Филолошки факултет - Скопје

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
За прв семестар, да. А друг странски јазик или лексички групи не се нешто најдобра опција ?
--- надополнето: 26 септември 2012 во 12:12 ---
слушнав за предметот Реклама и комуникација или така нешто , ако можи да знам на која катедра е и дали иам право да го одберам како изборен предмет ?
Зависи како планираш.
Со овие што ти ги предложив полесно ќе си поминеш, нема многу учење а убави оценки се фаќаат и ретко кој паѓа. Ако сакаш може и уште некој странски јазик да земеш.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
За прв семестар, да. А друг странски јазик или лексички групи не се нешто најдобра опција ?
--- надополнето: 26 септември 2012 во 12:12 ---
слушнав за предметот Реклама и комуникација или така нешто , ако можи да знам на која катедра е и дали иам право да го одберам како изборен предмет ?
Земај агиологија, словенска митологија и британска цивилизација. Првите две ти се само со семинарски носење и земаш осмица или деветка а британска ти е на колоквиуми. Полесно од тоа здравје:)
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
За прв семестар, да. А друг странски јазик или лексички групи не се нешто најдобра опција ?
--- надополнето: 26 септември 2012 во 12:12 ---
слушнав за предметот Реклама и комуникација или така нешто , ако можи да знам на која катедра е и дали иам право да го одберам како изборен предмет ?
јас пак мислев да земам креативно пишување, шпански.. и уште некој.. али сеуште не сум одлучил дали за сигурно да ги земам.. али како шо слушам таја по шпански била малку зезната.. -.-
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
јас пак мислев да земам креативно пишување, шпански.. и уште некој.. али сеуште не сум одлучил дали за сигурно да ги земам.. али како шо слушам таја по шпански била малку зезната.. -.-
малку повеќе....предавање ќе имаш после 16:00 тоа сигурно, ама ако сакаш да учиш шпански земи го кецот пробај, па види како ќе ти оди.
 
H

HoT IcE

Гостин
Има некој од Англиски јазик и книжевност да ми објасни некои работи околу катедрата ме интересира. Еве ги прашањата:
1. Имам оценки за секоја година вака, 4, 5, 5 и сега најверојатно ќе биде 5, колкави се шансите да се влезе во државна квота?
2. Ме интересира како се земаат јазиците, Англиски ќе го зимам дефинитивно за прв, а за втор јазик се мислам помеѓу Германски и Француски, и за двата јазика сум тапа, Француски го имам учено во основно и ми нема ништо останато во глава освен како се прави негација, а Германски го учам дома приватно преку RossetaStone. Прашувам за колкаво знаење е потребно за втор јазик, и дали постои можност еден од овие два да земеам ко трет со цел да не повтарам година на факсов.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Има некој од Англиски јазик и книжевност да ми објасни некои работи околу катедрата ме интересира. Еве ги прашањата:
1. Имам оценки за секоја година вака, 4, 5, 5 и сега најверојатно ќе биде 5, колкави се шансите да се влезе во државна квота?
2. Ме интересира како се земаат јазиците, Англиски ќе го зимам дефинитивно за прв, а за втор јазик се мислам помеѓу Германски и Француски, и за двата јазика сум тапа, Француски го имам учено во основно и ми нема ништо останато во глава освен како се прави негација, а Германски го учам дома приватно преку RossetaStone. Прашувам за колкаво знаење е потребно за втор јазик, и дали постои можност еден од овие два да земеам ко трет со цел да не повтарам година на факсов.
1. Ќе влезеш во државна квота
2. На англиски и книжевност имаш само еден јазик англиски, а втор јазик можеш да земеш како изборен предмет но не би ти го препорачал тоа зошто не е лесно баш. Значи само англиски.
Ќе имаш англиска книжевност(поезија, драма, роман...)
граматика( морфологија во прва, фонетика во втора год итн...)
и современ англиски јазик исто како во средно ќе биде скоро. понатаму сам ќе сфатиш што како е.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.651
Поени од реакции
9.229
Некој да помогне како да се запишат изборните предмети преку тоа I Know системот...Еден другар никаде не може да ја најде таа опција.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
Се зборува дека лексички категории бил предметот што иако го сметаат за "изборен" на бруцошите од англиски јазик и книжевност по default им бил избран...
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Почитувани форумџии, дали некој може да ми ги преведи овие два збора од латински:Dolus supervenies?
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Почитувани форумџии, дали некој може да ми ги преведи овие два збора од латински:Dolussupervenies?
 
H

HoT IcE

Гостин
Денес слушнав некои глупости дека Филолошки во Скопје ќе се замрзнувал, наводно бидејќи имало премногу студенти. Не знам дали држи вода ова, и дали е вистина, но има некој што чул за вакво нешто? Оти ако е вистина, ќе ми се случи апокалипса, и ќе идам да работам у текстилна фабрика, најозбилно!
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Денес слушнав некои глупости дека Филолошки во Скопје ќе се замрзнувал, наводно бидејќи имало премногу студенти. Не знам дали држи вода ова, и дали е вистина, но има некој што чул за вакво нешто? Оти ако е вистина, ќе ми се случи апокалипса, и ќе идам да работам у текстилна фабрика, најозбилно!
Не верувам скроз да го замрзнат.
И за правен и за економски се зборуваше истото, па еве ги и годинава се преполнија со студентите.
Можат само да го намалат бројот на студенти кои ќе ги примат.....да го замрзнат цел факс не ми е за верување.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Може да ги замрзнат катедрите по англиски и македонски јазик(книжевност), како што и секаде во Европа се замрзнати. Другите нема да ги чепкаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom