Филмски предизвик 3.0 (2019)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Еве не пак, со трета шанса на проектот 5x филмски предизвик. За мене ќе биде четврта година, на Кајгана трета. Првиот предизвик го направивме во 2016,се покажа неуспешен, па во 2017 продолжив сам, само на Letterboxd, за во 2018 да ја воскреснеме темата и испадна, колку-толку, поуспешна. Еве линк да видите што сѐ сме гледале: КЛИК ТУКА. Во 2019 ќе го видоизмениме малку начинот и предизвикот, со што ќе го направиме подостапен за сите.

Еве ги видоизменетите правила (со bold, измените):
-некој член предложува тема, секој месец, и 10 филма според темата, рангирани според мислењето на предложувачот кој филм би требало да ја објаснува најдобро темата;
-сите останати кои сакаат да учествуваат, гледаат минимум 3 од листата, по принципот - филмот кој не ви е гледан, а е најгоре на листата, е првиот избор, следниот таков - втор, и т.н;
-член 3 и 4 од претходните правила се бришат;
-да не се повторуваме, изберете некоја тема која нема поминато, или ако веќе има поминато, нека биде тоа некоја за која има голем избор на филмови;
-исто - филм кој веќе поминал во една тема, не може да биде предложен во друга.

Значи, од 5x предизвик, преминуваме во минимум 3x предизвик. Затоа го избришав тоа 5x од насловот на темата, и се надевам дека ќе има поголем интерес во 2019.

Многу едноставно: ЕДЕН предложува тема и 10 филма според неа. ДРУГ, мора да одбере минимум 3 филма кои ќе ги гледа според зададената тема. Првиот неизгледан од објавената листа мора да ви биде прв избор, вториот неизгледан, втор избор, и третиот неизгледан - трет избор. Имате рок до крај на месецот за да ги изгледате и коментирате тие 3 филма. Следниот месец, нова тема и нови филмови. До крај на годината - 36 филма изгледани!

NOTE: ОВАА ЛИСТА e официјалната листа со филмовите кои предложувачите на темите ги предложиле, т.е. препораките кои сите треба да ги изгледаат
А ОВАА ЛИСТА е листата на филмови кои јас сум ги одбрал да ги гледам во мојот личен предизвик.

Првиот предложувач сум јас. Подоцна ќе ја добиете и темата и листата со филмови за јануари 2019.

Среќна и забавна филмска 2019!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184

Еве и тука, сѐ што има поминато од теми до сега:

ДЕКЕМВРИ 2018 - Christmas Movies v.3.0 (Corvus)
НОЕМВРИ 2018 - Other Movies From Previous Challenges (grande-juve)
ОКТОМВРИ 2018 - Golden Eagle (moongoses)
СЕПТЕМВРИ 2018 - Golden Lion (Zlatikevichius)
АВГУСТ 2018 - Asian Horror (Anon)
ЈУЛИ 2018 - Billy Wilder (grande-juve)
ЈУНИ 2018 - Audrey Hepburn (Corvus)
MAJ 2018 - Neo Noir (moongoses)
АПРИЛ 2018 - Writer Biopics (Zlatikevichius)
МАРТ 2018 - Our Childhood Movies (Anon)
ФЕВРУАРИ 2018 - Outdoor Movies (grande-juve)
ЈАНУАРИ 2018 - Lo-Fi Sci-Fi (Corvus)
ДЕКЕМВРИ 2017 - Christmas (part 2, a new Millennium)
НОЕМВРИ 2017 - Cinedays 2017
ОКТОМВРИ 2017 - Star Wars
СЕПТЕМВРИ 2017 - Storms
АВГУСТ 2017 - '30s
ЈУЛИ 2017 - Martin Scorsese
ЈУНИ 2017 - Macedonia
MAJ 2017 - Romcom
АПРИЛ 2017 - 2016 Animation
МАРТ 2017 - '90s
ФЕВРУАРИ 2017 - Oscar 2016
ЈАНУАРИ 2017 - Italy
ДЕКЕМВРИ 2016 - Christmas
НОЕМВРИ 2016 - Pedro Almodóvar
ОКТОМВРИ 2016 - Space Travel
СЕПТЕМВРИ 2016 - School/Teachers/Coming of Age Drama
АВГУСТ 2016 - Tribute Month
ЈУЛИ 2016 - South America
ЈУНИ 2016 - Summer
МАЈ 2016 - Akira Kurosawa
АПРИЛ 2016 - Film Noir
МАРТ 2016 - Intellectual Spy/Espionage Drama
ФЕВРУАРИ 2016 - Explicit/Unsimulated Sex
ЈАНУАРИ 2016 - Sundance
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Се мислев која тема да ја одберам за почеток на 2019, и одлучив да ги оставам на страна сите оние теми кои ги планирав низ 2018, па за нив ќе чекаме некој иден момент. Јануари е месец во кој православните христијани прославуваат, скоро цел месец. Има навистина многу христијански празници и многу куќни слави, па затоа секогаш сум го сметал за најсветиот месец во годината. И уште како деца се сеќавате дека на сите телевизии за Бадник и Божиќ ги даваа сите оние филмови со приказни од Библијата. Затоа, одлучив, првата тема за 2019 да ни биде поврзана токму со тоа, и за тема ја одбрав

ЈАНУАРИ 2019 - THE BIBLE

А листата со 10 филма од кои треба да бирате, е (во заградите - кој го има гледано, но не значи дека не може да го репризираат и тој, ако сакаат):

1. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (никој)
2. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (@Zlatikevichius , @wot и @moongoses)
3. Dogma (@Zlatikevichius , @wot , @Anon , @Хоуп , @moongoses )
4. The Secret Garden (никој)
5. The Book of Eli (@Zlatikevichius , @wot , @Anon , @Хоуп , @moongoses )
6. Z for Zachariah (@Zlatikevichius , @grande-juve , @wot )
7. Antichrist (@Zlatikevichius , @wot , @grande-juve , @Хоуп )
8. East of Eden (@Хоуп , @moongoses )
9. The Tree of Life (@Zlatikevichius , @grande-juve , @wot , @Хоуп)
10. Heartless (никој)

или според Letterboxd, и ако не сакате да репризирате некој, ова би требало да бидат вашите избори:
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Dogma
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
The Secret Garden
East of Eden
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
The Secret Garden
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
The Secret Garden
Z for Zachariah

Сигурно ве изненади малку изборот на филмови, ако очекувавте некои библиски филмови. Се трудев да одберам такви во кои една библиска приказна или библиска тема е прераскажана на малку поинаков начин. Исто, се трудев да се тоа филмови со различни библиски теми и приказни, и мислам дека направив интересен избор. Се надевам дека ќе има за секого по барем 1 филм кој ќе ви се допадне. Уживајте!

P.S. Очекувам во коментарите да пишете каде ја видовте вие Библијата во филмот. ;)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Како писмена во среднооооо :cool:
Ми фалат писмените од средно :(
Така изгледа, да. :D Па добро. Во некои, како Dogma и The Book of Eli, the things are pretty obvious, ама во други, како Antichrist, на пример, оди па најди ја. :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
P.S. Очекувам во коментарите да пишете каде ја видовте вие Библијата во филмот. ;)
Јас ќе ја видам само ако некој свештеник чита од неа или додека сведокот на суд се заколнува дека ќе зборува само вистина. Евентуално во фиока од некој мотел. ;)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.166
Поени од реакции
8.800
Дај ми мене друг, гледан ми е едниот и тоа сега брзо. 20190104_164707.jpg
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
1.1 Убиството на Џеси Џејмс од кукавицата Роберт Форд (2007)

Се случи и тоа, @Zlatikevichius да предложи вестерн филм: )

За филмот што да кажам… Прво тој нараторот утепа. Се чувствував ко радио да слушам, сега овој тоа направи, после тоа се случи, па вака па онака. Ужас. Остатокот беше како да гледам снимен театар. Иако фотографијата беше ок со оглед дека целта им била да го доловат изгледот на фотографиите сликани од тоа време. Но немаше ништо против да имам и да не беше така и да си беше нормално сликано. Музиката на почеток звучеше како од кинескине новогодишни играчки, но после тоа кога почнаа гудачките партии многу беше подобра. Иако некако не ми придонесуваше многу во драмското дејство. Ликовите такви какви што беа, сепак се работеше за бандити и воопшто не ги романтизираа, ама тоа не значи дека не треба да се изгради емпатија со нив како што беше случај.

А што се однесува до библијата :)

vlcsnap-2019-01-05-19h15m50s057.png
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
1.2 Тајната градина (1993)

Филм со деца што не е (само) за деца. Мала коинциденција, снимател е Роџер Дикинс, истиот од претходниот филм. Со тоа што овој филм се случува во еден англиски дворец со голема градина (дел од неа е и тајната) и во пролет изгледа прекрасно. Симпатични ликови, убаво водена иако предвидлива приказна, силна порака, се на се одлично.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
ЈАНУАРИ 1: The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Ова е еден од тие филмови кои одсекогаш сакав да ги гледам, но никогаш не успеав. Дури го имав и на DVD, купено многу одамна, уште кога се појави, ама веројатно секогаш ме одвраќала должината, и што рече @moongoses - жанрот кој ми е најнеомилениот жанр. Го гледав прв, уште пред две недели, ама ве чекав вас да видам дали ќе препознаете зошто баш овој филм сум го ставил во оваа тема, The Bible, и зошто е прв на листата. Ама вас уште ве нема: @Corvus , @grande-juve , @wot , @Хоуп , @Anon , па и оние кои рекоа дека ќе ни се приклучат, како @Васил МКД и @Хефест , ако не се лажам. Каде сте? Сепак, ќе напишам збор два за филмот, но нема да спомнувам Библија. Го доживеав слично како @moongoses - досаден ми беше, многу. Нараторот не ми сметаше толку многу, да бидам искрен, но приказната ми беше премалку инспиративна и не ме натера да се поврзам со ликовите. Инаку, она во то филмов е подобар од повеќето е дефинитивно кинематографијата. Сега дури сфаќам зошто го ставаат во топ 10 на сите времиња - филмови со најдобра кинематографија. Особено на почетокот на филмот, кога го чекаат возот за да го ограбат, и движењето на светлото и сенките... ВРВ!
11.gif
12.gif
13.gif
14.gif
15.gif
16.gif
17.gif
18.gif
19.gif
20.gif
Дури денес дознав дека всушност кинематограферот е Роџер Дикинс. Значи секоја чест! Алал! :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc: Исто, морам да ја спомнам и глумата, особено на Бред Пит. Растури човеков! Веројатно една од неговите најдобро портретирани улоги. Дури и Кејси Афлек, кого не го сакам баш, морам да признаам дека тука беше повеќе од добар. Се на се - подобро од што очекував, но не доволно да го сакам многу. 7/10
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Тука сум. Прв гледан Z for Zachariah.
Филмов го води моќниот перформанс на триото, другото горе-долу со неисполнет потенцијал. Маргот има доста досаден карактер, но со оглед на темпото во првата половина тоа не ми пречеше се до моментот на пристигнувањето на Лумис и испреплетувањето со третиот лик, Кејлеб, портретиран одлично од Крис Пајн. (иако беше многу малку во филмот)
Можеше повисоко темпо со пристигнувањето на Кејлеб, поразработени сцени помеѓу тројцата, како и бекраунд за ликовите.
Друго, хмм, не е сај-фај дистописки туку повеќе се фокусираа на човечките квалитети на двајцата протагонисти и некоја доза на љубоморност и желба за истражување.
6.5/10 од мене.

На темава што е дадена искрен да бидам не сум многу упатен, али добра симболика беше црквата бидејќи испадна круцијална во борбата за опстанок.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Тука сум. Прв гледан Z for Zachariah.
Филмов го води моќниот перформанс на триото, другото горе-долу со неисполнет потенцијал. Маргот има доста досаден карактер, но со оглед на темпото во првата половина тоа не ми пречеше се до моментот на пристигнувањето на Лумис и испреплетувањето со третиот лик, Кејлеб, портретиран одлично од Крис Пајн. (иако беше многу малку во филмот)
Можеше повисоко темпо со пристигнувањето на Кејлеб, поразработени сцени помеѓу тројцата, како и бекраунд за ликовите.
Друго, хмм, не е сај-фај дистописки туку повеќе се фокусираа на човечките квалитети на двајцата протагонисти и некоја доза на љубоморност и желба за истражување.
6.5/10 од мене.

На темава што е дадена искрен да бидам не сум многу упатен, али добра симболика беше црквата бидејќи испадна круцијална во борбата за опстанок.
Ќе го почекаме и @moongoses , мислам дека тој го имаше овој филм, па на крај ќе зборуваме за симболиката.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.472
Поени од реакции
7.271
Ја не сум ни религиозен ни по библијата, освен некои општо познати работи или што сум ги видел по филмови :D , така да не ни пратев што е поврзаноста со библијата.

1. Убиството на Џеси Џејмс

Премногу развлечено, тоа ми е најголемата замерка за приказот на Џеси Џејмс, Боб Форд и нивниот однос. Исто и тоа што не се поврзав вистински со ниеден лик иако си беа убаво обработени.
А технички беше одличен, првенствено прејаката кинематографија па музиката глумата и се друго. Исто и приказната и психолошката обработка на ликовите ми беше интересна само беше разводенета малку од непотребната по мене развлеченост и по некоја вишок сцена. Севкупно климава 7/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
1.3 Z for Zachariah (2015)

Филмов е поставен во постапокалиптично опкружување, најверојатно по некоја нуклеарна војна или нешто слично, но во една прекрасна долина каде што воопшто нема траги од апокалипсата. Приказната не е ништо ново, видена е во разни филмови и серии, но никојпат не е излишно да се изгледа нова изведба. Добри филмови со два-тројца ликови се секогаш предизвик да се направат и со задоволство ги гледам. Овој беше добар, не беше досаден, постоеше некоја тензија како ќе се развива приказната. Малку изненадуваше Лумис со одредени постапки, не беше доследен на својот карактер. Прво као не му беше гајле за женската, после љубоморен, па после демек се во ред. Друго се беше ок, освен можеби исходот од сцената на водопадот, каде што и двете кажани сценарија не беа веројатни за да се случат. Гледливо, ама нема нешто по што се истакнува или да се памети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom