луѓе ако се соберат и авионски шипинг не е прескап.
Рековме со Принц, не е проблем... На кој што му треба нека пише, ќе се собереме за пари, па ќе праиме нарачка.
Е сеа, секогаш постои можноста да не стигне, ама тоа е ретко :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.285
Поени од реакции
29.758
Eпа да отвориме една тема за ова, да видиме кој се е заинтересиран а може да се напишат и искуства со нарачките и слично. Јас лично само што нарачав апарат, филтри и додатоци ама ми фали еден монопод (и генерално често имам потреба да нарачам нови работи од различен карактер).

Принципот на работа би би бил: му даваме пари на носителот и тој нарачува за сите заедно.
Ако формираме група, може често да се нарачува и да се делат трошкови за: поштарина, шпедиција, лежарина итн. Добар дел од луѓево не знаат дека иста сума се плаќа за шпедиција и лежарина (во магацинот на аеродром Петровец) без разлика дали се работи за еден производ или за десетици производи (нормално во физичка граница на еден стандарден пакет). Дури и 2-3ца да нарачуваат заедно се заштедува убаво.

Можеме да одиме да купуваме се преку продавница како Амазон или можеби преку фирма посредник (која купува за нас различни работи од разни онлајн продавници и ги праќа наваму сите производи заедно). И едниот и другиот метод си имаат свои предности и мани. Да отвориме тема па да зборуваме таму.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Си нарачав од eBay, 58mm UV филтер, за колку време ќе дојде ќе видиме. А да, си нарачав и M42 адаптер.
 
P

Princ

Гостин
Јас пред месец ипол порачав сет од ND филтри од едно место, и CPL филтер од друго. ND филтрите ми стигнаа после 3 недели од порачката, CPL уште го нема и утре ќе барам рефундирање на парите :/
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Јас имав некое доларче останато на PayPal сметката, и затоа ги купив.. ако стигнат, стигнат... повеќе ми е за адаптерот него ли за филтерот :) Сега за проба, а понатака ќе земам оргинал Canon адаптер. Да присоберам пари на PayPal, и следно ми е комплет филтри, далечинско и некоја батерија... такви ситници. Со поголеми и поскапи работи не ми се ризикува.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Стигна M42 адаптерот, од овој продавач. Одлично функционира, следно нарачувам ист ама со потврда за AF, овој ми беше само за проба. Уште го чекам UV филтерот, од Кина споро идат ептен работиве. Ама битно стигнаа, може и таков дека е периодов. :D
 
Член од
16 април 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0

Kajgana Shop

На врв Bottom