Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.821
типчево лево му идеше да му удри еден бокс, можеа само со иронична насмевка да му вратат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.888
А поентата е дека знаејќи ги филмските преференци на вот, од кои први што ми текнуваат се Џим Џармуш и Гаспар Ное, не би претпоставила дека женска му нешто особено сака лоши римејци на култни филмови.
да, али ја се шегував
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.737
Поени од реакции
33.432
Конечно завршив со префрлување на сите оценки од LB на IMDB, после неколку месеци работа. :P

Screenshot_1.jpg

Малку чудно, не знаев дека воените ми биле омилен жанр. Па и историските. За другите, ајде де, ама за овие се изненадив. Исто вестерните некаде на средина со 7.0 просек. Хммм... Изгледа не ги мразам колку што мислев дека ги мразам.

Screenshot_2.jpg

По години, омилена ми била 1992: Reservoir Dogs, Unforgiven, Basic Instinct, Scent of a Woman, A Few Good Men, The Crying Game, Bitter Moon, Baraka..., пред 1994: The Shawshank Redemption, Pulp Fiction, Forrest Gump, Leon, The Lion King, Пред дождот, Три бои 2 и 3...

Screenshot_3.jpg

А најмногу филмови сум гледал од 2016, вкупно 150 или 8% од сите гледани.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Мене па Тарантино ми е фифти-фифти.

Пола филмовите му се прејаки, другата половина ми се мех, бљак, прц. :D

Треба да се репризира Џанго, одамна го гледав, ама знам дека уживав.

Кога би ги подредил неговите филмови, најдобар ми е The Hateful Eight.

Ми текнува јануари месец го даваа во кино и преубаво чувство даваше целата таа снежна атмосфера, уживав ко кај нас снег да имаше, иако ако не грешам сув студ беше. :D
Филмот после уште еднаш или два пати на тв го гледав и за мене е уживање од прва до последна минута.

По него би го ставил Палп Фикшн. Легендарен филм што исто е уживање од почеток до крај, ама Осумката ми е некако подрага.

На трето место ваљда би бил Џанго.

И на четврто Касапските кучиња.

Останатите филмови со благи зборови би рекол не ми се допаѓаат.

Не знам кој е посмор од Џеки Браун, Копилињата или Си беше еднаш во Боливуд. Ваљда Џеки, ко најнегледлив филм.

Кил Бил не го ставам сега за сега нигде, зашто бар едно 300 пати сум пробал да го изгледам и ништо.
И мене Hateful Eight ми е најдоброто од него.

Вака ги имам имам оценето тоа што сум го гледал од него.

The Hateful Eight - 10
Inglourious Basterds - 10
Jackie Brown - 9
Django Unchained - 8
Pulp Fiction - 8
Reservoir Dogs - 6
Once Upon a Time in Hollywood - 2
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
На мене Pulp Fiction ми останува сепак најдобар од него. Можеби малце клише опција но мислам дека е револуционерен филм од аспект на филмска структура.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
1. The hateful eight
2. Django
3. Reservoir dogs
4. Inglourious

5. Pulp fiction
6. Kill Bill
7. OUAT in Hollywood
8. Jackie Brown

Death proof не ми е гледан. Ете баш прилика да го симнам.

Осмицата ми е дефинитивно најдобар. Џанго го репризирав лани, со тоа малце подобрив мислење. Резервоар и Копилињата ми се исто одлични.
Другиве, Pulp одамна не ми е гледан, го иам и заборавено, може ако го прегледам ќе сменам редослед. Последните три, како и да ги наредам, сеедно ми е.
Сепак, не би оценила филм на Тарантино ко просек или под просек. Горе долу сите ми се допаѓаат, некои повеќе, некои помалку.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Кај мене би било вака некако:

1. Pulp Fiction
2. Django Unchained
3. Reservoir Dogs
4. The Hateful Eight
5. Inglorious Bastards

Овие сите се одлични. Kill Bill ми е просечен, Once Upon... просечен накај лош. Death Proof и Jackie Brown не сум ги гледал.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Мене Копилињата не ми е нешто уау. Ама секако боље од Кил Бил и Death Proof.
Jackie Brown ми беше досаден.

Само јас и Рон го сакаме Холивуд а?
И тоа е се што треба да знаеме за мене како лик.

ПФ, Кучињата, Џанго, 8, на врвот без некој редослед.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.887
Kill Bill памтам уште коа бев копиљ сите го збореа и имаше голем хајп као многу добар филм. Тогаш врска си немав од филмови, не дека сега имам ама па истиот филинг го иам како и тогаш, мех ништо посебно. Pulp, Django и Reservoir Dogs и мене ми се на врвот, па потоа Холивуд у некоја си средина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom