Филмски предизвик 3.0 (2019)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
2.2 Господа гангстери (1963)

Гангстерска комедија. Постар гангстер кој одамна се занимава со чесна работа, по барање на неговиот некогашен соработник и пријател на смртна постела повторно се враќа во старите води. Наидува на негодување од останатите членови на организацијата и некои од нив одлучуваат да го елиминираат, но сите обиди завршуваат со комични ситуации. Не можам тука да не го спомнам „Оскар“ кој и повеќе од очигледно е инспириран од овој филм. Одлични изведба на сите типизирани ликови, пар неповторливи сцени. Иако снимен пред повеќе од половина век, успешно одолева на времето и сценаристички и режиски.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
2.3 Армија на сенките (1969)

Темата е работата на францускиот отпор за време на германската окупација во втората светска војна. Но за разлика од останатите вакви филмови овде нема акции и експлозии туку крајно реалистичен приказ на настаните. А тоа е живот во целосна неизвеснот на што ќе се наиде следно, соочување со исчезнувањето на најблиските пријатели и соработници и огромните напори во мотивирање на останатите членови да се приклучат и останат верни на идејата. Тука се и тешките одлуки кои треба да се донесат со уште потешкото но бескомпромисно нивно спроведување.

Сето ова е потполно успешно и верно пренесено во филмот. Неверојатна напнатост и тоа речиси без изговорен збор во берберницата а потоа уште поголема во сцената кога маскирани како медицински тим влегоа во затворот да го извлечат соборникот. Неизвесност до ежење.

Лино си е сосема на нивото на задачата, улогата како скроена за него. Мелвил исто, а снимателот на филмот е добитник на златна камера за животно дело на фестивалот „Манаки“ во Битола.

Филмов треба да е задолжителна лектира за сите гледачи.

Јас ќе си продолжам да ги гледам останатите филмови, но не верувам дека до први ќе стигнам уште нешто да пишам, така да ќе продолжиме со новата тема.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
ФЕВРУАРИ 1: Ascenseur pour l'échafaud или според LB Elevator to the Gallows, а според IMDB - Lift to the Scaffold

Тука баш лифтот беше во главна улога, затоа убав наслов му ставиле. :) Ама мене не ми се допадна. Сум рекол многупати дека ноарите не ми се баш my cup of tea. Ова не е класичен ноар, туку некој крими-трилер, но има многу елементи на ноар. Pacing-от, искрено, најмногу ми смета во ваквите филмови. Ме тераат да дремам, сто пати ме водат до фрижидер и назад, и на крај испаѓам во најмала рака рамнодушен, и некое кило потежок. Што ми се допадна тука: приказната беше ОК, имаше дупчиња, што вика moongoses, ама не сметаа толку колку што сметаше бавното дејство. Музиката ОК; разбирам, Мајлс Дејвис, топ, ама тука потпомогна да се досадувам повеќе. А тој, Лино, кого не го ни знам, да бидам искрен, не го ни забележав. Само 3/10 од мене, sorry @moongoses ама едноставно не ми се по мерак ваквите филмови и не можам ништо да направам да ги засакам. А сакав да ми се допадне, верувај!
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
2.1. Сицилијанскиот Клан

Овој не ми беше по редослед, ама кога го видив триото Делон, Габин, Вентура дека се у ист филм, мораше да се глеа.
Класика heist филм во посмирен европски тон за разлика од Холивуд, кој е по овој жанр нема да зажали, а многу помага и олстар кастот.. 7,5/10.


2.2. Господа Гангстери

Па со се што сте пишале се согласувам.
Овој беше вистинско изненадување во поглед на жанрот. Почна мртов сериозен со ноарски отсечни реплики, па полека почна да покажуе некое хуморче, а веќе на забавата беше јасно кај оди филмов за на крај да заврши во стил на цртани филмчиња.. али одлично функционираше се'. Гангстериве растурија од ликови до реплики до хумор, многу смеење на глас и ќе заборавев, многу јако снимен, кинематографијата беше на високо ниво.
8/10 (y)



Вториот Здив не стигнав да го изгледам ради должината.. не ми се отвори термин за 2 ипол саата али во прва прилика го гледам
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Што е работава што @Zlatikevichius првиот филм го гледа на крајот од месецот, а веќе на почетокот од следниот немаме тема уште?
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe

Хммм, annoying глума и карактери, без epic battle, празен и освен паралелата со распнувањето на Исус, гласот на Лиам и Тилда нема нешто позитивно, онака просечен фантази филм.

Dogma

Кевин Смит материјал, одлично пецкање по сензитивна тематика проследено со интересни ликови поткрепени со одлична глума. Сатира проследена со уште едно мега јако патување со Џеј и Сајлент Боб.

@Zlatikevichius мене ми е редот за месецов ? Имам спремено тема, така до 00:00 ќе пишам.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Месец март, одиме со Скандинавија.
Пред неколку дена го игледав Oslo, August 31st и ми остави голем впечаток, има прејак импакт врз секој гледач па чисто ради него и откаченине норвежани ќе уживаме во нивната филмска уметност.
Е сега со торенти незнам како ќе биди, посебно за двата филмови од Исланд, доколку не се снајдиме со тоа има и бонус филмови кои веројатно ќе ви бидат уживање за репризирање. :D
@Zlatikevichius исто така да ти се исповедам, во формуларот го пишав за странски филм Woman at War бидејќи читав позитивни работи за филмот, а не ми е гледан. (си доби вајлд карта) :giggle:

1. Trollhunter (2010)
2. Oslo, August 31st (2011)
3. Woman at War (2018)
4. Metalhead (2013)
5. We Are the Best! (2013)
6. Blind (2014)
7. Pusher (1996)
8. Rare Exports: A Christmas Tale (2010)
9. Flame & Citron (2008)
10. Let The Right One In (2008)

Бонус: Headhunters (2011), King of Devil's Island (2010), Valhalla Rising (2009), било кој од Трир или Бергман.[DOUBLEPOST=1551465424][/DOUBLEPOST]п.с. ќе гледам што побрзо да ги изгледам филмовите предложени од moongoses, се надевам повеќе слободно време ќе имам викендов.
Чирс дружино, имајте сите убав викенд. :pivo2:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Месец март, одиме со Скандинавија.
Пред неколку дена го игледав Oslo, August 31st и ми остави голем впечаток, има прејак импакт врз секој гледач па чисто ради него и откаченине норвежани ќе уживаме во нивната филмска уметност.
Е сега со торенти незнам како ќе биди, посебно за двата филмови од Исланд, доколку не се снајдиме со тоа има и бонус филмови кои веројатно ќе ви бидат уживање за репризирање. :D
@Zlatikevichius исто така да ти се исповедам, во формуларот го пишав за странски филм Woman at War бидејќи читав позитивни работи за филмот, а не ми е гледан. (си доби вајлд карта) :giggle:

1. Trollhunter (2010)
2. Oslo, August 31st (2011)
3. Woman at War (2018)
4. Metalhead (2013)
5. We Are the Best! (2013)
6. Blind (2014)
7. Pusher (1996)
8. Rare Exports: A Christmas Tale (2010)
9. Flame & Citron (2008)
10. Let The Right One In (2008)

Бонус: Headhunters (2011), King of Devil's Island (2010), Valhalla Rising (2009), било кој од Трир или Бергман.[DOUBLEPOST=1551465424][/DOUBLEPOST]п.с. ќе гледам што побрзо да ги изгледам филмовите предложени од moongoses, се надевам повеќе слободно време ќе имам викендов.
Чирс дружино, имајте сите убав викенд. :pivo2:
:vozbud:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ascenseur pour l'échafaud

Мене ми се допадна филмов. Немам многу што да зборам, освен дека женската Карала беше ептен убава и ми беше хајлајт на филмот. Од Таверние не видовме доволно за да оформам мислење, а овие Вероник и Луи ми беа ептен глупи и ме нервираа. Ми го држеше вниманието, меѓутоа филмов некако касно почнува. Додека го гледав се осеќав како целиот прв саат да е вовед, а последниот пола саат главното дејство. Мислам не требаше толку минутажа и акцент да се стави на двајцава глупаци и дека филмов би бил подобар доколку сето тоа со убиството на Германците и авантурите на овие требаше да биде сместено некаде во првиот половина саат, и после филмот да се фокусира на истрагата и пронаоѓањето на убијците и разрешување на случајов, и да се фокусира филмот на Таверние како главен лик сепак. Во секој случај интересен ми беше и уживав додека го гледав, и да ја пофалам уште еднаш Флоренс која стварно го движеше филмов и еве сега видов дека имам некои други филмови со актеркава што планирам да ги гледам и баш се радувам.

7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Месец март, одиме со Скандинавија.
Пред неколку дена го игледав Oslo, August 31st и ми остави голем впечаток, има прејак импакт врз секој гледач па чисто ради него и откаченине норвежани ќе уживаме во нивната филмска уметност.
Е сега со торенти незнам како ќе биди, посебно за двата филмови од Исланд, доколку не се снајдиме со тоа има и бонус филмови кои веројатно ќе ви бидат уживање за репризирање. :D
@Zlatikevichius исто така да ти се исповедам, во формуларот го пишав за странски филм Woman at War бидејќи читав позитивни работи за филмот, а не ми е гледан. (си доби вајлд карта) :giggle:

1. Trollhunter (2010)
2. Oslo, August 31st (2011)
3. Woman at War (2018)
4. Metalhead (2013)
5. We Are the Best! (2013)
6. Blind (2014)
7. Pusher (1996)
8. Rare Exports: A Christmas Tale (2010)
9. Flame & Citron (2008)
10. Let The Right One In (2008)

Бонус: Headhunters (2011), King of Devil's Island (2010), Valhalla Rising (2009), било кој од Трир или Бергман.[DOUBLEPOST=1551465424][/DOUBLEPOST]п.с. ќе гледам што побрзо да ги изгледам филмовите предложени од moongoses, се надевам повеќе слободно време ќе имам викендов.
Чирс дружино, имајте сите убав викенд. :pivo2:
Woman at War јас не можев да го најдам никаде. Let the Right One In ми е гледан, од другите, мој прв избор би биле: Oslo, August 31st, We Are the Best! и Rare Exports, зашто трите одамна ми се во watchlist. Но ги симнав сите, па ќе видиме што прво ќе се гледа.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Вториот Здив не стигнав да го изгледам ради должината.. не ми се отвори термин за 2 ипол саата али во прва прилика го гледам
Да најдеш термин, ќе ти се допадне.

3.1 Oslo, August 31st (2011)


Почнав со првиот филм како што е редот, ама штом прочитав на најавната шпица дека се работи за филм направен „најдени снимки“, веднаш прејдов на вториот на листата. Можеби ќе му се вратам во некое друго расположение. Затоа сега сме во Осло на крајот од август а ич не е жешко. А ни нешто интересно. Гледаме еден ден во животот на Андерс, кога добива излез од клиниката за рехабилитација од дроги. Од самиот почеток на филмот дознаваме некои основни работи за него а потоа ги гледаме неговите обиди да ги обнови старите пријателства и воопшто животот од времето пред да започне со дрогите.

Нема класичен заплет и расплет, туку гледаме низа од разговори низ која се открива расположението на главниот лик, неговото барање на мотив и отсуство на воља и надеж да продолжи со животот. Иако добро одглумено и режирано, мој став е дека вакви интроспективни сижеа не се филмски материјал, многу подобро лежат во книга. Впрочем и филмов е базиран на книга и тоа нејзина втора екранизација (првата е Le feu follet (1963) на Луј Мал).

Не ми изгради никаква емпатија кон главниот лик, така да сеедно ми беше како ќе заврши и едвај го чекав крајот.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
3.2. Pusher (1996)

Започна со добра музика но темна и висококонтрастна слика, продолжи со некој дијалог меѓу двајца дилери на дрога и баш не ветуваше нешто. Си реков уште еден досаден филм. Но откако на Френк не му тргна работата со продажбата, тргна филмот. Баш не вовлекува во суровиот свет на нарко мафијата и цврсто држи до самиот крај. Одлично режисерски спакуван и снимателски исто иако е со една камера без светло работено. Само го зголемува реализмот и дури му дава и една документаристичка нота.

Дебитантска улога на Микелсен заедно со дебито на Рефн (или како и да се изговара).

Видов дека има уште два дела, ги ставив на ред на чекање.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
ФЕВРУАРИ 2 - L'Armée des ombres или Army of Shadows

Ова беше далеку погледливо од тој со лифтот. Го гледав на крајот од минатиот месец, но еве никако да се натокмам да пишам збор-два. Навистина изгледаше реалистично и тензично иако не вклучуваше ниту една сцена на некаков фронт, со пукање и сл. Една сосема поинаква слика од она што сме навикнати да гледаме во ваквите „воени“ филмови. И сосема поинаква претстава за отпор за време на германската окупација. Да, и мене сцената во берберницата, кога успеа да избега првиот пат, чинам, ми беше најтензична, но потоа како што се редеа бегствата, искрено, по малку ми делуваше изнасилено и непотребно холивудски. И секој пат кога ќе го фатеа, знаев дека ќе избега. (не памтам колку пати беа, искрено, може и само 2 пати да беа, па може и малце глупо звучи ова „секој пат кога ќе го фатеа“). Освен сцената кога замина во берберницата, се сеќавам само уште на таа кога пукаа во нив и им кажаа да трчаат. И потоа крајот со тоа - следниот пат одлучи да не трча ми беше некако многу моќно. Она што мене ми смета искрено, во француските филмови, и е мој генерален впечаток, е нивната рамнодушност во изразот на лицата. Не знам дали се Французите такви по природа, но во филмовите, а не беше исклучок ни овој, јас гледам како покажуваат само една емоција, што и да се случува покрај нив. И тоа е се што би имал да кажам за овој. Убав филм, ама не ме остави запрепастен, сепак. 7/10

МАРТ 1 - Trolljegeren или Troll Hunter

Е ова беше навистина забавно! Јас, искрено, веќе чувствувам презаситеност и ја гледам како излитена фора ова со found footage филмовиве. Беше WOW првиот пат, беше интересно вториот, третиот, четвртиот... Ама сега веќе станува мех. Но добро, сепак, овој филм имаше многу забава да понуди и без тој начин на кој е снимен. Плус, ете, крајот со Столтенберг и неговата изјава дека во Норвешка има тролови :pos: внесе дополнително ниво на реалистичност на приказната, па и да не беше така снимен филмов, сепак, мислам дека ништо немаше да се изгуби од реалистичноста. Е сега, дешавките во филмот ми беа преинтерестни. Целата таа митологија креирана за филмот од норвешкиот фолклор ми беше право бонбонче. Обожувам вакви авантури. Малку непотребно ми делуваше тоа со христијанството, зашто немаше логика муабетот (не дека троловите се логични, но сепак). Земено генерално, јас уживав во филмов. 7/10

МАРТ 2 - Rare Exports: A Christmas Tale

Ова беше навистина оригинално, и исто така, многу забавно. Еден сосема поинаков Божиќен филм. Неколкуати имав во план да го гледам, и еве конечно успеав. И уживав во секој миг. Исто, имаше facepalm моменти како тоа со децата во вреќи и хеликоптерот, ама тука е сосема друга приказна, ова не се стремеше да не убеди дека навистина е така како што е, како со троловите, туку го гледав како едноставен, забавен, божиќен хорор. Like! 7/10

МАРТ 3 - Oslo, August 31st

Уште еден филм кој одамна ми е во watchlist. Овојпат, сосема поинаков од другите 2 бајки од предизвиков. Еден реалистичен приказ за внатрешните борби на еден наркоман кој се бори со зависностите - и тоа не само оние кои се лоши за него, туку и онаа една зависност заради која одлучи да го направи тоа на крајот! Актеров, Anders Danielsen Lie го поммнам како терористот од 22 July и исто и таму беше одличен, како и тука. Тивок филм, навистина, но камерата и глумата го водат цело време и прикажуваат како изгледа еден ден кој впрочем може да е еднаков и на цел живот, на еден зависник од наркотици, излезен од центар за рехабилитација. 7/10

 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Злате од кај го симна Army of Shadows? Јас уште минатиот месец го симнав од рутракер ама немаше дуал аудио, само со руска синхронизација беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom