Филолошки факултет - Скопје

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Дали на уписите на 16ти/17ти мора да се поднесат документите лично ? И дали ќе има приемен за Англиски јазик и книжевност ?
Немора лично и приемни нема.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
32
Поени од реакции
23
На книжевност во втора година можиш да се определиш дали ќе одиш на наставна или превод и толкување(превод и толкување се заедно) и ако одбериш наставна на дипломата ќе ти пишува дипломиран професор, ако одбериш превод и толкување на дипломата ќе ти пишува дипломиран преведувач и толкувач од анг на мак и обратно. Се насочуваш на некоја насока кога во трет семестар(втора год) ќе избираш предмети и види отвори го линков пишува http://www.flf.ukim.edu.mk/LinkClick.aspx?fileticket=adnWDgEF5LU=&tabid=206&mid=888&language=en-US после 21 стр. да видиш кои предмети се задолжителни за наставна а кои за превод и толкување. Значи тие три предмети Современ англиски јазик, Граматика на анг јазик и Книжевност ќе ги имаш четири години, но во втора зависно од тоа на која насока ќе одиш ќе треба да одбериш од понудените предмети за тие насоки, оние со ѕвездичка се задолжителни. А во прва година ќе избираш три изборни кои ти ги сакаш не мора да бидат од катедрата на англиски и книжевност. Мора да имаш најмалку 6 предмети по семестар бидејќи сите се по 5 кредити, а потребни се 30 кредити по семестар и затоа во прва имаш три задолжителни и треба да имаш и три изборни, а во втора како што веќе ти кажав ги имаш трите задолжителни и мислам дека има по два задолжителни од насоките и уште неколку понудени од кои ти е потребен еден. Се надевам дека ме разбра и дека помогнав, ако те интересира уште нешто слободно прашај :)
thanks,информациите ми беа од голема помош:)
 
Член од
14 јануари 2012
Мислења
9
Поени од реакции
9
ќе ве замолам да ми кажете во што е разликата меѓу катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазици и катедрата за македонска книжевност и јужнословенски книжевности? Кои предмети се учат, тежината на материјалот, односот на професорите? Со првата катедра што можеш да работиш после дипломирање, а што со втората? Јас сакам да бидам професор по македонски ј. во средно или основно, и која катедра би била посоодветна? :)
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
32
Поени од реакции
23
на која жиро сметка треба да се уплатат 300 денари за филолошки? и 50 денари треба да се уплатат со уплатница нели? ај малку помош збркав се :(
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
Сакам да прашам околу ПИТ и книжевност , кој смербара повеќе труд и повеќе учење бидејќи прочитав премногу постови со различни мислења околу овие овие два смерови
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Како да ја испечатам пријавата,кај мене не дава испечати пријавен интерен лист како што дава кај другите,неможам да ја симнам пријавата.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Сакам да прашам околу ПИТ и книжевност , кој смербара повеќе труд и повеќе учење бидејќи прочитав премногу постови со различни мислења околу овие овие два смерови
Епа ова прашање може да ти го одговори само тој што ги има и двата смера земено, а такви се ретки. Иначе јас сум на ПИТ и супер оди да се рече. Ако знаеш добро два јазика од англиски германски и француски ќе го завршиш одма.
 
Член од
15 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
На ПИТ, јазик под А ти е македонски јазик, а под Б ти е прв странски јазик, апод Ц ти е втор странски јазик.
Искрено јас како дипломирана на истата катедра, ке речам само дека е најпромашена катедра шо постои не целиот универзитет.
Заврши како преведувач. и кога аплицираш за работа, ти бара судски печат, бидејќи тоа им било доказ дека го знаеш јазикот. Ма ајде ти се молам. За да станеш судски преведувач, не ти треба факултет .
А инаку не е тешко на ПИТ, особено ако те интересираат право , политика, економија...шо знаеш ке преведеш, со не знаеш...ке си бараш по речник....па и затоа си преведувач .
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
32
Поени од реакции
23
на филолошки само тие документи што ги пишува на крајот на електронското пријавување ли треба да се поднесат утре
Потребни документи за конкурирање на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ - Скопје
1. Пријава за запишување (може да се купи во книжарниците) со 50 денари уплатница за таксена марка

2. Оригинални свидетелства од сите класови

3. Документ за положена државна матура (оригинално свидетелство за завршено средно образование)

4. Извод од матичната книга на родените (оригинал - независно колку е стар)

5. Доказ за државјанство на РМ (оригинал уверение или решение – независно колку е старо)

6. Уплатница за уплатени 300 денари на жиро-сметката на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ ПРИМЕРОК

7. Изјава за неподигање на документи
Испечати изјава за неподигање на документите

а пријавен лист и универзитетски не треба нели или треба са се купат во факултетот
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Сакам да се запишам на преведување и толкување 1.англиски и 2.германски и Ме интересира дали вториот јазик (во случајов германски) се изучува од почеток,од нула и дали се потребни поголеми познавања за него. Германскиот го учев 4 години во средно (и претходно 2 во основно) но не го знам башш најдобро (едвај 4ки вадев на тестови и писмени) и затоа прашувам..
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
56
Поени од реакции
20
Сакам да ги прашам оние кои се трета и четврта година на англиски јазик и книжевност, насока превод и толкување, знам дека двата предмети теорија на превод и смј се задолжителни и се понудени два други за трет предмет(контрастивна и американски расказ), епа дали мора еден од овие два да се одбери и ако мора кој според вас е покорисен за оваа насока,а ако не мора еден од овие два кој би го препорачале друг предмет кој би ми бил навистина од корист? :)
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Дали кога се запишувавте ви даваа некое ливче со број? зашто јас се упишав на италијанска катедра и кога ги поднесов документите тој шо ги земаше ми рече толку и не ми даде ништо. И уште ова кога се бира јазик под Б?
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
мене ништо не ми дадоја.. само ги зеде таја таму документите.. ги разгледа и ми вика можиш да одиш.. и јас си заминав.. xD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom