Филолошки факултет - Скопје

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
- Име на јазик (небитно) и после тоа има 1, ц1, ц2 ...итн.

Кое е да го одберам ако сакам да го изучувам јазикот на почетно ниво ?
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
А1, А2, B1, B2, C1.........

Хмм, не е така.
Во листава каде што се изборни од цел факултет, пример ако сакам да изберам ...шпански јазик (небитно) дадени ми се:

Шпански јазик 1
Шпански јазик Ц 1
Шпански јазик Ц 2
Шпански јазик Ц 3
Шпански јазик Ц 4

Истово е за сите јазици.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ц1 :) (2/3/4 ти се за втор, трет и четврт семестар затоа што помошен јазик се учи само две години).
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Што мислите за Комуникација и реклама изборен ? Лесен е ..или ? :)
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.801
Поени од реакции
2.600
Годинава завршувам со средно и треба да се запишам на факултет.Се мислам помеѓу економски(бидејќи економско завршив/ќе завршам),дали може да ми кажете повеќе за филолошкиов факултет,позитивни/негативни страни,сакам да сум поупатен..фала однапред.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Хмм, не е така.
Во листава каде што се изборни од цел факултет, пример ако сакам да изберам ...шпански јазик (небитно) дадени ми се:

Шпански јазик 1
Шпански јазик Ц 1
Шпански јазик Ц 2
Шпански јазик Ц 3
Шпански јазик Ц 4

Истово е за сите јазици.
Јас мислев за друго прашуваш али нема врска, ти објаснија подолу.Сме се разбрале погрешно.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Годинава завршувам со средно и треба да се запишам на факултет.Се мислам помеѓу економски(бидејќи економско завршив/ќе завршам),дали може да ми кажете повеќе за филолошкиов факултет,позитивни/негативни страни,сакам да сум поупатен..фала однапред.
Позитивно е тоа што прва година е лесно потоа со секоја година се крева нивото на тежина ,прелесно ако ти идат јазиците , негативно е тоа што е дефинитивно најнеорганизараниот факултет во државава буквално
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Предлог изборен предмет за ПИТ (1 семестар)? По можност некој лесен и кај што не се потребни пред знаења. Имав ИКТ Терминлогија, ама избришан ми е од листата, а како што дознав и на други колеги. Веројатно е исполнет бројот. Ени адер опшн? Само не јазик, затоа што веќе 4 од 5 предмети ми се јазици. Фала.:)
 
H

HoT IcE

Гостин
Ја земав првин Британска и Лексички, ама се предомислив, и место Лексички си земав Утопии и антиутопии. Иначе, книжевност ми е засега омилен предмет поради Кошка, многу јако предава, а целиот предмет ми е интересен, обожавам книжевност.
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Guys, guys, добри предмети за пит англиски? Тие што ги избрав не беа активни...
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Ја земав првин Британска и Лексички, ама се предомислив, и место Лексички си земав Утопии и антиутопии. Иначе, книжевност ми е засега омилен предмет поради Кошка, многу јако предава, а целиот предмет ми е интересен, обожавам книжевност.
da pogodam sega go ucite doctor faustus ili othello slucajno :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom