Филолошки факултет - Скопје

Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Дечки ако може нека ми каже некој која сума треба да ја уплатам на уплатницата за партиципација, со оглед на тоа што во прва година не го положив Поезија 1 и сега треба да го презапишам. Гледам на шемава дека за 7 предмети е 7 125 денари, само не ми е јасно дали треба да ги сметам и тие + 600? Или тие се плаќаат ако го презапишуваш по втор пат, односно во трета година?
тие 600 немаат врска со партиципацијата, тие 600 денари за презапишување ги плаќаш на посебни уплатници за секој предмет посебно:)
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
ај уште еднаш да прашам.. x]] да не разбра некој кога треба т.е кое време, бруцошите од превод и толкување утре да бида на факултет x]]
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Имам изберено преведување и толкување со 1 јазик англиски 2 јазик германски.. Во последната група сум ставен,а на распоредот за последната група не гледам германски туку француски јазик Б/В
WTFWTF ?

ај уште еднаш да прашам.. x]] да не разбра некој кога треба т.е кое време, бруцошите од превод и толкување утре да бида на факултет x]]
Распоред
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxrYXRlZHJhcGl0fGd4OjY4YjU4Njk1ZDg3MGZmMDI
Групите за Преведување и толкување англиски
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxrYXRlZHJhcGl0fGd4OjRlZjBjNmNjZWRhZGUzNDY
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Имам изберено преведување и толкување со 1 јазик англиски 2 јазик германски.. Во последната група сум ставен,а на распоредот за последната група не гледам германски туку француски јазик Б/В
WTFWTF ?
а нема групи за англиски и германски..? пошто јас сум исто така ко тебе.. само шо еве тебе те имало во ова.. а мене богами и ме нема x]]
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
а нема групи за англиски и германски..? пошто јас сум исто така ко тебе.. само шо еве тебе те имало во ова.. а мене богами и ме нема x]]
Како мислиш дали има група за англиски и германски ?? Не ти го разбирам прашањево..
Ја сум преведување и толкување англиски како 1 јазик и германски како 2 јазик..
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Како мислиш дали има група за англиски и германски ?? Не ти го разбирам прашањево..
Ја сум преведување и толкување англиски како 1 јазик и германски како 2 јазик..
то де то.. и јас сум то истото значи 1 англиски.. и 2 германски.. а во табелите шо се во линко.. дали јас не гледам како шо треба или така е.. гледам само за 1 англиски и 2 француски.. па те прашував зошто нема за 1 англиски и 2 германски.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
Јас сум на книжевност и ми треба помош во врска со изборните предмети, кои професори се, лесни/тешки предмети итн.. Да изберам 3 од следниве 5:
1.Македонска култура и цивилизација
2.Психоаналитика на фолклорот
3.Митопоетика
4.Реторика и стилистика
5.Агиологија
 
Член од
19 септември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас сум на книжевност и ми треба помош во врска со изборните предмети, кои професори се, лесни/тешки предмети итн.. Да изберам 3 од следниве 5:
1.Македонска култура и цивилизација
2.Психоаналитика на фолклорот
3.Митопоетика
4.Реторика и стилистика
5.Агиологија
Колку што јас се распрашав сите препорачуваат Македонска култура и цивилизација, Митопоетика и Агеологија. Само јас наместо Агеологија, веројатно, ќе земам Реторика и стилистика.
П.С. Ако не си еден/на од членовите на групата за Македонска книжевност , придружи ни се и таму ќе разменуваме мислења. Поздрав.
http://www.facebook.com/groups/187671111366983/
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
Јас сум на англиски јазик и книжевност и би сакал да побарам совет околу изборните предмети , кои предмети се подобри да се одберат и на кои предмети би се поминало со полесно :D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас сум на англиски јазик и книжевност и би сакал да побарам совет околу изборните предмети , кои предмети се подобри да се одберат и на кои предмети би се поминало со полесно :D
За прва година - прв семестар прашуаш претпоставувам.
Земај британска цивилизација, агиологија 1.....за трет незнам разгледај си убаво.
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
10
Му требат на некој учебник и работна САЈ за прва година? :)
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
За прва година - прв семестар прашуаш претпоставувам.
Земај британска цивилизација, агиологија 1.....за трет незнам разгледај си убаво.
За прв семестар, да. А друг странски јазик или лексички групи не се нешто најдобра опција ?
--- надополнето: 26 септември 2012 во 12:12 ---
слушнав за предметот Реклама и комуникација или така нешто , ако можи да знам на која катедра е и дали иам право да го одберам како изборен предмет ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom