Филмови со Клинт Иствуд

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Филм кој се исчекува со нетрпение, Gran Torino, во киносалите денес:



 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Го гледав пред некој ден, Клинт во издание во какво што отсекогаш бил...малце само претерале со неговата тврдокорност, ама добар филм.
 

ZACKY VENGEANCE

chuck SUCKScorey ROCKS
Член од
25 ноември 2008
Мислења
226
Поени од реакции
16
абе каков Gran Torino.
закон му е ДОБРИОТ,ЛОШИОТ И ГРДИОТ,другите му се жими мајка.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Филмот е излезен од пред неколку недели, иначе нишо посебно. Филмот е добар, ама не на ниво на револверашот. Да ги догледам сите ДртиХери ќе напишам една сторија за К.И.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.331
Поени од реакции
57.871
абе каков Gran Torino.
закон му е ДОБРИОТ,ЛОШИОТ И ГРДИОТ,другите му се жими мајка.
Немој така за Клинт молим те :pos2:

Не е само The Good, the Bad and the Ugly (1966). Тука се уште и A Fistful of Dollars (1964) и For a Few Dollars More (1965) од шпагети вестерните.

Од другите филмови што ги имам гледано, легендарниот воен филм Where Eagles Dare (1968) кај нас познат како “Орловото гнездо“, уште еден вестерн Pale Rider (1985), 5-те дела на Валканиот Хари: Dirty Harry (1971), Magnum Force (1973), The Enforcer (1976/I), Sudden Impact (1983) и The Dead Pool (1988).

И секако Оскаровците, вестернот Unforgiven (1992) и мојот омилен филм со Клинт, Million Dollar Baby (2004).

Gran Torino (2008) се уште не сум го гледал а би требало да е нешто во стилот на предходните два. Го имам, а сеуште не сум го изгледал The Bridges of Madison County (1995) кој има одлични критики.

Ги режираше и Letters from Iwo Jima (2006) и Flags of Our Fathers (2006) кои не постигнаа посебен успех но беа нов и храбар обид: во два филма да се прикаже истата приказна, раскажана од гледна точка на двете завојувани страни.

Clint Eastwood, актер кој е омилен меѓу сите генерации, од мене има огромна почит за се што досега направил во светот на филмот.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Meне омилен филм со зверкава ми е Бегството од Алкатраз...На страна тоа што обожавам филмови што имаат било каква поврзаност со затвори и приказни блиски до нив,ама тој филм ми е најблиската верзија на тој историски чин...Стар е филмот,на Сител сум го глеал 5,6 пати и никад не ми е досаден, нема нешто посебно сценарио али глумата на Иствуд е фантастична и неповторлива...Најавтентичен приказ на тоа што се десило на островот со најпознатиот затвор на светот...

Сите филмови му се страшно добри...Инспектор Хари Калахан со пиштолот од пола метар,Писмата од Ивоџима има одлична приказна,Девојка од милион долари, а владее и во вестерн-филмовите...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.355
Поени од реакции
25.041
Ги режираше и Letters from Iwo Jima (2006) и Flags of Our Fathers (2006) кои не постигнаа посебен успех но беа нов и храбар обид: во два филма да се прикаже истата приказна, раскажана од гледна точка на двете завојувани страни.
Кога сме веќе кај режираните филмови, "Мистична река" исто од поновите филмови на Иствуд е според мене одличен филм.
Гран Торино уште не сум стигнал да го гледам. Ќе го начекам на подобар квалитет, слушнав добри критики, па ќе видиме.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.331
Поени од реакции
57.871
Meне омилен филм со зверкава ми е Бегството од Алкатраз...
Кога сме веќе кај режираните филмови, "Мистична река" исто од поновите филмови на Иствуд е според мене одличен филм.
Точно така! Знаев дека испуштив нешто. На едно ДВД имам една компилација филмови на тема затвори, покрај
Escape from Alcatraz (1979) уште и
The Shawshank Redemption (1994),
The Green Mile (1999),
Papillon (1973) и American History X (1998). Ги напишав како предлог во случај да си испуштил нешто од нив, штом го сакаш жанрот.

Да се вратиме на темата,
Mystic River (2003), прекрасна и трагична приказна, слично како и Million Dollar Baby (2004). Неверојатно е како после толку долга актерска кариера од неколку обиди успеа да се наметне и како врвен режисер. Секоја чест!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Го ценам овој легендарен актер и режисери, најмногу ми се допаднаа Changeling најновиот со Анџелина, во видеотека гледам преѓеска и одлична снимка стигнал, исто и за Гран Торино но другата недела ќе го купам.

А негово најдобро ремек дело, дефинитивно ми е Мистична река :smir:
 
K

kaiser soze

Гостин
Еден од моите омилени актери,а и режисери.Омилени имам повеќе,како актер ме импресионира во "Бегство од Алкатраз","Валканиот Хари","Добриот,Лошиот и Грдиот","Непростено"...
"Писма од Иво Џима" е одличен филм,една од најавтентичните филмски приказни од втората светска војна."Мистична Река" исто едно од неговите врвни режисерски остварувања.Гран Торино не сум го гледал,но прочитав еден куп на позитивни оценки за филмот и сигурен сум дека ќе е уште едно негово врвно филмско остварување.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Gran Torino e stvarno dobar fim covek moze da nauci mnogu raboti od nego. A za Clint so mozam da kazam osven deka covekot e stvarno covek koj ima golema vrednost i golem respekt od mene.Da vidite samo patot do filmskoto platno kakov mu bil... a bumpy road :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Да бидам искрена, баш и не ми се допаѓа како фаца, но како актер е добар.
Некако ми има фаца како Чак Норис, не изкажува многу емоции.
Додуша, и немам гледано којзнае колку негови филмови(како актер или режисер) само The Bridges of Madison County го имам изгледано цел, и тоа неколку пати.

Филмов е многу добар, иако 60% филмот го ценам само затоа што Мерил Стрип игра во него
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.282
Поени од реакции
45.736
Најомилен глумец ми е Клинт, Дрти Хери, fistful of dolars Алкатраз, Добриот Лошиот и Грдиот ремек дела по сто пати гледани, Девојка од милион долари и Гран Торино такуѓере добри филмови, јака приказна, фина симболика и никаков хепи-енд :)
Клинт е факман на векот бре, во секоја улога е одличен.Идол ми е жими све:pipi: :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ах колку ли филмови има он :))

Некои наслови што не беа спомнати а се дел од мојата колекција.

Absolute Power



A Perfect World


HeartBreak Ridge


In the line of Fire


и секако
The Rookie
 

Kajgana Shop

На врв Bottom