Филм депресија?

Член од
15 јуни 2013
Мислења
769
Поени од реакции
927
Нели сега е сезона на гледање серии и филмови. Така да, штом завршам со гледање на некој ептен добар филм или серија, ми доаѓа некое ептен бедно чувство, налик депресија.
Некој друг соживува со мене?

Зошто е тоа така? Дали соживуваме со ликовите во истите? Дали ја мешаме реалноста (нашиот досаден eat, work, sleep, reapeat) живот со тој бурен изгланцан во сериите и филмовите? Приказ на скоро совршени моменти кои се невозможни во реален живот? Големи љубови, достоинство, почит, морал, кои ден за ден се повеќе и повеќе бледеат и се губат во материјалното. итн. итн.

Навистина интересно.

Последно го гледав Титаник кој што го имам гледано 3664147 пати, на крај кога заврши се осеќав како гомно, literally.
 
Член од
5 мај 2014
Мислења
87
Поени од реакции
30
Последно го гледав Титаник кој што го имам гледано 3664147 пати, на крај кога заврши се осеќав како гомно, literally.
Шо предизвика толку за да се чувствуваш вака?

Лично ми се нема вакво нешто случено, можеби и јас ќе осетам нешко како и ти. Шо се однесува до нашите животи, зависи како гледаш на работите, како ги доживуваш, реагираш...Ние сами одредуваме шо и како ќе допре до нас. Напротив се е возможно, ако се има волја и желба за нештото. :)
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
566
Поени од реакции
2.385
Ако некоја серија ептен ми зема внимание, ме импресионира АМА и во исто време сум се приврзала за ликовите - да. Ми се има случено. Почесто на бинџ серии него од недела за недела шо ги гледам сем за Good Place. Ама сепак таа ми е една од омилените, па разбирливо. Послдно после бинџ серија вака се осеќав после Anne with an E. Цела недела не можев друго да почнам и само цмичев иако заврши на препозитивна нота.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.121
Поени од реакции
463
Ради тоа што имаме емоции,се внесуваме,емоциите работат,варираат
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.378
Поени од реакции
1.825
Знам за што збориш. Само после Лост сум го почувствувал тоа.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
И мене истото чувство сега кога го гледав Титаник на 15ти на Фокс, а филмот сите го имаме гледано милион пати претходно.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.627
Поени од реакции
2.780
Имам другар што има спротивно чуство од твоето после гледање филм. Него после гледање на Јужни Ветар филмот и серијата го тера на мафија и зима колата вози во рикверц на паркинг.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.313
Поени од реакции
7.224
Ако почнеш да си гледаш филмови со Двејн Џонсон такозвани Карпа, нема вакви работи да те мачат.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
nemam go gledano titanik sto e tolku emotiven,gledam komedii i se smejam do solzi
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.905
Поени од реакции
5.914
Тоа дека филм или серија можат да ти пробудат јаки емоции е сосема точно. Само мене никогаш не ме погодил филм како Титаник или слични некои романтики. Знаело порано да ме погоди или растревожи некоја филмска сцена. Сега ми текнува прв пат кога го гледав The Green Mile (бев 11 или 12 години) бев на раб на солзи на сцената каде го егзекутираа Џон Кофи.

Знам да се приврзам и со серии што ги пратам повеќе години и имаат повеќе епизоди а оставиле впечаток на мене. Секогаш чувствувам некоја меланхолија кога ќе заврши таква серија, како да завршила некоја етапа од мојот живот.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
769
Поени од реакции
927
Шо предизвика толку за да се чувствуваш вака?

Лично ми се нема вакво нешто случено, можеби и јас ќе осетам нешко како и ти. Шо се однесува до нашите животи, зависи како гледаш на работите, како ги доживуваш, реагираш...Ние сами одредуваме шо и како ќе допре до нас. Напротив се е возможно, ако се има волја и желба за нештото. :)
Можи се внесив премногу ... што ти знам
 
На врв Bottom