Филм депресија?

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
temata e na mesto moze da se vrezat trajni posledici koi ke se lekuvaat so godini zatoa televiziite pred pocetokot na nekoj film emisija ja davaat ona spica ne se preporacuva za pomladi od xxxx ili nadzor od roditel staratel nekogas i vo kino bese isto imase redari ama denes e opasno so netot i zanemarenosta na roditelite malo dete gleda,horor,ubistva,porno,sepak treba da se odrzuva taa tradicija na distanciranje na gledanje nesto sto ne e za odredeni vozrasti ili slabi nervi ,zatoa samo komedija
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.795
Поени од реакции
6.640
Нели сега е сезона на гледање серии и филмови. Така да, штом завршам со гледање на некој ептен добар филм или серија, ми доаѓа некое ептен бедно чувство, налик депресија.
Некој друг соживува со мене?

Зошто е тоа така? Дали соживуваме со ликовите во истите? Дали ја мешаме реалноста (нашиот досаден eat, work, sleep, reapeat) живот со тој бурен изгланцан во сериите и филмовите? Приказ на скоро совршени моменти кои се невозможни во реален живот? Големи љубови, достоинство, почит, морал, кои ден за ден се повеќе и повеќе бледеат и се губат во материјалното. итн. итн.

Навистина интересно.

Последно го гледав Титаник кој што го имам гледано 3664147 пати, на крај кога заврши се осеќав како гомно, literally.
Гледај го Меланхолија.Како створен е за овие самоизолациски времиња!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.171
Поени од реакции
13.868
што гледате вакви филмови у ова време? малце не бомбардираат со депресивни срања медиумиве па капак уште депре филмови и музика да гледам
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.791
Поени од реакции
48.619
Нели сега е сезона на гледање серии и филмови. Така да, штом завршам со гледање на некој ептен добар филм или серија, ми доаѓа некое ептен бедно чувство, налик депресија.
Некој друг соживува со мене?
Па гледај бре човече некој весел филм: Сало, Хередитари, Мартирс...
развесели се и ти
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Имаш 6 дела....


После ова, кје имаш инстант повисоко мислење за самиот себе, а и друг поглед на свет...
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
225
Поени од реакции
98
As a movie freak,ќе ви наведам филмови во кои верувам дека би уживале да ги гледате (Action/thriller/Adventure)
1.Underworld (5 делови,вечна борба помеѓу вампири и ликани ''werewolves,2 клана кои постојано се пресметуваат едни помеѓу други)
2.Resident Evil (Филм со апокалиптичен карактер,Т-Вирусот се ослободува со што се заразува цела лабораторија и луѓето стануваат зомби,потоа цел град,па цел свет.Оваа филмска серија ми е #1.
3.Elysium (Малиот процент билионери се отселуваат во огромен свеленски брод во вселената додека сиромашните патат на Земјата која нема скоро никакви услови за живот,со помош на Artificial Intelligence/Роботи богатите продолжуваат да го контролираат светот,но тоа ќе се смени).

Have fun :)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.313
Поени од реакции
7.224
Не знам вака луѓе кога ќе пишат дека се movie freak дали сакаат да кажат дека се whatto левел или само дека имаат изгледано доволно филмови за да не им е омилен Ране
 

mr wednesday

сТреда дан за метак.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.120
Поени од реакции
4.640
Вакво нешто ми се има десено рецимо LOST кога ја завршив, или друг тип на серии шо се троа поголеми. Иначе хм, ма да ова пак депресија тежок збор е, повеќе би рекол дека се врзуваш со приказната или ликовите, да речеме гледаш по 3-4 епизоди у ден тоа ти се некои 3 саата пример и самата приказна ти стануе секојдневие.. шо знам бе .. ваљда. А после филм ми се нема десено, али пак ќе кажам депресија хм .. да можеби еден вид на депра али моментална у секој случај.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
108
Поени од реакции
125
Нели сега е сезона на гледање серии и филмови. Така да, штом завршам со гледање на некој ептен добар филм или серија, ми доаѓа некое ептен бедно чувство, налик депресија.
Некој друг соживува со мене?

Зошто е тоа така? Дали соживуваме со ликовите во истите? Дали ја мешаме реалноста (нашиот досаден eat, work, sleep, reapeat) живот со тој бурен изгланцан во сериите и филмовите? Приказ на скоро совршени моменти кои се невозможни во реален живот? Големи љубови, достоинство, почит, морал, кои ден за ден се повеќе и повеќе бледеат и се губат во материјалното. итн. итн.

Навистина интересно.

Последно го гледав Титаник кој што го имам гледано 3664147 пати, на крај кога заврши се осеќав како гомно, literally.
Правилната реакција е инспирација а не депресија. Што не е во ред со тебе? :)
Соживуваш бидејќи и ти си лик. Бидејќи филмовите како и секоја друга уметност се (субјективен) одраз на реалноста. Бидејќи филмовите се како компресирани животни приказни. Сите тие моменти и вредности ти се како потсетник на тоа што е важно во животот.
Се осеќаш ко екскремент после Титаник бидејќи ти ја одразува човечката состојба, со сите стремежи и недостатоци. Титаник беше врвот на Индустриската револуција, технолошко ремек дело, аристократски раскош, непотонлив пловен хотел (еден од екипажот изјавил дека ни Бог не може да го потони, challenge accepted?). И тогаш во тие моменти кога тоне осознаваш што е човек, што е љубов, што е жртва и зошто ни е тоа толку потребно...
 
A

Aexil Kong

Гостин
Правилната реакција е инспирација а не депресија. Што не е во ред со тебе? :)
Хаха, ајде инспирација да ти било. Не знам што можеш да се инспирираш од хорор филм на пример или sci-fi филм, ќе ти дојде инспирација да имитираш постапките од филмот на сличен начин во реалниот живот?


Инаку, не си единствен @Zippertrax , зошто мене слично ми се дешава после изгледан филм кајшто има секс, љубовни или било какви романтични сцени, чувствувам неприродно зголемување на допаминот (као порнич да сум гледал) и автоматски следува краток период кајшто сум негативен и помисла како светот да е срушен.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
108
Поени од реакции
125
Хаха, ајде инспирација да ти било. Не знам што можеш да се инспирираш од хорор филм на пример или sci-fi филм, ќе ти дојде инспирација да имитираш постапките од филмот на сличен начин во реалниот живот?
Па на пример Екзорцист не те инспирира на победа врз сопствените стравови, на трезвеност и храброст во соочување со злото? Исто Алиен, решителност, сила на волја и итрина во справување со непознатото кога немаш ништо друго? Интерстелар, со човечкиот дух за истражување, доверба во сопствената интуиција и моќта на љубовта која го надминува и време-просторот? Матрикс, со верa, надеж, љубов, жртва, преродба и трансцендентност? Господар на прстените, на доброволно презимање на најголемата одговорност, чисто срце, другарска љубов, согледување на убавината и грдоста во светот, на непотклекнување кон зло во најслабите моменти? Кралот Лав, со одрекување од хакуна мататата и возвраќање кон твоето место во кругот на животот? Што не е во ред и со тебе? :)
 
Последно уредено:
На врв Bottom